8 Փետրվար 2010 - 10:03 AMT
Կառավարության առաջարկած օրենսդրական նախաձեռնությունների փաթեթը, որով նախատեսվում է ընդլայնել տեղական հարկերի ցանկը, չունի տնտեսական, սոցիալական ու քաղաքական հիմնավորում, լրագրողներին է ասել ԱԺ պատգամավոր, ՀՅԴ խմբակցության անդամ <b>Արծվիկ Մինասյանը</b>: «Ներկայացնելով այդ հարկային նախաձեռնությունը` ՀՀ կառավարությունը հերթական անգամ կատարում է չհիմնավորված, վերլուծության չենթարկված քայլ, հաշվի չառնելով նրա հետեւանքները»,-ասել է նա:
Ըստ նրա, այս հարկային քաղաքականությունը կհանգեցնի սեփականության նոր վերաբաշխումների, կուժեղացնի համայնքների անբարեխիղճ ղեկավարների դիրքերը, եւ կթուլացնի բարեխիղճներինը , քանի որ այն առավելությունը, որը տրվում է համայնքների ղեկավարներին, իրական վտանգ է ներկայացնում իրենից, մասնավորապես, այն համայնքներում, որտեղ քաղաքացիները իրոք մեծ եկամուտներ չեն ստանում:
ՀՅԴ խմբակցության անդամը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունն անհետեւողական է երկրի մարզերի հավասար զարգացման քաղաքականության իրագործման մեջ, բացի այդ, այն շեղվել է սոցիալ-տնտեսական քաղաքականության իրականացմանն ուղղված իր որդեգրած ծրագրից: «Ես ուրախ եմ, որ այժմ կառավարության սխալ որոշումների դեմ են հանդես գալիս նաեւ կոալիցիայի որոշ ներկայացուցիչներ եւ ստիպում են կառավարությանը վերանայել սեփական դիրքորոշումները»,-ասել է նա:
Ըստ Ա.Մինասյանի, կառավարությանն անհրաժեշտ է ուղղակի ձեւացնել, թե նա աշխատում է, իսկ օրենսդրական նորմերը նա կատարում է մեխանիկորեն, բացի այդ, կառավարությունը պետք է որոշակի ռեսուրսներ ապահովի առաջիկա ընտրությունների համար` ավելացնելով համայնքների հարկային բեռը եւ «ճնշում գործադրելով անհնազանդ մարդկանց հանդեպ»:
Նա հավելել է նաեւ, որ կուսակցությունն առաջարկում է քննարկել այդ փաթեթը հայեցակարգի մակարդակով, ինչը թույլ կտա որոշել, թե ինչպես դրա կիրառումը կանդրադառնա քաղաքացիների սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի, համայնքների իշխանության ավելացման, ինչպես նաեւ մարզերի հավասար զարգացման քաղաքականության վրա:
Ինչ վերաբերում է խորհրդարանի խոսնակի առաջարկին` քվեարկությունը հետաձգելու մասին, ապա, ըստ Մինասյանի, «նույնիսկ այդ 15 օրը բավական չէ լիարժեք լրամշակման համար»:
Հայաստանի <b>խորհրդարանում</b> առաջին ընթերցմամբ քննարկել են «Հարկերի մասին», «Բյուջետային համակարգի մասին» եւ «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքներում ուղղումներ ու փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագիծը:
Տեղական հարկերի թվին են դասվել վաճառքների, հյուրանոցային հարկը, անավարտ շինարարության կամ գույքը պատշաճ կերպով չպահպանելու, չմշակված հողատարածքների, տրանսպորտային միջոցների կայանման համար հարկերը: Նշված հարկերը, բացառությամբ գույքահարկի եւ հողի հարկի, կկիրառվեն ըստ հայեցողության: Տեղական հարկերի ընդլայնման առաջարկը բուռն բանավեճի պատճառ դարձավ, առաջարկվեց կազմակերպել լրացուցիչ լսումներ, որին պետք է մասնակցեն շահագրգիռ կողմերը:
Հաշվի առնելով առաջացած տարաձայնությունները` ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն առաջարկեց հետաձգել քվեարկությունը 15 օրով, որի ընթացքում փոփոխությունները կքննարկվեն եւ կլրացվեն ՀՀ ԱԺ համապատասխան յանձնաժողովներում:

8 Февраль 2010 - 10:03 AMT
Предложенный правительством пакет законодательных инициатив, предусматривающих расширение перечня местных налогов, не имеет под собой экономического, социального и политического обоснования, заявил журналистам на пресс-конференции в Ереване депутат Национального Собрания, член фракции партии АРФ «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян. «Представляя эту налоговую инициативу, правительство Армении в очередной раз совершает необоснованный и неподверженный глубокому анализу шаг, без учета его дальнейших последствий», – сказал он.
По его словам, данная налоговая политика приведет к новому перераспределению собственности, к усилению позиций недобросовестных руководителей общин и к ослаблению добросовестных, поскольку то преимущество, которое дается руководителям общин, представляет реальную опасность, в частности в тех общинах, где граждане, действительно не имеют больших доходных потоков.
Член фракции партии АРФ «Дашнакцутюн» отметил, что правительство Армении непоследовательно в реализации своей политике равномерного развития областей страны, помимо этого, оно сбилось с пути взятого курса по реализации социально-экономической политики. «Я рад, что сейчас против неправильных решений правительства выступают и некоторые представители коалиции и заставляют правительство пересмотреть свои позиции», – заметил он.
По мнению Арцвика Минасяна, правительству необходимо просто имитировать то, что оно работает, а законодательные нормы оно выполняет механически, помимо этого, правительству необходимо обеспечить определенные ресурсы для предстоящих выборов за счет увеличения налогового бремени на общины и посредством «давления на непокорных людей».
В этом контексте он добавил, что партия выступает с предложением рассмотреть этот пакет законодательных инициатив на уровне концепции, что позволит определить, как их применение отразиться на социально – экономическом положении граждан, усилении власти общин, а также взятого правительством курса по реализации политики равномерного развития общин.
Что же касается предложения спикера парламента относительно отсрочке голосования по этому налоговому пакету, то, по мнению Минасяна, «даже этих 15 дней недостаточно, чтобы их полностью доработать».
В парламенте Армении в первом чтении обсудили поправки и изменения в ряд законов – «О налогах», «О бюджетной системе» и «О местном самоуправлении», предусматривающих расширение перечня местных налогов.
К числу местных налогов отнесены налог с продаж, гостиничный налог, налог на объекты незавершенного строительства или на несохраненную должным образом недвижимость, налог на необработанные земли сельскохозяйственного значения, налог на стоянку транспортных средств и другие. Указанные налоги, за исключением налога на имущество и на землю, будут применяться общинами по своему усмотрению.
Расширение перечня местных налогов вызвали бурные дебаты среди парламентариев, от представителей фракций поступили предложения, организовать дополнительные слушания, в которых должны принять участие заинтересованные стороны для доработки данного пакета законодательных инициатив.
Учитывая сложившиеся разногласия по этому законопроекту, председатель НС Овик Абраамян предложил отложить голосование на 15 дней, в течение которых изменения в ряд вышеуказанных законов будут обсуждены и дополнены в соответствующих комиссиях НС РА.