12 Փետրվար 2010 - 15:16 AMT
2010 թ. փետրվարի 12-ին <b>Ագրոբիզնեսի եւ գյուղի զարգացման կենտրոնում (CARD)</b> տեղի ունեցավ Հայկական սննդամթերքի կատալոգի շնորհանդեսի պաշտոնական արարողությունը:
PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում կենտրոնի տնտեսագետ -խորհրդատու Արմեն Հարությունյանը հայտնել է, որ կատալոգը պատրաստվել է 2009 թ. վերջին: Այն ընդգրկում է տեղեկատվություն` մեծ թվով հայկական սննդամթերքի եւ հայ արտադրողների մասին: Կատալոգը տպագրվել է Շվեյցարիայի զարգացման եւ համագործակցության գործակալության ու ԱՄՆ-ի գյուղ. գործակալության ֆինանսավորմամբ: Ա. Հարությունյանի խոսքերի համաձայն, թողարկվել է 1000 տպօրինակ եւ 1000 CD, նաեւ պատրաստվել է կատալոգի էլեկտրոնային տարբերակը, որը ներկայացված է CARD կենտրոնի էլեկտրոնային էջում:
Տնտեսագետ -խորհրդատուն տեղեկացրեց, որ Հայկական սննդամթերքի առաջին կատալոգը լույս է տեսել 2003 թ., այնուհետեւ պարբերաբար հրատարակվել է: Նա ասել է, որ կատալոգը առաքվում է միջազգային շահագրգիռ կազմակերպություններին եւ փորձագետներին, մասնավորապես`դեսպանատների միջոցով:
Արմեն Հարությունյանը նշել է, որ կատալոգում ընդգրկված են 46 հայ արտադրողներ եւ ավելի քան 230 տեսակի սննդամթերք: Այն մի քանի բաժիններ ունի` կաթնամթերք, գինիներ, վերամշակված մրգեր եւ բանջարեղեն, չրեղեն եւ մսամթերք: «Կատալոգի վերջում նշված են այն ընկերությունների տվյալները, որոնց հետ շահագրգիռ կողմերը կարող են կապ պահպանել», – ավելացրել է նա:

As CARD Marketing Consultant Armen Harutyunyan told PanARMENIAN.Net reporter, the catalogue features broad range of Armenia-manufactured products.
Catalogue production was sponsored by US Department of Agriculture and Swiss Agency for Development and Cooperation. Paper and electronic versions of the catalogue are issued in editions of 1000 copies each. The catalogue is also presented at CARD official website.
Armenian Food Products Catalogue is an annual serial publication, first released in 2003. It is circulated through foreign embassies to international organizations and exporters interested in Armenian food products.
The catalogue features over 230 types of food products subdivided into following categories: diary products, wines, processed food and vegetables, dried foods, herbal teas, essential oils, meat products and frozen foods. Contacts details of manufacturers are also provided.