«Արմենիան Փոստբանկի» (Armenian PostBank) առաջին բաժանմունքները կսկսեն գործել 2010թ. գարնանը: Այդ մասին փետրվարի 4-ին կառավարական ճեպազրույցի ժամանակ լրագրողներին է հայտնել ՀՀ տրանսպորտի ու կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը:
«Արմենիան Փոստբանկ» ՓԲԸ-ին բանկային լիցենզիա տրամադրելու նախնական հավանություն էր տվել ՀՀ ԿԲ-ն 2008թ. սեպտեմբերի 19-ին:
Նախատեսվում է, որ նոր բանկը մասնագիտացված կառույց կլինի, որը կգործի «Հայփոստի» փոստային բաժանմունքների հիման վրա եւ ֆինանսական ու ապահովագրական ծառայություններ կտրամադրի Հայաստանի ողջ տարածքի, ինչպես նաեւ կկատարի դրամական փոխանցումներ, կընդունի ավանդներ, պլաստիկ քարտերի միջոցով հնարավոր կլինի կատարել տարբեր ֆինանսական գործողություններ, այդ թվում` կոմունալ վարձավճարների կատարում:
Հայաստանում մասնագիտացած փոստային բանկի ստեղծումը կկատարվի ՀՀ փոստային հատվածի արդիականացման շրջանակներում, որի համար նախատեսվում է մինչեւ 2012թ. շուրջ 12 մլն դոլարի ներդրումներ կատարել:

4 Февраль 2010 - 11:10 AMT
Первые отделения "Армениан Постбанк" (Armenian PostBank) начнут действовать весной 2010 года. Об этом в ходе правительственного брифинга 4 февраля в Ереване журналистам сообщил министр транспорта и связи Армении Гурген Саркисян.
По его словам, создание Armenian PostBank находится в процессе.
Предварительное одобрение на предоставление банковской лицензии ЗАО "Армениан Постбанк" было выдано Центральным банком Армении 19 сентября 2008 года.
Планируется, что новый банк станет специализированной структурой, действующей на базе почтовых отделений «Айпост»-а и предоставляющей финансовые и страховые услуги на всей территории Армении, а также будет осуществлять денежные переводы, заниматься привлечением депозитов, посредством пластиковых карт в банке можно будет осуществлять различные финансовые операции, в том числе и оплату коммунальных услуг.
Создание специализированного почтового банка в Армении осуществляется в рамках модернизации почтового сектора Армении, для чего планируется инвестировать к 2012 году 12 млн. долларов.