ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի<b>Հայոց ցեղասպանության</b> մասին թիվ 252 <b>բանաձեւը</b> քվերակության դնելու մասին որոշումն ազդակ է Թուրքիայի համար, որպեսզի այն առավել ակտիվ գործի հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործում: Այդ մասին ՀՀ ԳԱԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, Ռուբեն Սաֆրաստյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Նորավանք» հիմնադրամի ղեկավար <b>Գագիկ Հարությունյանը</b>: «Թեեւ ընդունված է ասել, որ Կոնգրեսը չի ճանաչում բանաձեւը, սակայն ես կարծում եմ, որ վաղ թե ուշ ԱՄՆ-ն ավելի լուրջ կմոտենա այդ հարցին»,-ասել է «Նորավանք» հիմնադրամի ղեկավարը:
Իր հերթին Ռ.Սաֆրաստյանն ասել է, որ հնարավոր է այս անգամ ԱՄՆ-ի քաղաքական վերնախավն առավել հստակ ձեւակերպի Ցեղասպանության մասին բանաձեւը: Ընդ որում, նա նշել է, որ ԱՄՆ ներկայից վարչակազմում այնպիսի մարդիկ կան, որոնք միշտ կողմ են եղել Ցեղասպանության ճանաչմանը: «Սա լավ նախադրյալ է բանաձեւը ճանաչելու համար»,-ասել է Ռ.Սաֆրաստյանը:
<b>Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձեւը</b> ներկայացվել է ԱՄՆ 110-րդ գումարման Կոնգրեսում 2007թ. հունվարի 31-ին Կալիֆորնիայից ընտրված դեմոկրատ-կոնգրեսական Ադամ Շիֆի կողմից: Հոկտեմբերի 10-ին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի հանձնաժողովը 27 «կողմ» եւ 21 «դեմ» ձայների հարաբերակցությամբ հավանություն տվեց թիվ 106 բանաձեւին, սակայն Ջորջ Բուշի վարչակազմը վետո դրեց Պալատում եւ Սենատում կայանալիք ամբողջական քվեարկության վրա:
2009թ. բանաձեւը կրկին ներկայացվեց Կոնգրեսում Ադամ Շիֆի եւ Մարկ Քըրքի կողմից: Ներկայումս թիվ 252 բանաձեւն արդեն 134 կողմնակից ունի Ներկայացուցիչների պալատում: Նմանատիպ բանաձեւ է ներկայացվել նաեւ Սենատում:
<b>Հայոց ցեղասպանությունը</b>, որն իրագործվել է Օսմանյան կայսրությունում 1915-1923թթ., XX դարի առաջին ցեղասպանությունն էր, որի նախաձեռնողները երիտթուրքերն էին: Ցեղասպանության ժամանակ ոչնչացվեց վեց հայկական վիլայեթների բնակչությունը` շուրջ 1,5 մլն հայ: Եվս կես միլիոնը սփռվեց աշխարհով մեկ` սկիզբ դնելով հայկական Սփյուռքին:

8 Февраль 2010 - 11:34 AMT
Решение комитета по внешним отношениям Палаты представителей США поставить на голосование резолюцию 252 о Геноциде армян, является сигналом для Турции, чтобы она активнее действовала в процессе нормализации армяно-турецких отношений. Об этом на совместной пресс-конференции в Ереване с директором Института востоковедения НАН РА, тюркологом Рубеном Сафрастяном заявил глава фонда "Нораванк" Гагик Арутюнян. “Хотя и принято говорить, что Конгресс не признает резолюцию, но я думаю, что рано или поздно США более серьезно подойдут к этому вопросу”, – отметил Гагик Арутюнян, добавив, что признание резолюции неизбежно.
В свою очередь Рубен Сафрастян сказал, что возможно на этот раз политическая элита США более четко сформулирует резолюцию о Геноциде. При этом он заметил, что в состав нынешнего руководства США входят такие люди, которые выступали за принятие Геноцида. “Это хорошая предпосылка для признания резолюции», – сказал Рубен Сафрастян.
Резолюция о признании Геноцида армян была представлена в 110 Конгресс США 31 января 2007 года конгрессменом-демократом от Калифорнии Адамом Шиффом. 10 октября комиссия по иностранным делам Палаты представителей 27 голосами «за» при 21 «против» одобрила резолюцию №106, однако администрация Джорджа Буша наложила вето на полное голосование в Палате и Сенате США.
В 2009 году резолюция вновь была представлена в Конгресс конгрессменами Адамом Шиффом и Марком Кирком. В настоящее время резолюция №252 уже имеет 134 сторонника в Палате представителей. Аналогичная резолюция также представлена и в Сенат. Геноцид армян в Османской империи 1915-1923гг. – первый геноцид ХХ века, развязанный младотурками. Во время Геноцида было уничтожено население шести армянских вилайетов – полтора миллиона человек. Еще полмиллиона рассеялись по всему миру, положив начало созданию армянской Диаспоры.