28 Հունվար 2010 - 10:11 AMT
«Ինգո Արմենիա» ապահովագրական ընկերության 2010թ. ծրագրերում է լրացնել բաց թողածը, մասնավորապես, ընդլայնել մեքենաների ապահովագրման գծով տրամադրվող ծառայությունների ցանկը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է ընկերության գործադիր տնօրեն Լեւոն Ալթունյանը: «Մենք հուսով ենք, որ 2010թ. կհատենք 2008թ. գրանցած արդյունքների նիշը»,-հավաստիացրել է նա:
2008թ. «Ինգո Արմենիա» ընկերությունը Հայաստանի ապահովագրական շուկայի առաջատարն էր` այդ ընթացքում ապահովագրական ընկերության հավաքագրած ապահովագրական գումարը կազմեց 1,98 մլրդ դրամ: Ինչ վերաբերում է 2009թ., ապա, ըստ Լ.Ալթունյանի, արդյունքները հաշվարկված չեն, սակայն ընկերությունը մոտ է առաջատարի դիրքերին Հայաստանի ապահովագրական դաշտում: «Գաղտնիք չէ, որ 2009թ. ճգնաժամի պայմաններում մենք 12-14 տոկոս նահանջ գրանցեցինք ապահովագրական հավաքագրումների գծով: Հուսով ենք, որ 2010թ. մենք կշտկենք այդ իրավիճակը»,-ասել է գործադիր տնօրենը:
2009թ. մենք մտադիր էինք «ապահովագրական mix-եր» տրամադրել, այսինքն համալիր ապահովագրական ծառայություններ, որոնք համադրելի կլինեն շարքային աշխատողի աշխատավարձի հետ, որը կկարողանա ապահովագրել իրեն, իր ընտանիքը, գույքը: «Մենք նախաձեռնեցինք դա եւ այժմ պարզ դարձավ, որ դա առավելապես ընդունելի է ֆիզիկական անձանց համար, որոնց սպասարկման համար հարկավոր է նախապատրաստել գործակալների մի ամբողջ բանակ, ինչով էլ մենք այժմ զբաղված ենք»,-ասել է Լեւոն Ալթունյանը:
«Ինգո Արմենիա» ընկերությունը Հայաստանի խոշորագույն ապահովագրական ընկերություններից է: Հիմնվել է այն 1997թ. «Էֆես» անվանումով որպես ապահովագրական փակ բաժնետիրական ընկերություն: 2003թ. ընկերության բաժնետոմսերի հիմնական փաթեթը ձեռք բերեց «Ինգոգոսստրախ» ռուսական բաց բաժնետիրական ընկերությունը, որից հետո ընկերությունը վերանվանվեց «Ինգո Արմենիա» ապահովագրական փակ բաժնետիրական ընկերություն: 2009թ. սեպտեմբերի 30-ին «Ինգո Արմենիա» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի 75 տոկոսը պատկանում է «Ինգոգոսստրախ» ընկերությանը, իսկ 25 տոկոսը` Լեւոն Ալթունյանին: «Ինգո Արմենիա» ընկերությունը վերաապահովագրում է իր փաթեթն ապահովագրական այնպիսի հսկաների մոտ, ինչպիսիք են` Munich Re-ն եւ ACE-ն, ֆրանսիական SCOR-ը, ամերիկյան AIG-ն ու Chub Insurance Group-ը, լեհական Polish Re-ն, ռուսական «Ինգոսստրախ»-ը եւ այլն:

28 Январь 2010 - 10:11 AMT
В планы страховой компании “Инго Армения” на 2010 год входит – наверстать упущенное в прошлом году, в частности, расширение линейки продуктов по автострахованию, по линейке личного страхования. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил исполнительный директор компании Левон Алтунян. «Мы надеемся, что в 2010 году перешагнем рубеж, который взяли в 2008 году», – заверил он.
В 2008 году компании “Инго Армения” являлась лидером на страховом рынке Армении: общий объём страховых премий, собранных компанией, составил 1,98 млрд. драмов. Что же касается 2009 года, то, по словам Левона Алтуняна, результаты еще не посчитаны, но компания близка к лидирующим позициям на страховом рынке Армении. «Не секрет, что в условиях кризиса в 2009 году мы дали сбой по объему сбора премий на 12-14% по сравнению с 2008 годом. Надеемся, что в 2010 году мы выпрямим это положение», – сказал исполнительный директор.
В планы компании в 2009 году входило предоставление ряда “страховых mix-ов” – комплексных страховых продуктов, сопоставимых с зарплатой рядового работника, который сможет застраховать себя, свою семью, имущество. «Мы выпустили этот продукт, и сейчас стало ясно, что он больше всего подходит для физических лиц, обслуживание которых требует подготовки активной армии агентов, что мы сейчас и делаем», – добавил Левон Алтунян.
“Инго Армения” — одна из крупнейших армянских страховых компаний. Основана в 1997 году с названием “Эфес” страховое закрытое акционерное общество. В 2003 году основной пакет акций компании приобрело российское открытое страховое акционерное общество “ИНГОССТРАХ”, после чего компания была переименована в “Инго Армения” страховое закрытое акционерное общество.
По положению на 30.09 2009 г. 75 % акций ЗАО «ИНГО Армения» принадлежит «ИНГОССТРАХ»-у, и 25% – Левону Алтуняну. “Инго Армения” перестраховывает свой пакет у таких страховых гигантов как немецкие Munich Re и ACE, французская SCOR, американские AIG и Chub Insurance Group, польская Polish Re, российская Ингосстрах и т.д.