27 Հունվար 2010 - 11:36 AMT
Հունվարի 27-ին կայացավ «Ընտանիք» թեմայով սեմինարը` նվիրված հասարակության մեջ ընտանիքի դերին ու հարաբերություններին դրա ներսում: Սեմինարի կազմակերպիչը` «Իրավաբանների ու հոգեբանների միջազգային ասոցացիա» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Խաչատուր Մարոզյանը պատմեց Հայաստանում գոյություն ունեցող խնդիրների եւ դրանց լուծման ուղղությամբ տարվող աշխատանքի մասին:
Կազմակերպության կողմից անցկացված հարցումների համաձայն, վերջին 20-30 տարիների ընթացքում Հայաստանում ամուսնությունների քանակը պակասել է 34%-ով, իսկ ծնելիության մակարդակը նվազել է 39-40%-ով:
«Այդ թվերը մատնանշում են այն սպառնալիքը, որ ծառանում է մեր պետության առջեւ»,- ընդգծեց Խաչատուր Մարոզյանը: Նրա խոսքով, Հայաստանի 10 դատական գործընթացներից 3-ը ամուսնալուծական են, ընդ որում դրանցից 1-ը` նպաստ ստանալու համար:
«Մենք ցանկանում ենք վերածնել կորսված արժեքները եւ այնպիսի պայմաններ ստեղծել, որպեսզի մարդը հասարակ սպառողի չվերածվի, ում միակ նպատակը սոցիալական բարեկեցությունն է»,- նշեց ասոցացիայի ղեկավարը:
Դրա համար, նրա խոսքով, կառավարությանը եւ անձամբ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին առաջարկվել է երկու նախագիծ` հայտարարել Ընտանիքի օր, եւ այդ տոնը նշել պետական մակարդակով ու Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսությամբ սկսել «Ընտանիք» հաղորդաշարի հեռարձակումը` նվիրված ընտանեկան արժեքներին:

27 января в Ереване состоялся семинар на тему “Семья”, посвященный роли семьи в обществе и отношениям внутри нее. Организатор семинара, руководитель общественной организации “Международная ассоциация юристов и психологов” Хачатур Марозян, рассказал о существующих в Армении проблемах и работе по их решению.
Согласно проведенным организацией опросам, за последние 20-30 лет количество браков в Армении уменьшилось на 34%, а уровень рождаемости понизился на 39-40%.
“Эти цифры указывают на угрозу, которая встает перед нашим государством”,- подчеркнул Хачатур Марозян. По его словам, 3 из 10 судебных процессов в Армении являются бракоразводными, причем 1 из них – развод для получения пособия.
“Мы хотим возродить утерянные ценности и создать такие условия, чтобы человек не превращался в простого потребителя, единственной целью которого является социальное благо”,- отметил руководитель ассоциации.
Для этого, по его словам, правительству и лично премьер-министру Армении Тиграну Саркисяну было предложено два проекта: объявить День семьи и отмечать этот праздник на государственном уровне и начать трансляцию по Общественному телевидению Армении передачи “Семья”, посвященной семейным ценностям.