29 Հունվար 2010 - 09:01 AMT
ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանն այսօր Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Արիստոմենե Վարուդակիսի հետ քննարկեց ջրային համակարգում կառուցվածքային բարեփոխումների հեռանկարները, ռազմավարական հիմնադրույթները եւ առաջիկա համագործակցության հնարավորությունները, հաղորդում է նախարարության մամլո ծառայությունը:
Փոխվարչապետը նշեց, որ ջրային ոլորտի կառավարումն իրականացվում է օտարերկրյա երեք օպերատորների (5 ընկերություններ) միջոցով, որոնք սակագնային տարբեր քաղաքականություն են իրականացնում: Կառավարման գործող պայմանագրերի ավարտից հետո դաշտում միասնական մոտեցում ձեւավորելու խնդիր դրվեց, որը դժվար կլինի իրականացնել սեփական ուժերով: Այս հարցում ակնկալվում է ՀԲ-ի խորհրդատվական աջակցությունը: Ընդգծեց, որ դեռեւս խնդիր է որեւէ օպերատորի կողմից չսպասարկվող 500 համայնքների հարցը:
Արմեն Գեւորգյանը կարեւորեց նաեւ գերնորմատիվային պահանջ ունեցող հողատարածքներում պետության դերակատարության հստակեցումը: Այս ուղղությամբ ՀԲ-ի փորձագետը նախնական ուսումնասիրություն է կատարել եւ համապատասխան եզրակացություն ներկայացրել: Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, որ առաջիկա օրերին բանկը կհստակեցնի իր մասնակցությունն այս ուղղությամբ:
Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց , որ Հայաստանում համատիրությունների համակարգի բարեփոխման ուղղությամբ ՀԲ-ի ամփոփ առաջարկությունները կքննարկվեն մարտի 2-րդ տասնօրյակում:
Ընդհանուր առմամբ, քննարկված բոլոր հարցերի վերաբերյալ Համաշխարհային բանկը մինչեւ այս տարվա կեսը կկատարի ուսումնասիրություններ եւ կհստակեցնի իր մոտեցումները:
Փոխվարչապետին տեղեկացվեց, որ Վաշինգտոնում կայացած քննարկումների ժամանակ Համաշխարհային բանկի ղեկավարությունն արձանագրել է Հայաստանի կառավարության հաջողությունները ջրային ոլորտում մասնավոր օպերատորների հետ համագործակցության գործում:
Այդ փորձը ներկայացնելու նպատակով որոշվել է այս տարվա աշնանը Հայաստանում կազմակերպել միջազգային մեծ համաժողով, որին կմասնակցեն տարբեր երկրների պատվիրակությունններ:

29 Январь 2010 - 09:01 AMT
Вице-премьер, министр территориального управления РА Армен Геворгян и глава ереванского офиса Всемирного банка Аристомене Варудакис обсудил перспективы структурного реформирования в водной системе республики, основные положения стратегии и возможности дальнейшего сотрудничества, сообщает пресс-служба министерства.
Вице-премьер сообщил, что управление водной сферой осуществляется посредством трех иностранных операторов (5 организаций), которые проводят различную ценовую политику. После завершения срока действующих договоров управления была поставлена задача формирования единого подхода, который будет трудно решить собственными силами. В этом вопросе ожидается консультационное содействие ВБ. Было подчеркнуто, что остается проблема 500 общин, которые не обслуживаются со стороны какого-либо оператора.
Армен Геворгян отметил важность уточнения роли государства в решении вопроса о земельных участках, требующих сверхнормативных расходов воды. Эксперт ВБ провел предварительное изучение проблемы и представил соответствующее заключение. Было достигнуто соглашение о том, что в ближайшие дни ВБ конкретизирует свое участие в решении этого вопроса. ВБ проведет исследования и уточнит свои подходы по всем обсужденным вопросам до середины нынешнего года.
Вице-премьер сообщил, что во время обсуждений в Вашингтоне руководство Всемирного банка констатировало успехи правительства Армении в деле сотрудничества с частными операторами в сфере управления водной системой. С целью представления этого опыта было принято решение осенью нынешнего года организовать в Армении международный конгресс, в работе которого примут участие делегации разных стран.