Հայաստանի Պետեկամուտների կոմիտեն հրապարակել է երկրի 300 խոշոր հարկատուների ցուցակը: Առաջատարների ցուցակը գլխավորում է «ՀայՌուսգազարդ» ընկերությունը, որը 2009թ. 18 մլրդ 414 մլն դրամ հարկ է վճարել, ինչը 3 տոկոսով ավելի է 2008թ. ցուցանիշից` 17 մլրդ 881 մլն դրամ:
Երկրորդ տեղում է «Ալեքս-Գրիգ» ընկերությունը, որը բյուջե է մուծել 16 մլրդ 120 մլն դրամ: 2008-ին ընկերությունը վճարել էր 12 մլրդ 535, ինչը պակաս է գրեթե 29 տոկոսով:
Երրորդ տեղում է «Ղ-Տելեկոմ» ընկերությունը (ՎիվաՍել-ՄՏՍ), որը վճարել է 15 մլրդ 916 մլն դրամ: Անցյալ տարի ընկերությունը առաջատարի դիրքում էր` վճարելով 30 մլրդ 796 մլն դրամ:

28 Январь 2010 - 08:37 AMT
Комитет государственных доходов Армении опубликовал список 300 крупных налогоплательщиков страны. Тройку лидеров возглавила компания “АрмРосгазпром”, выплатив в 2009 году налоги на сумму 18 млрд. 414 млн. драмов, что на 3% больше показателя 2008 год -17 млрд. 881 млн. драмов.
На втором месте – компания “Алекс-Григ”, которая выплатила в госбюджет страны 16 млрд. 120 млн. драмов. В 2008 году она выплатила 12 млрд 535 млн — почти на 29% меньше.
На третьем месте – компания “К-Телеком” (Viva-Cell-МТС) – 15 млрд 916 млн драмов. В прошлом году компания занимала лидирующую позицию, выплатив налоги на сумму 30 млрд. 796 млн. драмов.