3 Փետրվար 2010 - 11:27 AMT
Հայաստանի խորհրդարանը հետաձգել է մի շարք օրենքներում փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ քվեարկությունը
Հայաստանի խորհրդարանում առաջին ընթերցմամբ քննարկել են «Հարկերի մասին», «Բյուջետային համակարգի մասին» եւ «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքներում ուղղումների եւ փոփոխությունների կատարումը, որոնցով նախատեսվում է տեղական հարկերի ցանկի ընդլայնում:
Ներկայացնելով օրինագիծը, ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը հաղորդել է, որ տեղական հարկերի թվին կարելի է դասել վաճառքների, հյուրանոցային հարկերը, անավարտ շինարարության եւ գույքի ոչ պատշաճ պահպանման, չմշակված գյուղատնտեսական հողերի համար եւ այլ հարկերը: Այս առնչությամբ Տերտերյանը նշել է, որ նշված հարկերը, բացառությամբ գույքահարկի եւ հողի հարկի, կկիրառվեն համայնքների կողմից ըստ իրենց հայեցողության:
Ինչպես հաղորդել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը ՀՀ ԱԺ-ից, տեղական հարկերի ցանկի ընդլայնումը բուռն բանավեճի պատճառ է դարձել խորհրդարանականների շրջանում: Մասնավորապես, «Բարգացաճ Հայաստանի» ներկայացուցիչներն առաջարկել են լրացուցիչ լսումներ կազմակերպել, որոնց կմասնակցեն շահագրգիռ կողմերը` լրամշակելու համար օրենսդրական նախաձեռնությունների փաթեթը:
Հաշվի առնելով առկա տարաձայնությունները` ԱԺ խոսնակ Հ.Աբրահամյանն առաջարկել է հետաձգել քվեարկությունը 15 օրով, այդ ընթացքում քննարկելով փոփոխություններն ԱԺ համապատասխան հանձնաժողովներում:

In the first reading the Armenian parliament debated amendments and changes to several laws: On Taxes, On Budget System and On Local Self-Government.
Presenting the bill, RA Deputy Minister of Territorial Administration Vache Terteryan reported that sales tax, hotel tax, unfinished construction tax, tax on unprocessed agricultural land, value tax on parking of vehicles and other taxes are classified as local taxes. These taxes, except taxes on property and land, will be applied by communities at their discretion.
As a PanARMENIAN.Net correspondent reported from the National Assembly of Armenia, the revision of the list of local taxes caused a heated debate among MPs. In particular, representatives of Prosperous Armenia offered to organize additional hearings, involving all interested stakeholders to finalize this package of legislative initiatives.
Given the prevailing disagreement on this bill, the chairman of the National Assembly Hovik Abrahamyan suggested to postpone the vote for 15 days, during which changes in the above mentioned laws will be discussed and supplemented in the relevant committees of the National Assembly of Armenia.