ՀՀ ՍԴ-ի որոշումը համապատասխանում է Արձանագրությունների ոգուն, եւ չի հակասում դրան: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել Հայաստանի հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը: Նրա խոսքերով, այն կողմը, որը որոշման մեջ ինչ-որ խոչընդոտներ է տեսնում, եւ դրա հիման վրա ձգձգում է հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, կրում է բանակցությունների ձախողման ողջ պատասխանատվությունը: «Հայաստանը միշտ հայտարարել է, որ պատրաստ է կատարել ստանձնած բոլոր պարտավորությունները: Այդ Թուրքիան է մինչեւ հիմա արհեստականորեն ձգձգում գործընթացը: Դրա վառ օրինակը 2009 թ-ի դեկտեմբերի 7-ն էր, երբ թուրքական խորհրդարանի արտաքին գործերի հանձնաժողովը Արձանագրությունների վերաբերյալ չտվեց դրական եզրակացություն», – ասել է Շարմազանովը, եւ ավելացրել, որ Թուրքիան պատճառ է որոնում գործընթացի ձախողման համար: «Թուրքիայի վարչապետի վերջին հայտարարությունները ստեղծում են այնպիսի կարծիք, որ թվում է, թե դրանք քաղաքական գործչի կամ վարչապետի հայտարարություններ չեն : Ինչ վերաբերվում է Հայաստանի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւին, ապա ինձ թվում է, որ Էրդողանը շփոթել է Հայաստանը Թուրքիայի հետ: Անվտանգության խորհրդի որոշումներն ուղղված են Կիպրոսի խնդրի լուծմանը, եւ ավելի լավ կլինի, եթե Թուրքիան դուրս բերի օկուպացիոն զորքերը Կիպրոսից, եւ այդպիսով կատարի իր ստանձնած պարտավորությունները Անվտանգության խորհրդի եւ ԵՄ-ի առջեւ», – ընդգծել է ՀՀԿ-ի առաջնորդը:
«Կիպրոսի հիմնախնդրի» սկիզբը համարվում է 1974 թ-ը, երբ թուրքական ղեկավարությունը որոշում կայացրեց 40 հազարանոց զորակազմով ներխուժել կղզի, որի 37% հետագայում անցավ Թուրքիայի վերահսկողության տակ: Սակայն խնդրի իրական տարեթիվը անհրաժեշտ է համարել 1956 թ-ը, որը առաջացավ այն ժամանակ երբ Թուրքիան մեղադրեց հունական կառավարությանը կղզին Հունաստանին միացնելու փորձերի մեջ:
1958 թ-ն Կիպրոսում հակամարտության սկզբի կապակցությամբ, որը այն ժամանակ գտնվում էր Միացյալ Թագավորության տիրապետության տակ, ԱՄՆ-ն առաջարկեց բանակցություններ անցկացնել, որպեսզի հակամարտությունը լուծվի խաղաղ ճանապարհով: Այդ բանակցությունների արդյունքում ստորագրվեցին «1959 Ցյուրիխի եւ Լոնդոնի» համաձայնագրերը: Պետք է նշել, որ փաստաթղթի առանձնահատկությունը կայանում էր նրանում, որ «Կիպրոսին անկախություն տրամադրելու» հետ մեկ տեղ, Մեծ Բրիտանիան պահպանեց կղզիում իր ռազմակայանները, ջրերային եւ օդային տարածքի ռազմական նպատակներով օգտագործման իրավունքները, եւ Կիպրոսի Հանրապետության ներքին գործերին երաշխավոր երկրների (Մեծ Բրիտանիա, Հունաստան, Թուրքիա) կողմից միջամտելու իրավունքները:
1960 թ-ն, «1956 Ցյուրիխի եւ Լոնդոնի» համաձայնագրերի ուժի մեջ մտնելուց հետո, Կիպրոսի հանրապետությունը անկախացավ Մեծ Բրիտանիայից, սակայն երկու կողմերն էլ` ինչպես հունականը, այնպես էլ թուրքականը չէին բավարարված պայմանագրի պայմաններով:
1975 թ-ն ըստ խաղաղ համաձայնագրի, ստեղծվեց Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրական Հանրապետությունը (ՀԿԹՀ), որը Կիպրոսի պետության մասն էր կազմում: Դրա հետ մեկ տեղ, Կիպրոսի ԵՄ-ն անդամակցելու հայտը բավարարվեց 2002 թ-ն:
2003 թ-ն ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Քոֆի Աննանի կողմից Կիպրոսի խնդրի կարգավորման ներկայացված նախագիծը (Աննանի նախագիծ), ըստ էության խնդրի կարգավորման միակ լուրջ փորձն է: Տվյալ նախագիծը իրականում նախատեսում էր համադաշնային հանրապետության ստեղծում, որը կազմված կլիներ երկու իրավահավասար Հունական եւ Թուրքական պետություններից: Պետությունները կունենային ինքնուրույն խորհրդարան եւ երկու պալատից կազմված օրենսդիր մարմին: Ավելին, Թուրքիան իրավունք ստացավ պահպանել կղզում իր զորակազմը, եւ նախատեսվում էր իրավաբանական ուժ տալ ՀԿՀԹ-ի եւ Թուրքիայի միջեւ ստորագրված պայմանագրերին, որոնք երկու կողմերին թույլ էին տալիս օգտագործել կղզու ողջ ծովային եւ օդային տարածքները: Սակայն 2004 թ-ի ապրիլի 24-ն կայացած հանրաքվեին, Կիպրոսի հունական բնակչությունը 76% ձայնով մերժել է Աննանի նախագիծը, իսկ թուրքական բնակչության մասը 67% ձայնով կողմ էր քվեարկել: Այդպիսով, հունական մասը դարձավ ԵՄ-ն լիարժեք անդամ, իսկ կղզու հյուսիսային մասի կարգավիճակը մինչ օրս չլուծված է մնում:
Ներկա փուլում «Կիպրոսի խնդիրը» դիտարկվում է որպես գլխավոր խոչընդոտներից մեկը Թուրքիայի ԵՄ-ն անդամակցելու հարցում: Համաձայն միջազգային փորձագետների գնահատականների առանց Կիպրոսի խնդրի լուծման եվրաինտեգրման գործընթացը կանխավ դատապարտված է ձախողման:

