«ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերությունը պատրաստվում է լրացուցիչ միջոցներ ներդնել Հայաստանի «Ագարակի պղնձա-մոլիբդենային կոմբիանատ» ՓԲԸ-ում, հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը: «Ներդրումների ծավալներն առայժմ ճշգրտվում են եւ վերջնական գումարը հայտնի կդառնա հարստացման գործարանի վերակառուցումից հետո, որի ավարտը պլանավորվում է մոտավորապես երկու տարվա ընթացքում»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Վերջին շրջանում պղնձի եւ մոլիբդենի համաշխարհային գները սկսել են աճել, ինչը զգալիորեն ավելացրել է ընկերության շահույթը, եւ որի շնորհիվ ընկերությում ներդրումների իրականացումը առավել հեռանկարային է դարձել: Ներդրումներից մեկը 2009 թվականին ՀՀ կառավարության կողմից տրամադրված 14 միլիոն դոլար վարկի տրամադրումն էր: Հիշեցնենք, որ հունիսի 26-ին ՀՀ կառավարությունը ԱՊՄԿ-ին բյուջետային վարկ տրամադրելու վերաբերյալ որոշում ընդունեց` մարման 4 տարի ժամկետով: Գումարը տրամադրվեց Ռուսաստանի կողմից Հայաստանին տրված 500 միլիոն դոլար կայունացման վարկի շրջանակներում:
Կառավարության կողմից տրամադրված վարկը նախատեսվում էր ներդրումային ծրագրի իրականացման համար, որը ներառում էր տեխնիկայի ձեռքբերումը եւ գործարանի վերակառուցումը: Վարկի միջոցների մի մասը օգտագործվեց հանքարդյունաբերական մեքենաներ գնելու համար, որոնք արդեն ներմուծվել են եւ շահագործվում են, մասնավորապես` գնվել են 55 տոննա հզորությամբ ԲելԱզ մակնիշի 5 ինքնաթափեր: 2009թ վերջին ձեռք բերվեցին նաեւ ,ԲելԱզե մակնիշի անվավոր բեռնող մեքենա եւ երկու ՏԿ անվավոր տրակտոր, եւ մեկ տրակտոր` բուլդոզերային փխրեցնող սարքավորումներով: Հանքարդյունաբերական տեխնիկայի գնումը եւ գործարանի վերակառուցումը կոմբինատի հակաճգնաժամային ծրագրի իրականացման բաղկացուցիչ մասն են կազմում, որն ուղղված է արդյունահանման ծավալների մեծացմանը եւ ձեռնարկության արտադրանքի մրցունակության բարձրացմանը:
Գումարի մուս մասը օգտագործվեց ֆլոտացիոն սարքավորումների գնման համար 2010թ սկզբին: Ագարակի պղնձա-մոլիբդենային կոմբինատում երկար տարիներ շահագործվող տեխնիկան բարոյապես եւ ֆիզիկապես մաշվել էր, քանի որ կոմբինատում ստեղծման պահից լուրջ միջոցներ չէին ներդրվել, որի հետեւանքով ծախսերը մշտապես աճում էին: Նոր հանքարդյունաբերական տեխնիկայի ձեռքբերման շնորհիվ հնարավոր կդառնա մեծացնել հանքաքարի արդյունահանման ծավալները եւ բարձրացնել հանքավայրի շահագործման արդյունավետությունը: ՀՀ կառավարության կողմից տրամադրված վարկի գումարն ամբողջությամբ պլանավորվում է յուրացնել 2010 թվականին: 2009 թ. դեկտեմբերի 1-ից ընկերությունը արդեն սկսել է բյուջետային վարկի տոկոսադրույքները վճարել:
Հաշվի առնելով ծրագրի մասշտաբայնությունը, ԳեոՊրոՄայնինգ Գրուպը պլանավորում է վերակառուցման գործընթացն ավարտել 2011 թվականին: Վերակառուցումը կընթանա առանց արտադրական պրոցեսների կանգնեցման: Կշարունակվի սարքավորումների հետագա փոխարինումը նոր սարքավորումներով, որոնք արդեն գնվել են եւ ներկայումս գտնվում են մաքսազերծման ձեւակերպումների փուլում:
2009թ-ի երկրորդ կիսամյակում Ագարակի պղնձա-մոլիբդենային կոմբինատը վերամշակել է մոտ 1.3 միլիոն տոննա հանքաքար, ինչը 5 տոկոսով առավել է 2008թ-ի երկրորդ կիսամյակի ցուցանիշից: Ընկերության կանխատեսումների համաձայն հանքարդյունահանման եւ վերամշակման ծավալները ընթացիկ տարում կավելանան մինչեւ 3-3,5 միլիոն տոննա:
«ԳեոՊրոՄայնինգ Գրուպ» ընկերությունը «Ագարակի պղնձա-մոլիբդենային կոմբինատի» արժեթղթերը ձեռք բերեց 2007թ դեկտեմբերին: ԳեոՊրոՄայնինգ Գրուպը մասնագիտանում է մետաղական հանքաքարի (պղինձ, մոլիբդեն, սյուրմա) եւ թանկարժեք մետաղների (ոսկի, արծաթ) արդյունահանման եւ հարստացման աշխատանքներում: Ընկերությունը ունի արտադրության եւ շուկայի դիվերսիֆիկացված կառուցվածք:
Ընկերության հանքավայրերը եւ լեռնա-հարստացուցիչ գործարանները գտնվում են Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Վրաստանի եւ Վիետնամի տարածքներում:

GeoProMining Company is planning to invest additional resources in modernization of Agarak Copper Molybdenum Combine CJSC (ACMC). The volume of investments is not specified yet and the final sum will be known after reconstruction of the processing plant supposed to be finished within a 2-year period, the company said in a press release.
Global prices for copper and molybdenum have started to increase recently, boosting the income of the company, as well as its attractiveness for investments. Investments include also the RA government’s USD 14 million loan, provided in 2009.
On June 26, the RA government decided to grant a USD 14 million budget loan to ACMC CJSC, for a 4-year period. The loan was granted to ACMC for investment project, including procurement of machinery and reconstruction of the plant. Part of the funds was used for purchase of mining machinery, which have already been delivered and set in operation. Specifically, 5 BelAz mine dump-trucks of 55 ton carrying capacity. At the end of 2009, the company obtained BelAz wheel-loaders, two TK wheel-tractors and one tractor with bulldozer and ripper. Purchase of mining machinery and reconstruction of the processing plant constitutes the component part of the Company’s anti-crisis program, directed on increase of mining volumes and competitiveness of the company’s production.
Other part of the loan amount was used for purchasing of flotation equipment Metso Minerals, delivered at the beginning of 2010. The machinery operated at ACMC for many years were morally and physically outdated, because since the establishment of the company no major investments have been made, and for that reason the costs for mining activities have been constantly growing. The new mining machinery provide an opportunity to increase the mining volumes and raise the effectiveness of mine operation. Total loan amount, received in September of the last year will be used in 2010. In December 2009, the company started payment of interests.
Taking into account the large-scale program goals, GeoProMining plans completion of reconstruction process by the end of 2011. Reconstruction shall be carried out without stopping of production activities. Further replacement of equipments, which have already been purchased and currently undergoing customs clearance shall continue.
For 6 months of 2009 ACMC CJSC processed around 1.3 million tons of ore, which is more for 5% as compared to the 6 months of 2008 results. As anticipated, during this year mining and processing volumes will increase up to 3-3,5 million tons.
GeoProMining Group obtained the shares of Agarak Copper Molybdenum Combine in December of 2007. GeoPromining specializes in mining and processing of metaliferous ores (copper, molybdenum, antimony) and precious metals (gold, silver). The Group has a diversified production structure and markets. Deposits and processing plants of the Group are in Russia, Armenia, Georgia and Vietnam.