1 Փետրվար 2010 - 12:41 AMT
Հայոց ցեղասպանության խնդիրը ոչ միայն թուրք ժողովրդի հեղինակության, պատվի եւ արժանապատվության հարց է, այլ նաեւ կործանարար ազդեցություն ունի Թուրքիայի ազգային եւ պետական ինքնության տեսակետից: Այդ մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն, պատմաբան Հայկ Դեմոյանը:
Ըստ նրա, վերջին տարիներին ինքնության խնդիրը Թուրքիայում միայն խորացել է, ինչը նպաստում է այդ երկրում Հայոց ցեղասպանության քննարկմանը: «Թուրքիայում սկսել են վերանայել քեմալիզմի դրույթները: Դա նշանակում է խարխլել այն առանցքը, որի վրա է հիմնված Թուրքիայի պետականության մասին միֆը: Հետեւաբար, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման արգելակումն ակտուալ հարց է Անկարայի համար: Ցեղասպանության հարցը ոչ միայն արտաքին մարտահրավեր է, այլ նաեւ մի խնդիր է, որը հանգեցնում է թուրքական ինքնության վերանայմանը:
Անդրադառնալով Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ ենթադրաբար ստեղծվելիք պատմական ենթահանձնաժողովին` Դեմոյանը հայտարարել է, որ այդ ենթահանձանժողովի ձեւաչափի կամ թեկնածությունների որեւէ քննարկում դեռ չի եղել: «Հասկանալի է, որ հայկական կողմի համար քննարկման առարկա կարող են լինել միայն Հայոց ցեղասպանության հետեւանքների վերացման հարցերը, այսինքն` հայկական մշակութային ժառանգության վերականգնման, բռնի մահմեդականացված հայերի խնդիրները: Բացի այդ, մենք բոլոր իրավունքներն ունենք բարձրացնելու Հայոց ցեղասպանության փոխհատուցման հարցերը` դա հանցագործություն է, որը նախատեսում է պատիժ եւ հատուցում, եւ հետեւաբար, թուրքական կողմը պետք է հաշվի առնի, որ մենք պետք է արծարծենք այդ հարցը»,-ասել է պատմաբանը` հավելելով, որ Թուրքիայի համար պատմական հարցերի քննարկումը կարող է վտանգավոր լինել:
Ինչպես ասվում է Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին արձանագրություններում, «ոչ ուշ, քան միջկառավարական հանձնաժողովի առաջին նիստից մեկ ամիս անց, պետք է մեկնարկի ենթահանձնաժողովի աշխատանքը, որը կզբաղվի պատմական հարցերով` երկխոսության հաստատմամբ, որն ուղղված կլինի երկու ժողովրդների միջեւ փոխադարձ վստահության վերակագնմանը, այդ թվում խնդիրների ճշտման համար` պատմական փաստաթղթերի եւ արխիվների անաչառ գիտական ուսումնասիրության միջոցով, հայ, թուրք, շվեյցարացի եւ այլ միջազգային փորձագետների մասնակցությամբ:

1 Февраль 2010 - 12:41 AMT
Проблема Геноцида армян не только вопрос авторитета, чести и достоинства турецкого народа и государства, но она еще и оказывает серьезное разрушительное воздействие с точки зрения национальной и государственной идентичности Турции. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил директор музея-института Геноцида армян, историк Айк Демоян.
По его словам, в течение последних лет проблема идентичности в Турции только углубилась, что способствует обсуждению в этой стране Геноцида армян. «В Турции начали пересматривать положения кемализма. Это означает расшатывать ту ось, на которой держится весь государственный миф о Турции. Следовательно, препятствовать признанию Геноцида армян – актуальный вопрос для Анкары. Вопрос Геноцида не только внешний вызов, но и проблема, которая приводит к пересмотру турецкой идентичности»
Говоря о деятельности предполагаемой исторической подкомиссии между Арменией и Турцией, Айк Демоян заявил, что каких-либо обсуждений, формата или кандидатуры для этой подкомиссии пока нет. «Понятно, что для армянской стороны предметом обсуждения могут стать только вопросы ликвидации последствий Геноцида армян – вопросы восстановления армянского культурного наследия, насильно отуреченных армян. Кроме того, у нас есть все права поднять вопросы компенсации. Геноцид –это преступление, которое предусматривает наказание и компенсацию и следовательно, турецкая сторона должна учесть, что мы можем поднять такой вопрос»,- сказал историк, добавив, что обсуждение исторических вопросов для Турции может быть опасным.
Как говорится в Протоколах о нормализации армяно-турецких отношений, «не позднее, чем через месяц после первого заседания межправительственной комиссии, должна стартовать работа подкомиссии, занимающаяся исторической плоскостью – налаживанием диалога, направленного на восстановление взаимного доверия между двумя народами, в том числе для уточнения проблем путем беспристрастного научного исследования исторических документов и архивов и формирования предложений – с участием армянских, турецких, швейцарских и других международных экспертов.