2 February 2010 - 12:57 AMT
Փետրվարի 2-ին Երեւանի «Նարեկացի» արվեստի կենտրոնում բացվել է երիտասարդ լուսանկարիչ Հայկ Շալունցի «Հավատ եւ ժառանգություն» լուսանկարչական ցուցահանդեսը: Հայկական եկեղեցիների ու վանքերի 37 լուսանկարներ են ներկայացվել այցելուներին:
«Երբ մենք մտածում էինք թե ինչպես ենք անվանելու ցուցահանդեսը, հիշեցինք արքեպիսկոպոս Մեսրոպ Աշչյանի կազմակերպած «Հավատ եւ ժառանգություն» ծրագրի մասին: Ծրագրով արշավներ էին կատարվել Հայաստանի ողջ տարածքով, երբ արվել են բազմաթիվ լուսանկարներ: Ուստի մենք հենց այդպես էլ անվանեցինք ցուցահանդեսը»,-իր ողջույնի խոսքում ասել է «Երկիր եւ մշակույթ» բարեգործական կազմակերպության երիտասարդական եւ հանրային ծրագրերի պատասխանատու Դավիթ Դավթյանը:
«Այս թեման ինձ շատ մոտ է, եւ մենք աշխատում ենք որքան հնարավոր է հաճախ նման միջոցառումներ կազմակերպել»,-ասել է կենտրոնի գեղարվեստական ղեկավար Լեւոն Իսկենյանը: Սա Շալունցի առաջին ցուցահանդեսն է, սակայն, նա մտադիր է եւս մի քանիսը կազմակերպել այս տարվա ընթացքում:
Երեւանի «Նարեկացի» արվեստի կենտրոնը հիմնվել է 2004թ. սեպտեմբերի 5-ին Նյու Ջերսիից հայ գործարար Նարեկ Հարությունյանի կողմից: 5 տարվա ընթացքում կենտրոնը բազում միջոցառումներ է կազմակերպել: Տարեկան այստեղ տեղի է ունենում շուրջ 300 ցուցահանդես: Միության անմիջական մասնակցությամբ ստեղծվել են կայքեր արվեստագետների համար, կազմակերպվել են հանդիպումներ եւ վարպետաց դասեր հայտնի գործիչների հետ:

Выставка “Вера и наследие” молодого фотографа Айка Шалунца открылась 2 февраля в Центре искусств “Нарекаци”. 37 фотографий с изображением армянских церквей и храмов были представлены посетителям.
“Когда мы думали над названием выставки, то вспомнили о названии программы, организованной Архиепископом Месропом Ашчяном, под названием “Вера и наследие”.
Программа предусматривала походы по всей территории Армении, во время которых были сделаны многие из представленных фотографий. Поэтому мы назвали выставку именно “Вера и наследие”. И если кто-то, проходя мимо этих памятников архитектуры и этих фотографий, задумается о будущем нашей страны, то оно будет намного светлее”,- подчеркнул в своей приветственной речи ответственный по программам молодежной, общественной, благотворительной организации “Страна и культура” Давид Давтян.
“Эта тема очень близка нашему центру, и мы стараемся проводить подобные мероприятия как можно чаще”,- отметил художественный руководитель Центра искусств “Нарекаци” Левон Искенян.
Это первая выставка Айка Шалунца, однако, по его словам, в этом году планируется провести еще несколько выставок на разные темы: природа, человек, портрет.
Центр искусств “Нарекаци” был основан 5 сентября 2004 года армянским предпринимателем из Нью-Джерси Нареком Арутюняном. За пять лет своего существования “Нарекаци” провел множество мероприятий. Ежегодно в Центре проводится около 300 мероприятий – концерты, представления, литературно-музыкальные вечера, презентации, показы фильмов.
При непосредственном участии Союза были созданы сайты для искусствоведов, организованы встречи и мастер-классы с известными искусствоведами и культурными деятелями.