28 Հունվար 2010 - 12:10 AMT
«Երեւանի թիվ 10 ընտրատարածքում տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքների բողոքարկման մասին «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի հայցի վերանայման օրը մարտի 5-ին նշանակելով` Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը խախտել է օրենքը», – Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է «Հայաստանի խորհրդարանականների կենտրոն» հասարակական կազմակերպության դիտորդական խմբի ղեկավար Անահիտ Սարգսյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, ՀՀ ՍԴ-ն հայցը պետք է վերանայեր մեկ ամսվա ընթացքում, բայց այն հետաձգվել է մինչեւ 43 օր` «դատարանի ծանրաբեռնվածության պատճառով»: «Մենք ուսումնասիրել ենք ՀՀ ՍԴ աշխատացանկը եւ հանգել եզրակացության, որ իրականում դատարանը ծանրաբեռնված չէ, այլ պարզապես ձգձգում է քննարկումը», – ընդգծել է նա:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի այն հարցին, թե ի՞նչն է Փաշինյանի հայցի վերանայման ձգձգման պատճառը, Անահիտ Սարգսյանը պատասխանել է, որ հավանաբար Սահմանադրական դատարանը սպասում է Նիկոլ Փաշինյանի գործով վերջնական վճռին, որպեսզի հետո ընդհանրապես չքննարկի նրա հայցը եւ դա կհիմնավորի այն պատճառաբանությամբ, որ Նիկոլ Փաշինյանը ազատազրկման է դատապարտված եւ նրա հայցը քննարկման ենթակա չէ:
«Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագրի հայցը` Երեւանի թիվ 10 ընտրատարածքում տեղի ունեցած ընտրությունների քվեարկության արդյունքները անօրինական համարելու մասին, Սահմանադրական դատարանը կվերանայի մարտի 5-ին:
Հունվարի 21-ին Նիկոլ Փաշինյանը իր լիազոր անձի միջոցով Սահանադրական դատարան է ներկայացրել ընտրությունների արդյունքների բողոքարկման մասին փաստաթղթեր: Հունվարի 10-ին Երեւանի թիվ 10 ընտրատարածքում տեղի ունեցած ՀՀ ԱԺ ընտրություններում ՀՀ ԿԸՀ-ի տվյալներով հաղթել է «Ազգային միաբանություն» կուսակցության ներկայացուցիչ Արա Սիմոնյանը` հավաքելով 7622 ձայն:
Այդ ընտրատարածքում մրցում էին երեք թեկնածու` Արա Սիմոնյանը «Ազգային միաբանություն» կուսակցությունից` 7622 ձայն, Հայաստանի մարքսիստական կուսակցության նախագահ Դավիթ Հակոբյանը` 299 ձայն եւ ազատազրկման մեջ գտնվող «Հայկական ժամանակ» ընդդիմադիր թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը` 5023 ձայն:
Նիկոլ Փաշինյանը դատապարտված է 7 տարվա ազատազրկման: Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանը նրան մեղավոր է ճանաչել Քր. օր.-ի 1-ին մասի 225 հոդվածի համաձայն (զանգվածային անկարգությունների հրահրում), պատիժը կրելով Հայաստանի արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկներում:

28 Январь 2010 - 12:10 AMT
“Назначив день рассмотрения иска редактора газеты “Айкакан жаманак” Никола Пашиняна с обжалованием результатов прошедших выборов по 10-ому избирательному округу города Еревана на 5-ое марта Конституционный суд (КС РА) Армении нарушил закон”, – на пресс-конференции в Ереване заявила руководитель наблюдательной группы общественной организации “Центр армянского парламентаризма” Анаит Саркисян.
По ее словам, по закону КС РА должен был рассмотреть иск в течение месяца, но в данном случае срок рассмотрения продлен до 43-х дней «по причине загруженности суда». “Именно для этого мы изучили график КС РА и пришли к выводу, что суд в действительности не загружен, а просто затягивает с рассмотрением”, – подчеркнула она.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net о том, что же является причиной затягивания рассмотрения иска Пашиняна, Анаит Саркисян отметила, что, наверное, КС ждет окончательного вердикта Кассационного суда по делу Никола Пашиняна, чтобы потом вообще не рассматривать его иск и обосновать это тем, что Никол Пашинян осужден и его иск не подлежит к рассмотрению.
Иск редактора газеты “Айкакан жаманак” Никола Пашиняна, принявшего участия в выборах в НС РА по 10-му избирательному округу города Еревана, о признании не действительными результатов голосования Конституционный суд (КС РА) РА рассмотрит 5-го марта.
21-го января Никол Пашинян посредством своего доверенного лица передал в Конституционный суд документы по обжалованию результатов выборов.
Вместе с тем судья Мнацакан Мартиросян оправдал Пашиняна по обвинению в совершении преступления предусмотренного частью 1 статьи 316 УК Армении (применение насилия к представителю власти).