Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) վերանայել է իր կանխատեսումները համաշխարհային տնտեսության զարգացման վերաբերյալ` նշելով բարձրացման միտումը: Այս մասին ասվում է ԱՄՀ-ի զեկույցում, որը զետեղված է կազմակերպության պաշտոնական կայքէջում:
«Քաղաքական միջոցներով պայմանավորված աճը տեղի է ունենում տարբեր արագությամբ: Համաշխարհային աճի մեկնարկն ավելի ակտիվ էր, քան ակնկալվում էր սկզբում, սակայն նրա տեմպերը տարբեր տարածաշրջաններում տարբեր են»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Վերջին շրջանում համաշխարհային ամենախորն անկումից հետո, 2009թ. երկրորդ կեսին տնտեսական աճը կայունացավ եւ տարածվեց զարգացած տնտեսությամբ երկրների վրա:
2010թ. ակնկալվում է համաշխարհային արտադրության ծավալվերի 4-տոկոսանոց աճ: Զարգացած տնտեսությամբ զարգացած երկրների մեծ մասում ակնկալվում են աճի դանդաղ տեմպեր, պատմական չափանիշներով, քանի որ զարգացած տնտեսությամբ շատ երկրներում եւ զարգացող երկրներում ակնկալվում է հարաբերական տնտեսական ակտիվություն, հիմնականում դինամիկ ներքին պահանջարկի շնորհիվ: «Հարկավոր է վարել համաշխարհային պահանջարկի վերադասավորմանն ուղղված քաղաքականություն, շարունակելով աջակցել այն դեպքերում, երբ աճը դեռեւս բավականաչափ կայուն չէ»,-խորհուրդ է տալիս ԱՄՀ-ն:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը` ԱՄՀ ՄԱԿ-ի մասնագիտացած հաստատություն է, որի կենտրոնակայանը գտնվում է Վաշինգտոնում:
1944թ. հուլիսի 22-ին ՄԱԿ-ի Բրետոն-Վուդի արժութաֆինանսական հարցերի կոնֆերանսում մշակվել է հիմնական համաձայնություն (ԱՄՀ Խարտիա): Առավել զգալի ներդրումը հայեցակարգի մշակման մեջ ունեցավ Ջոն Մեյնարդ Քեյնսը, որը գլխավորում էր բրիտանական պատվիրակությունը եւ Հարրի Դեքստեր Ուայթը` ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ: Համաձայնագրի վերջնական տարբերակն առաջին 29 պետությունները ստորագրել են 1945թ. դեկտեմբերի 27-ին, որը ԱՄՀ ստեղծման պաշտոնական ամսաթիվն է: ԱՄՀ-ն իր գործունեությունը սկսել է 1947թ. մարտի 1-ին որպես Բրետոն-Վուդի համակարգի մաս: Նույն թվականին Ֆրանսիան վերցերց առաջին վարկը: Այժմ ԱՄՀ-ն միավորում է 186 պետությունների, իսկ նրա կազմում աշխատում է 2500 մարդ 133 երկրներից: ԱՄՀ քաղաքականությունն ու խորհուրդները զարգացող երկրների վերաբերյալ բազմիցս են քննադատվել, որի էությունն այն է, որ խորհուրդների եւ պայմանների կատարումն արդյունքում ուղղված է ոչ թե ինքնուրույնության, կայունության բարձրացմանն եւ ազգային տնտեսությունների զարգացմանը, այլ լոկ շաղկապում է այն միջազգային ֆինանսական հոսքերին:

3 Февраль 2010 - 07:15 AMT
Международный валютный фонд (IMF) пересмотрел свои прогнозы относительно развития мировой экономики в сторону повышения. Об этом говорится в докладе IMF, размещенном на официальном сайте организации.
«Подъем, обусловленный мерами политики, происходит с различной скоростью Начало мирового подъема проходит более энергично, чем ранее ожидалось, но его темпы в различных регионах неодинаковы», – говорится в сообщении.
После самого глубокого за последний период мирового спада, во второй половине 2009 года экономический рост укрепился и распространился на страны с развитой экономикой.
В 2010 году ожидается увеличение мирового объема производства на 4 процента. В большинстве стран с развитой экономикой ожидается сохранение медленных по историческим меркам темпов подъема, тогда как во многих странах с развитой экономикой и развивающихся странах ожидается относительно высокая экономическая активность, в основном благодаря динамичному внутреннему спросу. «Необходимо проводить политику, способствующую перебалансированию мирового спроса, продолжая оказывать поддержку в тех случаях, когда подъем еще не стал достаточно устойчивым», – советует IMF.
Международный валютный фонд (IMF) специализированное учреждение ООН, со штаб-квартирой в Вашингтоне, США.
На Бреттон-Вудской конференции ООН по валютно-финансовым вопросам 22 июля 1944 года была разработана основа соглашения (Хартия МВФ). Наиболее существенный вклад в разработку концепции МВФ внесли Джон Мейнард Кейнс, возглавлявший британскую делегацию, и Гарри Декстер Уайт – заместитель государственного секретаря США. Окончательный вариант соглашения первые 29 государств подписали 27 декабря 1945 года — официальная дата создания МВФ. МВФ начал свою деятельность 1 марта 1947 года как часть Бреттон-Вудской системы. В этом же году Франция взяла первый кредит.[1] В настоящее время МВФ объединяет 186 государств, а в его структурах работают 2500 человек из 133 стран.
МВФ предоставляет кратко – и среднесрочные кредиты при дефиците платёжного баланса государства. Предоставление кредитов обычно сопровождается набором условий и рекомендаций, направленных на улучшение ситуации.
Политика и рекомендации МВФ в отношении развивающихся стран неоднократно подвергались критике, суть которой состоит в том, что выполнение рекомендаций и условий в конечном итоге направлены не на повышение самостоятельности, стабильности и развитие национальной экономики государства, а лишь привязывании её к международным финансовым потокам.