8 Փետրվար 2010 - 12:26 AMT
Ազգային Ժողովի պատգամավոր, ՀՅԴ խմբակցության անդամ <b>Արծվիկ Մինասյանը</b> կոչ է անում քաղաքացիներին լինել առավել ակտիվ եւ պաշտպանել իրենց իրավունքները, իսկ կուսակցություններն, որոնք վարում են սոցիալական ու ժողովրդավարական քաղաքականություն, անկասկած, կսատարեն նրանց: «Եթե նախաձեռնությունը ներքեւից է գալիս եւ ստանում է քաղաքական ուժերի աջակցությունը, նա վերածվում է մեծ, հսկայական շարժիչ ուժի»,-ասել է նա:
Ըստ պատգամավորի, գազի սակագների բարձրացման կապակցությամբ աննպատակահարմար է մարդկանց ասել, որ նրանք քիչ ծախսեն, քանի որ նրանք ծախսում են այնքան, որքան անհրաժեշտ է:
Նա նաեւ հավելել է, որ նրան անհասկանալի է կառավարության քաղաքականությունն այս հարցում` 2010թ. բյուջեի քննարկման ժամանակ կոսուակցությունը հարց բարձրացրեց, որ ակնկալվող սղաճի պայմաններում կառավարությունը պետք է բարձրացնի կենսաթոշակները, նպաստներն ու աշխատավարձը: «Իսկ կառավարությունը հայտարարում է, որ նման խնդիր չկա, իսկ գազի գների բարձրացոըւմը նոր սղաճային ճնշման կհանգեցնի»,-նշել է նա: Իր հերթին, ըստ Մինասյանի, դա կբերի նրան, որ ՀՀ ԿԲ-ն կսկսի կրճատել դրամի առաջարկը, ինչը նոր ճնշումների կհանգեցնի արժույթի շուկայում, եւ ընդհանուր առմամբ կանդրադառնա Հայաստանի ապրանքաշրջանառության վրա:
<b>Հայ-ռուսական «ՀայՌուսգազարդ»</b> ՓԲԸ-ն դիմել է Հասարակական ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովին` առաջարկելով վերանայել գազի գինը այն սպառողների համար, որոնք ամսեկան օգտագործում են մինչեւ 10 000 խմ գազ, ինչպես նաեւ գազամատակարարման օպերատորի ծառայությունների սակագները բնական գազի մատակարարման, գազաբախշման եւ տեղափոխման ծառայությունների սակագները:
<b>Հայ հեղափոխական դաշնակցությունը</b> հնագույն քաղաքական կուսակցություն է: Ստեղծվել է 1890թ. Թիֆլիսում: 1918-20թթ. Դաշնակցությունը եղել է ՀՀ իշխող կուսակցությունը: Խորհրդային զորքեր մտցնելու արդյունքում դաշնակների կառավարությունը դադարեցրեց գոյությունը, նրա զինված կազմավորումները ջախջախվեցին, ղեկավարության մի մասը գնդակահարվեց, մի մասը` արտագաղթեց: 1988թ. կուսակցությունը վերադարձավ Հայաստան եւ Լեռնային Ղարաբաղ: Ներկայումս ՀՅԴ բաժանմունքներ կան Սփյուռքի բոլոր երկրներում, հատկապես ուժեղ են նրա դիրքերը Մերձավոր Արեւելքում եւ Հարավային Ամերիկայում:

Депутат Национального Собрания, член фракции партии АРФ «Дашнакцутюн» <b>Арцвик Минасян</b> призывает граждан быть более активными и отстаивать свои права, а партии, которые реализуют социальную и демократическую политику, безусловно, поддержат их. «Если инициатива идет с низов и получает помощь политических сил, она превращается в большую громадную движущую силу», – подчеркнул он.
По мнению депутата, в связи с повышением цен на газ, нецелесообразно говорить людям, чтобы они расходовали меньше, поскольку они расходуют столько, сколько им необходимо.
Он также добавил, что ему не понятна политика правительства относительно того, что во время обсуждения бюджета на 2010 со стороны партии был поднят вопрос, в случае ожидаемой инфляции, правительство должно поднять пенсии, пособия и зарплаты. «Правительство же заявляет, что этой проблемы нет, сейчас же повышение цен на газ приведет к новым инфляционным давлениям», – заметил он. В свою очередь, по словам Минасяна, это приведет к тому, что Центральный банк Армении начнет сокращать предложение драма, что приведет к новым давлениям на валютном рынке, и в целом скажется на товарообороте Армении.
ЗАО «АрмРосгазпром» обратилось в КРОУ с предложением пересмотреть действующий тариф на природный газ. Компания предлагает пересмотреть тарифы для потребителей, использующих до 10 000 куб.м в месяц, а также тарифы услуг оператора системы газоснабжения, газораспределения и транспортировки природного газа.
<b>Армянская революционная федерация Дашнакцутюн</b> – одна из старейших армянских политических партий. Создана в 1890 в Тифлисе. В 1918-1920 гг. "Дашнакцутюн" – правящая партия в Республике Армении. В результате ввода советских войск дашнакское правительство прекратило существование, его вооруженные формирования были разгромлены, часть руководства была казнена, часть эмигрировала. В 1988 году партия вернулась в Армению и Нагорный Карабах. В настоящее время отделения АРФД есть во всех странах Диаспоры, особенно сильны ее позиции на Ближнем Востоке и Южной Америке.