Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը խախտել է օրենքը: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) ներկայացուցիչ Լեւոն Զուրաբյանը: Ըստ նրա, ՀԱԿ-ը դիմել է ՀՀ ՍԴ` պահանջելով անվավեր ճանաչել ՀՀ ԱԺ պատգամավորի ընտրություններն Երեւանի թիվ 10 ընտրատարածքում: Լսումները նշանակված են մարտի 5-ին: «Դատարանը կարող է ձգձգել հարցի քննարկումը մեկ պատճառով` եթե ծանրաբեռնված լինի նման հայցերով: Ինչպես հայտնի է, միայն ՀԱԿ-ն է հայց ներկայացրել»,-ասել է Զուրաբյանը:
«Ցավոք, մենք ապրում ենք այնպիսի երկրում, որտեղ հնարավոր չէ վիճարկել այդ հարցը»,-ասել է Լեւոն Զուրաբյանը` հավելելով, որ դրանով ՍԴ-ն ցույց է տալիս, որ կատարում է իշխանությունների պատվերը:
Անդրադառնալով արտահերթ նախագահական ընտրությունների հնարավորությանը Հայաստանում` Զուրաբյանն ասել է.«Ես չեմ կարծում, թե որեւէ մեկը բավարար հիմքեր ունի ասելու, որ Հայաստանում չի լինի ճգնաժամ, որը կհանգեցնի արտահերթ նախագահական ընտրությունների»: Ընդ որում, նա չի բացառել, որ հնարավոր է ՀՀ նախկին նախագահ Ռ.Քոչարյանի վերադարձը քաղաքականություն:
Նիկոլ Փաշինյանը 1999թ. «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիրն է: 2008թ. մարտի 1-2 իրադարձություններից հետո նա հետախուզման մեջ էր գտնվում: 2009թ. հուլիսի 1-ին նա կամավոր հանձնվեց իշխանություններին եւ ձերբակալվեց: Հունվարի 10-ի ՀՀ ԱԺ լրացուցիչ ընտրություններում նա առաջադրված էր որպես պատգամավորության թեկնածու թիվ 10 ընտրատարածքում, սակայն պարտվեց: Դատապարտվել է 7 տարվա ազատազրկման:

2 Февраль 2010 - 11:09 AMT
Конституционный суд Армении нарушил закон. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил представитель Армянского Национального Конгресса (АНК) Левон Зурабян. По его словам, АНК обратилось в КС РА для того, чтобы признать недействительными выборы депутатов в НС РА на 10 избирательном округе города Ереван. Суд назначил слушание по этому вопросу на 5-ое марта. “Суд может затянуть рассмотрение вопроса лишь по одной причине, если он будет загружен подобными исками. Как известно, АНК единственный кто подал иск”, – сказал Зурабян.
«К сожалению, мы живем в такой стране, где невозможно оспаривать данный вопрос”, – заметил Левон Зурабян, добавив, что этим КС показывает, что он выполняет заказы властей Армении.
Обращаясь к вопросу проведения внеочередных президентских выборов в Армении, Зурабян сказал: “Я не думаю, что у кого-то есть достаточно оснований говорить , что в Армении не разразится кризис, который приведет к внеочередным президентским выборам”. При этом он исключил возможное возвращение экс-президента РА Роберта Кочаряна в политику.
Иск редактора газеты “Айкакан жаманак” Никола Пашиняна, принявшего участия в выборах в НС РА по 10-му избирательному округу города Еревана, о признании не действительными результатов голосования Конституционный суд (КС РА) РА рассмотрит 5-го марта.
21-го января Никол Пашинян посредством своего доверенного лица передал в Конституционный суд документы по обжалованию результатов выборов.