6 Փետրվար 2010 - 11:44 AMT
Էդուարդ Շարմազանով. Թող Իլհամ Ալիեւը մոռանա, թե ԼՂՀ-ն կարող է երբեւէ լինել Ադրբեջանի կազմում
«Ես ցանկանում եմ հիշեցնել Ադրբեջանի ղեկավարությանը, որ 16 տարի առաջ իրենք էին խնդրում զինադադարի մասին: Euronews-ի եթերում Իլհամ Ալիեւի արած այն հայտարարությունը, թե Ադրբեջանը կարող է գնալ հակամարտության ռազմական լուծման, ես արդեն լուրջ չեմ ընկալում»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Ըստ Շարմազանովի, Ադրբեջանի նախագահի ռազմատենչ հայտարարությունների անլրջությունը նրանում է, որ դրանից անմիջապես հետո նա հանդես է գալիս հակամարտության խաղաղ կարգավորման օգտին: «Հայաստանը միշտ կողմ է եղել հակամարտության խաղաղ լուծմանը, սակայն մենք ելնում ենք այն փիլիսոփայությունից, որ «խաղաղություն ես ցանկանում` պատրաստվիր պատերազմի»,-ասել է ՀՀԿ խմբակցության քարտուղարը:
Նա նաեւ հիշեցրել է Ալիեւին, որ Լեռնային Ղարաբաղը բռնի կերպով կցվել է Ադրբեջանին ԽՍՀՄ գոյության տարիներին եւ անկախացել է ազգային-ազատագրական շարժման արդյունքում: Շարմազանովն ընդգծել է, որ Ալիեւի ռազմատենչ հայտարարություններն ինքն իրեն են ուղղված: «Թող Իլհամ Ալիեւը մոռանա, թե ԼՂՀ-ն կարող է երբեւէ լինել Ադրբեջանի կազմում, եւ զբաղվի իր ներքին խնդիրներով, որոնք շատ են»,-ասել է պատգամավորը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի ներքին խնդիրներին, Շարմազանովը նշել է, որ ադրբեջանական ղեկավարությունը ժողովրդավարության կառուցման իմիտացիայով է զբաղված, ինչի մասին են վկայում նաեւ միջազգային փորձագետները: