2 Փետրվար 2010 - 15:04 AMT
2010 թ. փետրվարի 2-ին քաղաքական եւ իրավական խորհրդատվության հայ-եվրոպական կենտրոնը (AEPLAC) ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, Հայաստանում ԵՄ խորհրդատվական խմբի, Գերմանիայի չափագիտության ինստիտուտի (ԳՉԻ) — Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) հետ համագործակցաբար կազմակերպեց սեմինար «Ճանապարհային քարտեզ որակյալ ենթակառուցվածքների բարեփոխման համար» թեմայով, հաղորդում է AEPLAC-ի մամլո ծառայությունը:
Այս սեմինարը կարեւոր քայլ էր որակյալ ենթակառուցվածքների բարեփոխման գործընթացում միջազգային դոնորների` Հայաստանին համակարգված աջակցություն ցուցաբերելու ջանքերի համատեքստում: Որակյալ ենթակառուցվածքների բարեփոխման նպատակն է բարձրացնել Հայաստանի տնտեսության միջազգային մրցունակությունը եւ առաջընթաց գրանցել ԵՄ հետ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի համաձայնագրի (ԽՀԱԱՀ) ստորագրման գործում:
Դասընթացին մասնակցեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, Չափագիտության եւ Ստանդարտների ազգային ինստիտուտների, Հավատարմագրման գործակալության, Շուկայի եւ սպառողների շահերի պաշտպանության պետական տեսչության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Միջազգային դոնորների համակարգված գործողությունները նախաձեռնվել են 2009թ. հուլիսին` նկատի ունենալով Հայաստանում միջազգային, այդ թվում նաեւ ԵՄ ստանդարտներին համապատասխանող եւ առեւտրի ոլորտում տեխնիկական խոչընդոտները նվազեցնող որակյալ ենթակառուցվածքների ժամանակակից համակարգի ներդրման անհրաժեշտությունը: Այդ ժամանակից ի վեր իրականացվել են մի շարք աշխատանքներ, ի մասնավորի` կազմակերպվել է իրազեկման սեմինար, կազմվել է չափագրության գնահատման զեկույց, որը ներկայացվել է Էկոնոմիկայի նախարարությանը, մշակվել է բարեփոխման ճանապարհային քարտեզ, հատկացվել են հավելյալ ռեսուրսներ` համապատասխան բարեփոխումների համար պահանջվող միջոցառումների վերաբերյալ բարձրորակ խորհրդատվություն տրամադրելու նպատակով:
Սեմինարի ընթացքում քննարկվեց որակյալ ենթակառուցվածքների բարեփոխման ճանապարհային քարտեզի նախագիծը, որով այս գործընթացում կառաջնորդվի ՀՀ կառավարությունը:

2 Февраль 2010 - 15:04 AMT
2 февраля 2010 года “Армяно-европейский центр политических и правовых консультаций” (AEPLAC) совместно с министерством экономики Армении, консультационной группой ЕС в Армении, института метрологии Германии и Всемирным банком (ВБ) организовали семинар на тему : “Дорожная карта – для реформирования качественных инфраструктур ”, сообщает пресс-служба AEPLAC.
Согласно сообщению, данный семинар является важным шагом в процессе реформирования качественных инфраструктур в контексте приложения усилий международных доноров для оказания систематизированной поддержки Армении.
Целью реформирования качественных инфраструктур является повышение международной конкурентоспособности экономики Армении, а также продвижение в вопросе подписания с ЕС соглашения о свободной торговле.
На семинаре приняли участие высокопоставленные должностные лица Министерства экономики, Национальных институтов метрологии и стандартов, Агентства по аккредитации, госведомства по защите интересов рынка и потребителей, среди которых – глава делегации ЕС в Армении Рауль де Люценбергер и министр экономики Армении Нерсес Ерицян.
Систематизированная деятельность международных доноров была запланирована в июле 2009 году, имея в виду необходимость внедрения в Армении международной, в том числе уменьшающей технические препятствия в сфере торговли и соответствующей стандартам ЕС современной системы качественных инфраструктур.
С тех пор был осуществлен ряд работ, в частности, был организован семинар, был составлен доклад по оценке метрологическиг работ, который был предьявлен в Министерство экономики, была разработана карта по реформе дорог, а также были предоставлены дополнительные ресурсы в целях предоставления высококачественной консультации по поводу мероприятий, необходимых для проведения соответствующих реформ.
Согласно сообщению, во время семинара также был обсужден проект дорожной карты по реформированию качественных инфраструктур, которым в данном процессе будет руководствоваться правительство Армении.