«Երեւանի թիվ 10 ընտրատարածքում տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքների բողոքարկման մասին «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի հայցի վերանայման օրը մարտի 5-ին նշանակելով` Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը խախտել է օրենքը», – Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է «Հայաստանի խորհրդարանականների կենտրոն» հասարակական կազմակերպության դիտորդական խմբի ղեկավար Անահիտ Սարգսյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, ՀՀ ՍԴ-ն հայցը պետք է վերանայեր մեկ ամսվա ընթացքում, բայց այն հետաձգվել է մինչեւ 43 օր` «դատարանի ծանրաբեռնվածության պատճառով»: «Մենք ուսումնասիրել ենք ՀՀ ՍԴ աշխատացանկը եւ հանգել եզրակացության, որ իրականում դատարանը ծանրաբեռնված չէ, այլ պարզապես ձգձգում է քննարկումը», – ընդգծել է նա:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի այն հարցին, թե ի՞նչն է Փաշինյանի հայցի վերանայման ձգձգման պատճառը, Անահիտ Սարգսյանը պատասխանել է, որ հավանաբար Սահմանադրական դատարանը սպասում է Նիկոլ Փաշինյանի գործով վերջնական վճռին, որպեսզի հետո ընդհանրապես չքննարկի նրա հայցը եւ դա կհիմնավորի այն պատճառաբանությամբ, որ Նիկոլ Փաշինյանը ազատազրկման է դատապարտված եւ նրա հայցը քննարկման ենթակա չէ:
«Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագրի հայցը` Երեւանի թիվ 10 ընտրատարածքում տեղի ունեցած ընտրությունների քվեարկության արդյունքները անօրինական համարելու մասին, Սահմանադրական դատարանը կվերանայի մարտի 5-ին:
Հունվարի 21-ին Նիկոլ Փաշինյանը իր լիազոր անձի միջոցով Սահանադրական դատարան է ներկայացրել ընտրությունների արդյունքների բողոքարկման մասին փաստաթղթեր: Հունվարի 10-ին Երեւանի թիվ 10 ընտրատարածքում տեղի ունեցած ՀՀ ԱԺ ընտրություններում ՀՀ ԿԸՀ-ի տվյալներով հաղթել է «Ազգային միաբանություն» կուսակցության ներկայացուցիչ Արա Սիմոնյանը` հավաքելով 7622 ձայն:
Այդ ընտրատարածքում մրցում էին երեք թեկնածու` Արա Սիմոնյանը «Ազգային միաբանություն» կուսակցությունից` 7622 ձայն, Հայաստանի մարքսիստական կուսակցության նախագահ Դավիթ Հակոբյանը` 299 ձայն եւ ազատազրկման մեջ գտնվող «Հայկական ժամանակ» ընդդիմադիր թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը` 5023 ձայն:
Նիկոլ Փաշինյանը դատապարտված է 7 տարվա ազատազրկման: Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանը նրան մեղավոր է ճանաչել Քր. օր.-ի 1-ին մասի 225 հոդվածի համաձայն (զանգվածային անկարգությունների հրահրում), պատիժը կրելով Հայաստանի արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկներում: