27 Հունվար 2010 - 10:25 AMT
Վան նահանգի Առեւտրաարդյունաբերական պալատը շահագրգիռ է Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման հարցում, մասնավորապես Ախթամար կղզում: Այդ մասին լրագրողներին է հայտարարել Հայաստանի Առեւտրաարդյունաբերական պալատի գործադիր տնօրեն Արաիկ Վարդանյանը: Ըստ նրա, Վան նահանգի ԱԱՊ ներկայացուցիչները նախաձեռնություն են հայտնել, համագործակցություն հաստատելու համար զբոսաշրջության ոլորտում, ընդ որում նրանք ասել են, որ ցանկանում են ակտիվ համագործակցել մինչ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ քաղաքական որոշման կայացումը:
Ինչ վերաբերում է հայ-թուրքական սահմանի բացմանը, ապա այդ առիթով ԱԱՊ գործադիր տնօրենը նշել է, որ սխալ է այն կարծիքը, թե էժան թուրքական ապրանքները կնվաճեն Հայաստանի շուկան: «Հայկական շուկան շատ փոքր է, եւ այն ապրանքները, որոնք կարող էին նվաճել այդ շուկան, արդեն նվաճել են 10 տարի առաջ: Իսկ եթե սահմանը բացվի, գներն որոշ չափով կնվազեն»,-ասել է նա: Այս համատեքստում նա հավելել է, որ ապրանքաշրջանառությունը Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ շուրջ 300 մլն դոլարի է հասնում:
Ա.Վարդանյանը հաղորդել է նաեւ, որ 2010թ. փետրվարի կեսին նախատեսվում է ՀՀ ԱԱՊ նախագահ Մարտին Սարգսյանի այցը Ստամբուլ, որտեղ նա կհանդիպի խոշորագույն թուրքական ընկերության ներկայացուցիչների հետ, որն իր ներկայացուցչություններն ունի Թուրքիայի շատ շրջաններում, որի հետ նախատեսվում է համագործակցության մասին պայմանագիր կնքել:
2001թ. հոկտեմբերին ՀՀ Ազգային Ժողովն ընդունեց «Առեւտրաարդյունաբերական պալատների մասին» ՀՀ օրենքը, որով Հայաստանում առաջին անգամ սահմանվեց կազմակերպական-իրավական նոր ձեւ` առեւտրաարդյունաբերական պալատ, որով եւ հստակ կանոնակարգվեց Հայաստանում առեւտրաարդյունաբերական պալատների համակարգի (Պալատներ), ՀՀ առեւտրաարդյունաբերական պալատի (ՀՀ ԱԱՊ) եւ մարզային առեւտրաարդյունաբերական պալատների (մարզային պալատներ) գործունեությունը:
Նշված օրենքով Պալատների խնդիրների եւ նպատակների ցանկում ամրագրվեցին տնտեսական գործունեության իրականացման հարցերում գործարարների շահերի պաշտպանության, պետական կառավարման մարմինների եւ նրանց փոխհարաբերությունների փոխադարձ գործողությունների համակարգման, գործարարության ոլորտների համար անհրաժեշտ կադրերի պատրաստման եւ վերապատրաստման, գործարարների, ինչպես նաեւ նրանց ու այլ կազմակերպությունների միջեւ ծագած վիճելի խնդիրների կարգավորման եւ այլ հարցեր:
Օրենքը բացառիկ իրավունքներ է տալիս ՀՀ ԱԱՊ-ին գործարարությանն առնչվող բազմաթիվ հարցերի լուծման գործում, որոնցից են անհաղթահարելի ուժի հանգամանքների (ֆորս-մաժոր) վկայությունը, առեւտրային կազմակերպությունների հուսալիության մասին տեղեկատվության ներկայացումը: ՀՀ կառավարության որոշմամբ ՀՀ ԱԱՊ-ին տրվել են որոշ արտոնություններ Հայաստանում ցուցահանդեսների կազմակերպման գործում, մասնավորապես Պալատի կողմից Հայաստանում կազմակերպվող միջազգային ցուցահանդեսների եւ տոնավաճառների համար ներմուծվող ապրանքների որոշակի խմբաքանակներ ազատվում են մաքսային վճարներից:
ՀՀ ԱԱՊ-ի կայացած բոլոր համագումարներում հիմնադիր` (2002թ.), հերթական` (2005թ.) եւ արտահերթ` (2006թ.) ՀՀ ԱԱՊ-ի նախագահ է ընտրվել Մարտին Սարգսյանը:

Торгово-промышленная палата провинции Ван заинтересована в развитии туризма в Армении, в частности в посещении острова Ахтамар. Об этом журналистам на пресс-конференции в Ереване заявил исполнительный директор ТПП Армении Араик Варданян. По его словам, представители ТПП провинции Ван проявили инициативу и предложили наладить сотрудничество в сфере туризма, при этом они сказали, что желают установить активное сотрудничество до политического решения нормализации армяно-турецких отношений.
Что же касается непосредственно открытия армяно-турецкой границы, то по этому поводу исполнительный директор ТПП отметил, что неверно бытующее мнение о том, что дешевые турецкие товары завоюют армянский рынок. «Армянский рынок очень мал, и те товары, которые могли завоевать его, уже завоевали 10 лет назад. В случае же открытия границы ожидается определенное снижение цен», – сказал он. В этом контексте он добавил, что товарооборот между Арменией и Турцией составляет 300 млн. долларов.
Араик Варданян также сообщил, что в середине февраля 2010 года планируется визит председателя ТПП Армении Мартина Саркисяна в Стамбул, где он встретится с представителями крупнейшей турецкой компании, которая имеет представительства во многих областях Турции, с которой планируется подписание договора о сотрудничестве.
В октябре 2001 года Национальное Собрание РА приняло закон “О торгово-промышленных палатах”, которым впервые в Армении была установлена новая организационно-правовая форма – Торгово-промышленная палата Армении. Данным законом в числе задач и целей были закреплены вопросы защиты интересов предпринимателей, занимающихся экономической деятельностью, а также систематизации отношений предпринимателей и органов государственного управления, подготовки и переподготовки кадров в сфере предпринимательства, регулирования спорных вопросов с другими организациями и др.
Закон дает исключительные права ТПП РА в решении ряда вопросов, касающихся предпринимательства, таких как свидетельствование обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор), предоставление достоверной информации о надежности хозяйствующих субъектов и др. Решением Правительства РА палате предоставлены некоторые льготы в деле организации выставок, в частности, определенные партии товаров, ввозимых в Армению для международных выставок и ярмарок, организуемых ТПП РА, освобождаются от таможенных пошлин. На всех съездах – учредительном (2002 г.), очередном (2005г.) и чрезвычайном (2006 г.) президентом ТПП РА избран Мартин Саркисян.