3 Փետրվար 2010 - 14:22 AMT
2010թ. փետրվարի 3-ին Երեւանում տեղի է ունեցել Օդային տրանսպորտի միջազգային ասոցիացիայի Ավիաընկերությունների անվտանգ շահագործման աուդիտի ծրագիրն անցնելու հավաստագրի հանձնման պաշտոնական արարողությունը Հայաստանի ազգային ավիափոխադրող «Արմավիա» ընկերությանը:
«IOSA անվտանգության հավաստագիրը եվրոպական իշխանությունների ճանաչումն է հավաստում մեր ավիաընկերության կատարած ավիաչվերթերի անվտանգության առումով»,-այսօր Երեւանում լրագրողներին է ասել «Արմավիա» ընկերության սեփականատեր Միխաիլ Բաղդասարովը: Ընդ որում, նա նաշել է, որ ԱՊՀ երկրների թվում քիչ են ընկերությունները, որ նման հավաստագիր ունեն:
Ինչպես ասել է ընկերության ղեկավարը, հավասատագիրը տրվել է «Արմավիային» 2 տարով եւ վավերական է մինչեւ 2011թ. հոկտեմբերի 5-ը: Հավաստագրի երկարացումը հերթական երկու տարով դարձավ ավիաընկերության կողմից IOSA-ի չափանիշներին համապատասխանության հերթական աուդիտը հաջողությամբ անցնելու արդյունքը: Աուդիտն անց է կացրել IATA-ի կողմից պաշտոնապես գրանցված գերմանական Aviation Quality Services ընկերությունը եւ կազմված էր երկու փուլից` անվտանգության վիճակի գնահատում եւ անվտանգ շահագործման վիճակի հիմնական ստուգում: Աուդիտի ընթացքում ընկերության գործունեությունը գնահատվել է IOSA-ի չափանիշների 900 կետով:
Հայաստանի ազգային ավիափոխադրող` «Արմավիա» ավիաընկերությունը ստեղծվել է 1996 թվականին: Ընկերության դինամիկ զարգացումը սկսվեց 2005-ին, երբ բաժնետոմսերի ողջ փաթեթը փոխանցվեց «Միկա Լիմիտեդ» ընկերության նախագահ Միխաիլ Բաղդասարովին:
Այսօր «Արմավիա» ավիաընկերությունը լիովին համապատասխանում է Միջազգային օդային փոխադրամիջոցների միության (IATA) պահանջներին: Ինքնաթիռների շարժակազմը բաղկացած է Ա-319(3), Ա-320(2), CRJ-200 եւ ՅԱԿ-42 (VIP) օդանավերից: 2010թ. ընկերությունը ձեռք կբերի երկու նոր «Սուխոյ Սուպերջեթ» ինքնաթիռ: «Արմավիան» շաբաթական կատարում է ավելի քան 102 չվերթ մոտ 20 երկրներ` 35 ուղղություններով` ԱՊՀ, Եվրոպա, Մերձավոր Արեւելք: 2009թ. «Արմավիա» ավիաընկերությունը փոխադրել է ավելին քան 700 հազար ուղեւոր:
IOSA-ն IATA ավիաընկերությունների շահագործման անվտանգության աուդիտի միջազգայնորեն ճանաչված ծրագիր է, որով գնահատվում են շահագործման կառավարման համակարգն ու ավիաընկերությունների վերահսկողությունը:

3 февраля 2010 года в Ереване состоялась официальная церемония вручения национальному авиаперевозчик Армении – компании «Армавиа» сертификата по прохождению Программы аудита эксплуатационной безопасности авиакомпаний Международной Ассоциации воздушного транспорта (IATA Operational Safety Audit, IOSA).
«Сертификат IOSA дает признание европейских властей в отношении безопасности полетов, осуществляемых нашей авиакомпанией, которая сегодня подходит по всем мировым стандартам безопасности полетов», – сказал журналистам в Ереване владелец компании «Армавиа» Михаил Багдасаров. При этом он добавил, что среди стран СНГ очень мало компаний, которые имеют подобный сертификат.
Как сообщил глава компании, сертификат выдается а/к «Армавиа» на два года и действителен до 5 октября 2011 года. Продление сертификата на очередные два года стало результатом успешного прохождения авиакомпанией очередного аудита на соответствие требованиям стандартов IOSA. Аудит был проведен официально аккредитованной со стороны IATA немецкой аудиторской организацией Aviation Quality Services и состоял из двух этапов: первоначальной оценки состояния безопасности и готовности авиакомпании к аудиту и основной проверке состояния эксплуатационной безопасности. В ходе аудита была проведена оценка деятельности компании более чем по 900 пунктам стандартов IOSA.
На сегодняшний день авиакомпания «Армавиа» имеет 7 ВС: три А-319, два А-320, а также CRJ-200, ЯК – 42 (VIP). В 2010 в авиапарк компании поступят два новых самолета «Сухой Суперджет». Авиакомпания еженедельно выполняет более 102 рейса по 35 направлениям в 20 стран. В 2009 году объем пассажироперевозок компании «Армавиа» составил более 700 тыс. человек.
IOSA является международной признанной Программой аудита эксплуатационной безопасности авиакомпаний IATA, которая предназначена для оценки систем эксплуатационного управления и контроля авиакомпаний.