Փետրվարի1-ին Euronews-ի «Լեռնային Ղարաբաղ. Ադրբեջանում փախստականների ճամբարում» ռեպորտաժում հնչել է հետեւյալ միտքը` Հայաստանը չի կատարել ՄԱԿ-ի չորս բանաձեւերը ռազմական գործողությունները դադարեցնելու մաիսն եւ չի վերադարձրել Հայաստանի հողերը: Ընդ որում, մոռացության է մատնվում, որ ՄԱԿ-ի առաջին 3 բանաձեւերն ընդունվել են 1993թ. առաջին կեսին, երբ Ադրբեջանը հարձակողական գործողություններ էր վարում եւ զավթել էր Լեռնային Ղարաբաղի տարածքի գրեթե կեսը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը: «Բնական է, որ ԼՂՀ պաշտպանության բանակը ստիպված էր պաշտպանել Արցախի խաղաղ բնակչությանը եւ չէր կարող դադարեցնել ռազմական գործողությունները»,-ասել է նա: Ըստ նրա, ՄԱԿ-ի 4-րդ բանաձեւն ընդունվել է 1993թ. վերջում, երբ հենց Ադրբեջանն էր վերսկսել ռազմական գործողությունները:
«Հավանաբար, այսօր շատերն են մոռանում, որ պատերազմը դադարեցվեց միայն այն բանից հետո, երբ ՌԴ պաշտպանության նախարար Պավել Գրաչովը հրավիրեց Հայաստանի, Ադրբեջանի ու ԼՂՀ ՊՆ նախարարներին Մոսկվա եւ հայտարարեց Ադրբեջանի նախարար Սաֆար Աբիեւին, որ նա չի լքի Մոսկվան, մինչեւ չստորագրի հրադադարի մասին արձանագրությունը»,-ասել է Սերգեյ Շաքարյանը:
ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովը 4 բանաձեւ է ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի գծով, ընդ որում բոլորն ընդունվել են մինչ 1994թ. եւ վերաբերում էին ոչ միայն Հայաստանին, այլ հակամարտությանն ընդհանուր առմամբ: ՄԱԿ-ի բանաձեւերը խորհրդատվական բնույթ են կրում եւ պարտադիր չեն կատարման համար:

6 Февраль 2010 - 11:12 AMT
В репортаже Euronews от 1 февраля «Нагорный Карабах: в лагере беженцев в Азербайджане» прозвучала фраза о том, что Армения не выполнила четыре резолюции ООН о прекращении военных действий и не возвратила земли Азербайджану. При этом забывается, что первые 3 резолюции были приняты в первой половине 1993 года, когда наступательные действия вел именно Азербайджан и захватил около половины территории Нагорного Карабаха. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил политолог Сергей Шакарянц. «Естественно, что армия самообороны НКР вынуждена была защищать мирное население Арцаха и не могла прекратить военные действия», – сказал он. По его словам, и 4-ая резолюция ООН была принята в конце 1993 года после того, как военные действия возобновил именно Азербайджан.
«Видимо, сегодня многие забывают, что война была прекращена только после того, когда министр обороны России Павел Грачев пригласил министров обороны Армении, Азербайджана и НКР в Москву, и заявил азербайджанскому министру Сафару Абиеву, что тот не уедет из Москвы, пока не подпишет Протокол о прекращении военных действий», – подчеркнул Сергей Шакарянц.
Генассамблеей ООН было принято четыре резолюции по Нагорному Карабаху, причем все они были приняты до 1994 года и касались не только Армении, а конфликта в целом. Резолюции ООН носят рекомендательный характер и исполнению не подлежат.