1 Փետրվար 2010 - 12:41 AMT
Հայոց ցեղասպանության խնդիրը ոչ միայն թուրք ժողովրդի հեղինակության, պատվի եւ արժանապատվության հարց է, այլ նաեւ կործանարար ազդեցություն ունի Թուրքիայի ազգային եւ պետական ինքնության տեսակետից: Այդ մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն, պատմաբան Հայկ Դեմոյանը:
Ըստ նրա, վերջին տարիներին ինքնության խնդիրը Թուրքիայում միայն խորացել է, ինչը նպաստում է այդ երկրում Հայոց ցեղասպանության քննարկմանը: «Թուրքիայում սկսել են վերանայել քեմալիզմի դրույթները: Դա նշանակում է խարխլել այն առանցքը, որի վրա է հիմնված Թուրքիայի պետականության մասին միֆը: Հետեւաբար, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման արգելակումն ակտուալ հարց է Անկարայի համար: Ցեղասպանության հարցը ոչ միայն արտաքին մարտահրավեր է, այլ նաեւ մի խնդիր է, որը հանգեցնում է թուրքական ինքնության վերանայմանը:
Անդրադառնալով Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ ենթադրաբար ստեղծվելիք պատմական ենթահանձնաժողովին` Դեմոյանը հայտարարել է, որ այդ ենթահանձանժողովի ձեւաչափի կամ թեկնածությունների որեւէ քննարկում դեռ չի եղել: «Հասկանալի է, որ հայկական կողմի համար քննարկման առարկա կարող են լինել միայն Հայոց ցեղասպանության հետեւանքների վերացման հարցերը, այսինքն` հայկական մշակութային ժառանգության վերականգնման, բռնի մահմեդականացված հայերի խնդիրները: Բացի այդ, մենք բոլոր իրավունքներն ունենք բարձրացնելու Հայոց ցեղասպանության փոխհատուցման հարցերը` դա հանցագործություն է, որը նախատեսում է պատիժ եւ հատուցում, եւ հետեւաբար, թուրքական կողմը պետք է հաշվի առնի, որ մենք պետք է արծարծենք այդ հարցը»,-ասել է պատմաբանը` հավելելով, որ Թուրքիայի համար պատմական հարցերի քննարկումը կարող է վտանգավոր լինել:
Ինչպես ասվում է Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին արձանագրություններում, «ոչ ուշ, քան միջկառավարական հանձնաժողովի առաջին նիստից մեկ ամիս անց, պետք է մեկնարկի ենթահանձնաժողովի աշխատանքը, որը կզբաղվի պատմական հարցերով` երկխոսության հաստատմամբ, որն ուղղված կլինի երկու ժողովրդների միջեւ փոխադարձ վստահության վերակագնմանը, այդ թվում խնդիրների ճշտման համար` պատմական փաստաթղթերի եւ արխիվների անաչառ գիտական ուսումնասիրության միջոցով, հայ, թուրք, շվեյցարացի եւ այլ միջազգային փորձագետների մասնակցությամբ:

1 February 2010 - 12:41 AMT
The Problem of Genocide has a serious and devastating effects in terms of national and state identity of Turkey, Hayk Demoyan, director of the Institute of Armenian Genocide, historian told a press conference in Yerevan.
According to him, in recent years the problem of identity deepened in Turkey, promoting more intensive discussion of the Armenian Genocide within the country. "Turkey started to review the provisions of Kemalism, which means to weaken the axis the entire state myth of Turkey was built. Therefore, to prevent the recognition of the Armenian Genocide is an urgent issue for Ankara. The question of Genocide is not only an external challenge, but also a problem that leads to a revision of the Turkish identity, he said.
"It is clear that the Armenian side can only discuss elimination of the consequences of the Armenian Genocide: restoration of the Armenian cultural heritage, etc. In addition, we have every right to raise issues of compensation. Genocide is a crime against humanity that is punished, and the Turkish side should bear in mind that we can raise that question, " the historian said, adding that the discussion of historical issues can be dangerous for Turkey.
The date of the onset of the genocide is conventionally held to be April 24, 1915, the day that Ottoman authorities arrested some 250 Armenian intellectuals and community leaders in Constantinople. Thereafter, the Ottoman military uprooted Armenians from their homes and forced them to march for hundreds of miles, depriving them of food and water, to the desert of what is now Syria. Massacres were indiscriminate of age or gender, with rape and other sexual abuse commonplace. The Armenian Genocide is the second most-studied case of genocide after the Holocaust. The Republic of Turkey, the successor state of the Ottoman Empire, denies the word genocide is an accurate description of the events. In recent years, it has faced repeated calls to accept the events as genocide.