Решение Конституционного суда Армении исходит из духа Протоколов по нормализации армяно-турецких отношений и не противоречит им. Об этом заявил журналистам секретарь фракции Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов. По его словам, та сторона, которая в этом вердикте видит какие-то препятствия и на основе этого затягивает процесс нормализации отношений, несет всю ответственность за провал переговоров. «Армения всегда заявляла, что она готова выполнить все взятые на себя обязательства. Это Турция до сих пор искусственно затягивает процесс. Наглядный пример этому: 7 декабря 2009 года комиссия по иностранным делам турецкого парламента не дала положительного заключения по протоколам», – сказал Шармазанов, добавив, что Турция сейчас вместо того чтобы занимать конструктивную позицию, ищет причины для срыва процесса. «Последние высказывания премьер-министра Турции создают впечатление, что их делает не политик или премьер- министр. Что касается резолюции Совбеза ООН по Армении от 1994 года, то мне кажется, что Эрдоган перепутал Армению с Турцией. Решения СБ направлены на решение кипрского вопроса и будет лучше, если Турция выведет свои оккупационные войска с Кипра, тем самым выполнив взятые на себя обязательства перед СБ и ЕС», – подчеркнул секретарь РПА.
Началом «кипрской проблемы» считается июль 1974 г., когда турецкое руководство приняло решение о высадке сорокатысячного воинского контингента на остров, 37% территории которого, впоследствии, находилось под контролем Турции. Однако реальной датой проблемы необходимо считать 1956 г., возникнувшей в результате официального обвинения Турцией греческого правительства в его попытках аннексии острова к территории Греции. В связи с началом военного конфликта на Кипре 1958 году, на тот момент находившегося под юрисдикцией Соединенного Королевства, правительством США было предложено провести переговоры с целью урегулирования конфликта мирным путем, где Белый Дом выступал бы с посреднической ролью. Результатом данных переговоров стали «Цюрихско-лондонские соглашения 1959». Следует отметить, что особенностью документа являлось то, что наряду с «предоставлением независимости Кипру», Великобритания сохраняла за собой: все военные базы на острове, право использования территориальных вод, воздушного пространства в военных целях, а также право вмешательства во внутренние дела Республики Кипр стран-гарантов (Великобритания, Турция и Греция).
В 1960 году, после вступления в силу «Цюрихско-лондонских соглашений», республика Кипр обрела независимость от Великобритании, однако обе стороны, как греческая, так и турецкая, условиями договора не были удовлетворены.
По условиям мирного соглашения 1975 года, было создано Турецкое Республика Северного Кипра (ТРСК), являвшейся частью государства Кипр. Вместе с тем, заявка Кипра о вхождении в состав ЕС была удовлетворена в конце 2002 года.
Предложенный Генеральным Секретарем ООН Кофи Аннаном в 2003 году план кипрского урегулирования (план Аннана), по сути, являлся единственной серьезной попыткой в разрешении проблемного вопроса. Данный проект в действительности предусматривал создание конфедеративной республики, состоящих из двух равноправных государств – Турецкого и Греческого, с самостоятельным парламентом и двухпалатным законодательным собранием. Более того, Турция получала право сохранить свой воинский контингент на острове, а также было предусмотрено придание юридической силы договорам, подписанным между ТРСК и Турцией, которые позволяли обеим сторонам использовать все морское и воздушное пространство острова. Однако, на состоявшемся 24 апреля 2004 года референдуме, греческое население Кипра отвергло план Аннана 76 % голосов, в то время как турецкая часть проголосовала 67 % «за». Таким образом, греческая часть в качестве признанной международным сообществом Республики Кипр стала полноправным членом Европейского Союза, а статус северной части острова до сих пор остается нерешенным.
На современном этапе «кипрский вопрос» рассматривается как одно из главных препятствий вхождения Турции в Европейский Союз. Согласно оценкам международных экспертов, процесс евроинтеграции заведомо обречен на провал без разрешения проблемы Кипра.