6 Փետրվար 2010 - 11:44 AMT
«Ես ցանկանում եմ հիշեցնել Ադրբեջանի ղեկավարությանը, որ 16 տարի առաջ իրենք էին խնդրում զինադադարի մասին: Euronews-ի եթերում Իլհամ Ալիեւի արած այն հայտարարությունը, թե Ադրբեջանը կարող է գնալ հակամարտության ռազմական լուծման, ես արդեն լուրջ չեմ ընկալում»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Ըստ Շարմազանովի, Ադրբեջանի նախագահի ռազմատենչ հայտարարությունների անլրջությունը նրանում է, որ դրանից անմիջապես հետո նա հանդես է գալիս հակամարտության խաղաղ կարգավորման օգտին: «Հայաստանը միշտ կողմ է եղել հակամարտության խաղաղ լուծմանը, սակայն մենք ելնում ենք այն փիլիսոփայությունից, որ «խաղաղություն ես ցանկանում` պատրաստվիր պատերազմի»,-ասել է ՀՀԿ խմբակցության քարտուղարը:
Նա նաեւ հիշեցրել է Ալիեւին, որ Լեռնային Ղարաբաղը բռնի կերպով կցվել է Ադրբեջանին ԽՍՀՄ գոյության տարիներին եւ անկախացել է ազգային-ազատագրական շարժման արդյունքում: Շարմազանովն ընդգծել է, որ Ալիեւի ռազմատենչ հայտարարություններն ինքն իրեն են ուղղված: «Թող Իլհամ Ալիեւը մոռանա, թե ԼՂՀ-ն կարող է երբեւէ լինել Ադրբեջանի կազմում, եւ զբաղվի իր ներքին խնդիրներով, որոնք շատ են»,-ասել է պատգամավորը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի ներքին խնդիրներին, Շարմազանովը նշել է, որ ադրբեջանական ղեկավարությունը ժողովրդավարության կառուցման իմիտացիայով է զբաղված, ինչի մասին են վկայում նաեւ միջազգային փորձագետները:

6 Февраль 2010 - 11:44 AMT
“Я хочу напомнить руководству Азербайджана, что 16 лет тому назад именно они просили заключить соглашение о прекращении военных действий. Заявление президента Ильхама Алиева в интервью телеканалу Euronews о том, что Азербайджан может пойти на военное решение конфликта, я уже не воспринимаю всерьез”, – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net секретарь парламентской фракции Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
По словам Шармазанова, несерьезность воинственных заявлений президента Азербайджана заключается в том, что после каждого такого высказывания он выступает за мирное решение конфликта. “Армения всегда за мирное решение конфликта, но мы исходим из философии «хочешь мира, готовься к войне», – отметил секретарь фракции РПА.
Он также напомнил Алиеву, что Нагорный Карабах был оккупирован Азербайджаном в годы существования СССР и добился своей независимости в национально-освободительной борьбе.
Шармазанов подчеркнул, что нынешние воинственные заявления Алиева больше направлены самому себе. “Пусть он выкинет из своей головы, что НКР может быть в составе Азербайджана и займется своими внутренними проблемами, которых очень много”, – отметил депутат.
Касаясь внутренних проблем Азербайджана, Шармазанов отметил, что азербайджанское руководство не строит у себя демократию, а занимается ее имитацией, о чем говорят также и многие международные эксперты.