27 Հունվար 2010 - 11:19 AMT
Հայաստանը կմասնակցի 2010թ. աշնանը Սիրիայում կայանալիք ցուցահանդեսին: Այդ մասին լրագրողներին է հայտարարել Հայաստանի Առեւտրաարդյունաբերական պալատի գործադիր տնօրեն Արաիկ Վարդանյանը: Ըստ նրա, հայ ձեռներեցները մասնակցել են սիրիական ցուցահանդեսին երկու տարի առաջ, որտեղ մեծ պահանջարկ ուներ մեր սննդամթերքը, մասնավորապես, չիրը, պահածոյացված բանջարեղենն ու միրգը, հայկական գինին: Բացի այդ, ցուցահանդեսի արդյունքում, որն անցավ Հայաստանում, համաձայնություն ձեռք բերվեց հայկական ապրանքների խանութ բացել Հալեպում: «Այս պահի դրությամբ կան որոշ կազմակերպչական հարցեր, որոնք փորձում է լուծել Հալեպի քաղաքապետարանը»»-ասել է նա:
Ամփոփելով 2009թ. արդյունքները եւ ներկայացնելով 2010թ. ծրագրերը, Վարդանյանը նշել է, որ ՀՀ ԱԱՊ-ն շուրջ 20 ներկայացուցչություններ ունի աշխարհում` ԱՄՆ-ում, Եվրոպայում, Ասիայում եւ Աֆրիկայում, որտեղ հիմնականում աշխատում են հայ գործարարներ` օգնելով կապեր հաստատել երկրների միջեւ, ինչպես նաեւ տեղեկություններ տրամադրելով գործարար միջավայրի մասին:
ՀՀ ԱԱՊ կողմից 2009թ. կազմակերպվել են ցուցահանդեսներ, ինչպես Երեւանում, այնպես էլ ՀՀ մարզերում, գործարար համաժողովներ, որոնք ճգնաժամի պայմաններում ուղղված էին Հայաստանում ներդրումների խթանմանը, նոր սպառման շուկաների որոնմանը: 2010թ. ՀՀ ԱԱՊ-ն մտադիր է գործարար համաժողովներ կազմակերպել Արեւելյան Եվրոպայի եւ Բալթիայի երկրներում, Թաիլանդում, մասնակցել Գերմանիայում կայանալիք ցուցահանդեսին, ընդհանուր առմամբ, նպաստելով նրան, որ հայկական ընկերությունները դուրս գան միջազգային շուկա:
Բացի այդ, կան մարզերում բիզնեսի զարգացման հետ կապված որոշակի խնդիրներ, այդ նպատակով տարածաշրջանային ցուցահանդեսներ կկազմակերպվեն Լոռիում, Արմավիրում, Շիրակում, Սյունիքում, Վայոց Ձորում: «Մենք մտադիր ենք ապակենտրոնացնել բիզնեսի զարգացումն Երեւանում եւ խթանել նրա զարգացումը նաեւ երկրի մարզերում»,-ասել է նա:
2001թ. հոկտեմբերին ՀՀ Ազգային Ժողովն ընդունեց «Առեւտրաարդյունաբերական պալատների մասին» ՀՀ օրենքը, որով Հայաստանում առաջին անգամ սահմանվեց կազմակերպական-իրավական նոր ձեւ` առեւտրաարդյունաբերական պալատ, որով եւ հստակ կանոնակարգվեց Հայաստանում առեւտրաարդյունաբերական պալատների համակարգի (Պալատներ), ՀՀ առեւտրաարդյունաբերական պալատի (ՀՀ ԱԱՊ) եւ մարզային առեւտրաարդյունաբերական պալատների (մարզային պալատներ) գործունեությունը: Նշված օրենքով Պալատների խնդիրների եւ նպատակների ցանկում ամրագրվեցին տնտեսական գործունեության իրականացման հարցերում գործարարների շահերի պաշտպանության, պետական կառավարման մարմինների եւ նրանց փոխհարաբերությունների փոխադարձ գործողությունների համակարգման, գործարարության ոլորտների համար անհրաժեշտ կադրերի պատրաստման եւ վերապատրաստման, գործարարների, ինչպես նաեւ նրանց ու այլ կազմակերպությունների միջեւ ծագած վիճելի խնդիրների կարգավորման եւ այլ հարցեր:
Օրենքը բացառիկ իրավունքներ է տալիս ՀՀ ԱԱՊ-ին գործարարությանն առնչվող բազմաթիվ հարցերի լուծման գործում, որոնցից են անհաղթահարելի ուժի հանգամանքների (ֆորս-մաժոր) վկայությունը, առեւտրային կազմակերպությունների հուսալիության մասին տեղեկատվության ներկայացումը: ՀՀ կառավարության որոշմամբ ՀՀ ԱԱՊ-ին տրվել են որոշ արտոնություններ Հայաստանում ցուցահանդեսների կազմակերպման գործում, մասնավորապես Պալատի կողմից Հայաստանում կազմակերպվող միջազգային ցուցահանդեսների եւ տոնավաճառների համար ներմուծվող ապրանքների որոշակի խմբաքանակներ ազատվում են մաքսային վճարներից:
