Եթե ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրները` ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը եւ Ֆրանսիան լուծեն <b>ղարաբաղյան հակամարտության</b> վերաբերյալ իրենց խնդիրները, ապա ոչ Թուրքիան, ոչ էլ Ադրբեջանը Հայաստանի հետ կապված խնդիրներ չեն ունենա: Այդ մասին հայտնեց Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:
Նրա կարծիքով, ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանն ու Ֆրանսիան ոչինչ չեն անում ղարաբաղյան հակամարտության լուծման հարցում: «Թուրքիան, Ադրբեջանն ու Հայաստանը չէին ունենա այսօրվա խնդիրները, եթե վերջին 20 տարիների ընթացքում ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանն ու Ֆրանսիան անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկեին»,- ընդգծեց Թուրքիայի վարչապետը, հաղորդում է TRT ալիքը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հիմնական նպատակը ղարաբաղյան հակամարտության լուծումն է, նրա դիտորդները հետեւում են հակամարտող կողմերի միջեւ զինադադարի պահպանմանը: 1993-ին Մինսկի խումբը հակամարտության կարգավորման ծրագիր առաջարկեց («Ճշգրտված գրաֆիկ»), սակայն ոչ Հայաստանը, ոչ էլ Ադրբեջանը չընդունեցին այդ դրույթները: 1994-ին երկու կողմերը Ռուսաստանի միջնորդությամբ պայմանավորվեցին հրադադարի մասին ոչ պաշտոնական համաձայնություն պահպանել, որը գործում է մինչ օրս:
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներն են Ռուսաստանը, Ֆրանսիան եւ ԱՄՆ-ն: