Հայաստան է ժամանել Իտալիայի տնտեսական զարգացման նախարարի տեղակալ Պաոլո Ռոմանիի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանի հրավերով հունվարի 26-ից 27-ը Հայաստանում է գտնվում Իտալիայի տնտեսական զարգացման նախարարի տեղակալ Պաոլո Ռոմանիի գլխավորած պատվիրակությունը, հաղորդում է նախարարության մամլո ծառայությունը:
Պատվիրակության կազմում ընդգրկված են հեռուստաընկերությունների ներկայացուցիչներ, հեռուստառադիոթվայնացման, ինտերնետային լայնաշերտ համացանցի ծառայության եւ փոստային ծառայությունների փորձագետներ (Իտալիայում ամենամեծ Elsag Datamat of Finmeccanica ընկերությունից) ոլորտներից:
Այցի շրջանակում կքննարկվեն հեռուստա-ռադիոհեռարձակման թվայնացման, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, փոստային ծառայությունների ոլորտում երկու երկրների միջեւ հետագա համագործակցության հնարավորությունները:
Նախատեսվում են հանդիպումներ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանի, ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանի, ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանի, ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Միքայել Մինասյանի հետ:
Այցի երկրորդ օրը պատվիրակությունը կմեկնի Գյումրի: Գյումրիում շրջայցից հետո նրանց կներկայացվեն Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի, այդ թվում լայնաշերտ ինտերնետային ցանցի զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաեւ կտրվի Գյումրու տեխնոպարկի ծրագրի նկարագրությունը:

26 Январь 2010 - 13:52 AMT
По приглашению министра экономики Армении Нерсеса Ерицяна в Армении с двухдневным рабочим визитом находится итальянская делегация во главе с заместителем министра экономического развития Италии Паоло Романи, сообщает пресс-служба министерства. В состав делегации входят представители телевидения, эксперты по оцифровке теле – и радиовещания, услуг широкополосного Интернета и почтовых услуг – представители крупнейшей итальянских компаний Elsag Datamat of Finmeccanica.
В ходе визита будут обсуждены вопросы сотрудничества между двумя странами по оцифровке теле – и радиовещания, информационным технологиям, почтовым услугам.
Как отмечается в сообщении, представители итальянской делегации встретятся с премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном, министром экономики Нерсесом Ерицяном, министром транспорта и связи Гургеном Саркисяном, председателем Комиссии по регулированию общественных услуг Робертом Назаряном, заместителем руководителя аппарата президента Микаелом Минасяном.
Во второй день своего пребывания делегация посетит Гюмри, где она ознакомится с перспективами развития сферы информационных технологий, в том числе – развития широкополосной Интернет-сети. Помимо этого, итальянской делегации будет представлена программа развития технопарка в Гюмри.
Правительство Армении на заседании 12 ноября 2009 года одобрило концепцию перехода на систему оцифровки теле – и радиовещания. Министерство экономики Армении намерено подготовить соответствующий план ее реализации и разработать пакет законодательных изменений, чтобы с начала 2010 года перейти к поэтапным действиям, которые будут завершены к 2015 году. Финансирование данного проекта будет осуществляться при сотрудничестве государство – частный сектор, а по предварительным подсчетам инвестиции могут составить до 200 млн. долларов.