ՀՀ ԱԱՊ-ի կայացած բոլոր համագումարներում հիմնադիր` (2002թ.), հերթական` (2005թ.) եւ արտահերթ` (2006թ.) ՀՀ ԱԱՊ-ի նախագահ է ընտրվել Մարտին Սարգսյանը:

27 Январь 2010 - 11:19 AMT
Армения примет участие в выставке, которая пройдет в Сирии осенью 2010 года. Об этом журналистам на пресс-конференции в Ереване заявил исполнительный директор ТПП Армении Араик Варданян. По его словам, армянские предприниматели принимали участие в сирийской выставке два года назад, где большим спросом пользовались продукты питания, в частности сухофрукты, консервированные овощи и фрукты, армянское вино. Помимо этого, по итогам выставки, которая прошла в Армении, было достигнуто соглашении – открыть магазин армянских товаров в Алеппо. «На данный момент есть определенные организационные проблемы, которые мэрия Алеппо пытается решить», – сказал он.
Подводя итоги 2009 года и представляя планы на 2010 год, Араик Варданян отметил, что у ТПП Армении есть 20 представительств по всему миру, (США, Европе, Азии и Африке) где, в основном, работают именно армянские предприниматели, которые помогают налаживать двусторонние торгово-экономические отношения между странами, а также предоставляют информацию о бизнес-среде.
Со стороны ТПП Армении в 2009 году были организованы выставки, как в столице, так и в регионах Армении, бизнес-форумы, которые в условиях финансово-экономического кризиса были направлены на стимулирование инвестиций в Армению, привлечение новых партнеров и поиск новых рынков сбыта. В 2010 году в планы ТПП РА входит организация и участие в бизнес-форумах стран Восточной Европы и стран Балтии, Таиланда, участие в выставке в Германии и, в целом, выход армянских компаний на международные рынки.
Помимо этого, есть определенные задачи развития бизнеса в регионах Армении, в этих целях будут организованы региональные выставки в Лори, Армавире, Шираке, Сюнике, Вайоц Дзоре. «Мы намерены децентрализировать развитие бизнеса в Ереване и стимулировать его развитие в областях страны», – сказал он.
В октябре 2001 года Национальное Собрание РА приняло закон “О торгово-промышленных палатах”, которым впервые в Армении была установлена новая организационно-правовая форма – Торгово-промышленная палата Армении. Данным законом в числе задач и целей были закреплены вопросы защиты интересов предпринимателей, занимающихся экономической деятельностью, а также систематизации отношений предпринимателей и органов государственного управления, подготовки и переподготовки кадров в сфере предпринимательства, регулирования спорных вопросов с другими организациями и др.
Закон дает исключительные права ТПП РА в решении ряда вопросов, касающихся предпринимательства, таких как свидетельствование обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор), предоставление достоверной информации о надежности хозяйствующих субъектов и др. Решением Правительства РА палате предоставлены некоторые льготы в деле организации выставок, в частности, определенные партии товаров, ввозимых в Армению для международных выставок и ярмарок, организуемых ТПП РА, освобождаются от таможенных пошлин. На всех съездах – учредительном (2002 г.), очередном (2005г.) и чрезвычайном (2006 г.) президентом ТПП РА избран Мартин Саркисян.