Հայ-թուրքական կարգավորումը խոչընդոտում է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Վերլուծական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռուբեն Հակոբյանը: Այդ համատեքստում Հակոբյանն հատկապես առանձնացրել է մեկ հանգամանք, որը անհասկանալի է մնում իր համար բանակցային գործընթացում: «Թուրքիան բազմիցս է հայտարարել, որ Հայաստանի հետ սահմանը փակելու պատճառը Ղարաբաղն է, եւ որ սահմանը կբացվի միայն այն դեպքում, եթե հայկական զորքերը լքեն այդ տարածքները: Հարց է ծագում, եթե ՀՀ իշխանությունները պատրաստ են ղարաբաղյան կարգավորմանը եւ ընդունել են Մադրիդյան սկզբունքները, ստորագրել են համապատասխան փաստաթղթեր, ապա մեր ինչին է հարկավոր հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը»,-ասել է Հակոբյանը` հավելելով, որ, համաձայնվելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, Հայաստանը ոչինչ ձեռք չի բերել, միայն կորցրել է:
«Որքան շուտ Երեւանը դուրս գա հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացից, այնքան լավ: Առավել եւս, որ Թուրքիան ամեն օր պատրվակ է որոնում այդ գործընթացը ձգձգելու կամ ձախողելու համար»,-ասել է Հակոբյանը` հավելելով, որ Երեւանը բավականաչափ պատրվակներ ունի, այս գործընթացից դուրս գալու համար: Ըստ նրա, եթե Ղարաբաղի հարցը լուծվի, հայ-թուրքական սահմանն ինքնաբերաբար կլուծվի: «Այդ ժամանակ Ադրբեջանն ինքը կխնդրի, որ սահմանը Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ բացվի»,-նշել է նա:
Ընդ որում, նա նշել է, որ չնայած այս ամենին, Արձանագրությունները թեեւ ուշացումով, վերջնական լուծում կստանան:

Нормализация армяно-турецких отношений препятствует решению карабахского конфликта. Об этом на пресс-конференции в Ереване директор Центра аналитических исследований Рубен Акопян. В этом контексте Акопян особенно выделил одно обстоятельство, что остается для него непонятным в переговорном процессе. «Турция неоднократно заявляла, что причиной закрытия границы с Арменией является Карабах, и что граница откроется лишь в том случае, если армянские войска покинут эти территории. Возникает вопрос, если власти Армении готовы к урегулированию карабахского конфликта, и приняли Мадридские принципы, подписали соответственные документы, то зачем нам нужна нормализация армяно-турецких отношений», – сказал Акопян, добавив, что согласившись на нормализацию армяно-турецких отношений, Армения ничего не приобрела, а лишь потеряла.
«Чем скорее Ереван выйдет из процесса нормализации армяно-турецких отношений, тем лучше. Тем более, когда Турция почти каждый день ищет повод для затягивания или провала этого процесса», – сказал Акопян, добавив, что у Еревана есть достаточно поводов для того, чтобы выйти из данного процесса. По его словам, если карабахский конфликт решится, то армяно-турецкая граница само собой откроется. «В таком случае Азербайджан сам попросит, чтобы граница между Арменией и Турцией открылась», – заметил он.
При этом он заметил, что, несмотря на все это, Протоколы хотя и с опозданием, найдут свое окончательное решение.