2 Փետրվար 2010 - 15:04 AMT
2010 թ. փետրվարի 2-ին քաղաքական եւ իրավական խորհրդատվության հայ-եվրոպական կենտրոնը (AEPLAC) ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, Հայաստանում ԵՄ խորհրդատվական խմբի, Գերմանիայի չափագիտության ինստիտուտի (ԳՉԻ) — Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) հետ համագործակցաբար կազմակերպեց սեմինար «Ճանապարհային քարտեզ որակյալ ենթակառուցվածքների բարեփոխման համար» թեմայով, հաղորդում է AEPLAC-ի մամլո ծառայությունը:
Այս սեմինարը կարեւոր քայլ էր որակյալ ենթակառուցվածքների բարեփոխման գործընթացում միջազգային դոնորների` Հայաստանին համակարգված աջակցություն ցուցաբերելու ջանքերի համատեքստում: Որակյալ ենթակառուցվածքների բարեփոխման նպատակն է բարձրացնել Հայաստանի տնտեսության միջազգային մրցունակությունը եւ առաջընթաց գրանցել ԵՄ հետ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի համաձայնագրի (ԽՀԱԱՀ) ստորագրման գործում:
Դասընթացին մասնակցեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, Չափագիտության եւ Ստանդարտների ազգային ինստիտուտների, Հավատարմագրման գործակալության, Շուկայի եւ սպառողների շահերի պաշտպանության պետական տեսչության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Միջազգային դոնորների համակարգված գործողությունները նախաձեռնվել են 2009թ. հուլիսին` նկատի ունենալով Հայաստանում միջազգային, այդ թվում նաեւ ԵՄ ստանդարտներին համապատասխանող եւ առեւտրի ոլորտում տեխնիկական խոչընդոտները նվազեցնող որակյալ ենթակառուցվածքների ժամանակակից համակարգի ներդրման անհրաժեշտությունը: Այդ ժամանակից ի վեր իրականացվել են մի շարք աշխատանքներ, ի մասնավորի` կազմակերպվել է իրազեկման սեմինար, կազմվել է չափագրության գնահատման զեկույց, որը ներկայացվել է Էկոնոմիկայի նախարարությանը, մշակվել է բարեփոխման ճանապարհային քարտեզ, հատկացվել են հավելյալ ռեսուրսներ` համապատասխան բարեփոխումների համար պահանջվող միջոցառումների վերաբերյալ բարձրորակ խորհրդատվություն տրամադրելու նպատակով:
Սեմինարի ընթացքում քննարկվեց որակյալ ենթակառուցվածքների բարեփոխման ճանապարհային քարտեզի նախագիծը, որով այս գործընթացում կառաջնորդվի ՀՀ կառավարությունը:

On February 2, 2010, Armenian-European Policy and Legal Advice Centre (AEPLAC) in cooperation with the Ministry of Economy, EU Advisory Group to Armenia, German Institute of Metrology (PTB) and The World Bank organized a workshop on “Road Map for the Reform of Quality Infrastructure”. The target audience of the workshop were decision-makers of the Ministry of Economy, National Institute of Standards, National Institute of Metrology, Agency of Accreditation, State Inspectorate of Protection of Markets and Consumers Rights, AEPLAC press service reported.
The workshop was an important milestone in a coordinated effort of international donors to assist Armenia in the reform of the quality infrastructure with the objective to raise the international competitiveness of its economy and ensure progress toward a Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (DCFTA) with EU.
Coordinated activities of international donors were initiated in July 2009 following the need to create a modern system of quality infrastructure in Armenia, which would comply with international requirements including EU standards and hence reduce technical barriers to trade. Since then, an awareness workshop was held, a metrology assessment report written and submitted to the Ministry of Economy, road map for the reforms drafted, and additional resources for high-quality policy advice on respective reform measures convened.
The workshop discussed draft road map for further QI reforms, which guides the Armenian government in the process.