Հայ-թուրքական ձեռնարկատերերի խորհրդի համանախագահ (TABDC) Քահան Սոյակը հայտարարել է, որ ապրանքաշրջանառությունը Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ, որը 2009թ. հասել է 300 մլն դոլարի, կարելի է իրական հաջողություն համարել: Ըստ Սոյակի, TABDC գրանցել է, որ 2009թ. ապրանքաշրջանառության ծավալները կազմել են 150 մլն դոլար, սակայն, ըստ նրա, ՀԲ-ի տվյալներով, այդ ծավալներն անցյալ տարի հասել են 200 մլն դոլարի:
Սոյակը հիշեցրել է, որ այժմ ապրանքաշրջանառությունը Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ իրականացվում է երրորդ երկրների` Վրաստանի ու Իրանի միջոցով, ինչը դժվարացնում է ապրանքաշրջանառության իրական ծավալների որոշումը, հաղորդում է «Anatolian News Agency» գործակալությունը:
Հայ-թուրքական ձեռնարկատերերի խորհրդը (TABDC) ստեղծվել է 1997թ.: Համանախագահներն են Սոյակն ու ՀՀ Ձեռնարկատերերի միության ղեկավար Արսեն Ղազարյանը: Խորհուրդը կողմ է հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատմանն ու հայ-թուրքական սահմանի բացմանը:

Сопредседатель турецко-армянского Совета предпринимателей (TABDC) Каан Сояк заявил, что показатель объемов товарооборота между Арменией и Турцией, который в 2009 году достиг $ 300 миллионов, можно назвать реальным успехом. По словам Сояка, TABDC зафиксировал, что в 2009 году объемы товарооборота составили $150 миллионов, но, по его словам, согласно Всемирному Банку, эти объемы в прошлом году достигли $ 200 миллионов.
Сопредседатель TABDC напомнил, что в настоящее время торговля между Арменией и Турцией осуществляется посредством третьей страны- Грузии или Ирана. По его словам, именно это затрудняет определить реальные объемы товарооборота, передает Anatolian News Agency.
Турецко-армянский Совет предпринимателей –TABDC был создан в середине 1997 года. Сопредседателями являются Каан Сояк и глава Союза предпринимателей Армении Арсен Казарян. Совет выступает за нормализацию армяно-турецких отношений и открытие армяно-турецкой границы.