8 Փետրվար 2010 - 12:26 AMT
Ազգային Ժողովի պատգամավոր, ՀՅԴ խմբակցության անդամ <b>Արծվիկ Մինասյանը</b> կոչ է անում քաղաքացիներին լինել առավել ակտիվ եւ պաշտպանել իրենց իրավունքները, իսկ կուսակցություններն, որոնք վարում են սոցիալական ու ժողովրդավարական քաղաքականություն, անկասկած, կսատարեն նրանց: «Եթե նախաձեռնությունը ներքեւից է գալիս եւ ստանում է քաղաքական ուժերի աջակցությունը, նա վերածվում է մեծ, հսկայական շարժիչ ուժի»,-ասել է նա:
Ըստ պատգամավորի, գազի սակագների բարձրացման կապակցությամբ աննպատակահարմար է մարդկանց ասել, որ նրանք քիչ ծախսեն, քանի որ նրանք ծախսում են այնքան, որքան անհրաժեշտ է:
Նա նաեւ հավելել է, որ նրան անհասկանալի է կառավարության քաղաքականությունն այս հարցում` 2010թ. բյուջեի քննարկման ժամանակ կոսուակցությունը հարց բարձրացրեց, որ ակնկալվող սղաճի պայմաններում կառավարությունը պետք է բարձրացնի կենսաթոշակները, նպաստներն ու աշխատավարձը: «Իսկ կառավարությունը հայտարարում է, որ նման խնդիր չկա, իսկ գազի գների բարձրացոըւմը նոր սղաճային ճնշման կհանգեցնի»,-նշել է նա: Իր հերթին, ըստ Մինասյանի, դա կբերի նրան, որ ՀՀ ԿԲ-ն կսկսի կրճատել դրամի առաջարկը, ինչը նոր ճնշումների կհանգեցնի արժույթի շուկայում, եւ ընդհանուր առմամբ կանդրադառնա Հայաստանի ապրանքաշրջանառության վրա:
<b>Հայ-ռուսական «ՀայՌուսգազարդ»</b> ՓԲԸ-ն դիմել է Հասարակական ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովին` առաջարկելով վերանայել գազի գինը այն սպառողների համար, որոնք ամսեկան օգտագործում են մինչեւ 10 000 խմ գազ, ինչպես նաեւ գազամատակարարման օպերատորի ծառայությունների սակագները բնական գազի մատակարարման, գազաբախշման եւ տեղափոխման ծառայությունների սակագները:
<b>Հայ հեղափոխական դաշնակցությունը</b> հնագույն քաղաքական կուսակցություն է: Ստեղծվել է 1890թ. Թիֆլիսում: 1918-20թթ. Դաշնակցությունը եղել է ՀՀ իշխող կուսակցությունը: Խորհրդային զորքեր մտցնելու արդյունքում դաշնակների կառավարությունը դադարեցրեց գոյությունը, նրա զինված կազմավորումները ջախջախվեցին, ղեկավարության մի մասը գնդակահարվեց, մի մասը` արտագաղթեց: 1988թ. կուսակցությունը վերադարձավ Հայաստան եւ Լեռնային Ղարաբաղ: Ներկայումս ՀՅԴ բաժանմունքներ կան Սփյուռքի բոլոր երկրներում, հատկապես ուժեղ են նրա դիրքերը Մերձավոր Արեւելքում եւ Հարավային Ամերիկայում:

Armenian MP, ARF Dashnaktsutyun parliamentary group member <b>Artsvik Minasyan</b> urged citizens of Armenia to be more active in defending their rights, promising social democratic parties’ support. “Popular initiatives, backed up by political forces, can turn into a major motive power,” he emphasized.
“While discussing state budget for 2010, Dashnaktsutyun offered to raise pensions, allowances and salaries in case of inflation, although the government insists there is no immediate threat of inflation. Nonetheless, oncoming gas price increase will definitely lead to new inflation-caused pressure,” Minasyan noted. “This, in turn, will spur dram offer slump at foreign exchange market, subsequently impacting product turnover in Armenia.”
<b>ArmRosGazprom CJSC</b> addressed PSRC with a request to review current tariff for consumers utilizing up to 10 000 cubic meters of gas, as well as operator tariffs for supply, distribution and transportation of natural gas.
The <b>Armenian Revolutionary Federation Dashnaktsutyun</b> is an Armenian political party founded in Tiflis (Tbilisi, the capital of Georgia) in 1890 by Christapor Mikaelian, Stepan Zorian, and Simon Zavarian The ARF has the largest number of members from the political parties present in the Armenian Diaspora, having established affiliates in more than 200 countries.
The ARF Dashnaktsutyun led the effort toward the establishment of the first Armenian Republic in 1918 and was the party in power for the duration of its existence. Following the Sovietization of Armenia in 1920, the ARF Dashnaktsutyun was banned by the Communists and its leadership exiled.