6 Փետրվար 2010 - 13:41 AMT
Facebook սոցիալական ցանցը 85%-ով լոկալիզացված է հայերեն լեզվով: Ինչպես հաղորդել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին Ակադեմիական համագործակցության եւ աջակցության հայկական ասոցիացիայի (ARMACAD) նախագահ Խաչիկ Գեւորգյանը, թարգմանության ընթացքում ընդգրկված է ավելի քան 100 կամավոր: «Մինչեւ 2009 թ-ի սեպտեմբեր ամիսը Facebook ցանցի նախաձեռնությամբ կայքը թարգմանվել է 33-35%-ով: Մենք կոչ արեցինք հայկական Facebook ցանցով հետաքրքրված մարդկանց, եւ սկսեցինք ակտիվ աշխատանքը», – ասել է Գեւորգյանը: Նրա խոսքերով, մոտակա ժամանակ կսկսվի հայկական Facebook-ի բետա-տեստավորումը, որից հետո ցանցը լիովին մատչելի կդառնա հայերեն լեզվով:
Զուգահեռ ակտիվանում է Wikipedia հանրագիտարանի հոդվածների թարգմանությունը հայերեն լեզվով: Ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net -ի թղթակցին հանրագիտարանի հայկական վարկածի խմբագիր, ծրագրավորող Ալեքսեյ Չալաբյանը, Wikipedia-ն լոկալիզացված է 30%: Այսօր Wikipedia-ում տեղադրված է 1290 հոդված: Սակայն, դրանցից ծավալով լիարժեք են մոտ 1 500», – նշել է նա: Հայկական Wikipedia-ն գոյություն ունի 2006 թ-ց, այն խմբագրում է 10 ակտիվ խմբագիր:

6 Февраль 2010 - 13:41 AMT
Социальная сеть Facebook локализована на армянский язык на 85 %. Как сообщил в интервью корреспонденту PanARMENIAN.Net председатель Армянской ассоциации академического сотрудничества и содействия (ARMACAD) Хачик Геворкян, в процессе перевода задействованы более 100 активистов. «До сентября 2009 по инициативе администрации сети, Facebook был переведен на 33-35 % , мы решили призвать людей, заинтересованных в армянском Facebook, начать активную работу»,- сказал Хачик Геворкян. По его словам, в ближайшее время начнется бета-тестирование армянской версии Facebook, после чего социальная сеть станет полностью доступна на армянском языке.
Параллельно активизировался процесс перевода статей свободной онлайн-энциклопедии Wikipedia на армянский язык. Как сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net один из редакторов армянской версии энциклопедии программист Алексей Чалабян, Wikipedia локализована на 30%, однако пользовательский интерфейс переведен полностью. «На сегодняшний день в Wikipedia насчитывается 7290 статей на армянском языке. Однако полноценных по объему из них около 1 500», – отметил Алексей Чалабян. Армянская Википедия (http://hy.wikipedia.org/) существует с 2006 года, ее редактируют 10 активных редакторов.