<b>ՅՈՒՆԵՍԿՕ</b>-ի գլխավոր տնօրենի կողմից փետրվարի 4-ին ստեղծված Խաղաղության ու մշակույթների միջեւ երկխոսության գծով բարձր մակարդակի խումբը կզբաղվի հանդուրժողականության, հաշտեցման եւ խաղաղության ոգու ամրապնդմանը վերաբերող խորհրդատվությունների մշակմամբ` ինչպես առանձին ընկերակցությունների շրջանակներում, այնպես էլ միջազգային մակարդակով:
Բարձր մակարդակի խմբի առաջին նիստը կհավաքվի փետրվարի 18-ին Փարիզում` ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում: Այդ հանդիպումը կնախանշի Մշակույթների մերձեցման միջազգային տարվա սկիզբը:
«ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն ունի բոլոր անհրաժեշտ գործիքներն ու միջոցները, որոնց օգնությամբ որոնելու է գլոբալիզացիայի եւ ընթացիկ ճգնաժամի ստեղծած խնդիրների մտավոր եւ հումանիտար պատասխանները»,- հայտնեց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն <b>Իրինա Բոկովան</b>:
Ինչպես հաղորդում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մամլո ծառայությունը, Բարձր մակարդակի խմբի հանդիպմանը տեղի կունենա աշխարհընկալման նոր չափումների մասին կարծիքների լայն փոխանակություն: Կրթության դերը հակամարտությունների կանխման գործում կդառնա առանցքային թեմաներից մեկը, որոնց վրա կկենտրոնանա անդամների ուշադրությունը: Բարձր մակարդակի խմբի նիստերի հանդիսավոր բացումից հետո փետրվարի 18-ին` օրվա երկրորդ կեսին, տեղի կունենա ընդհանուր քննարկում կլոր սեղանի շուրջ «Մշակույթների երկխոսություն. դեպի խաղաղություն տանող նոր ճանապարհներ» թեմայով:
<b>ՅՈՒՆԵՍԿՕ</b>-ն (UNESCO United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) ՄԱԿ-ի կրթության, գիտության եւ մշակույթի հարցերով զբաղվող կազմակերպություն է, որը ստեղծվել է 1945թ. նոյեմբերի 16-ին, կենտրոնակայանը գտնվում է Փարիզում:
Այդ կառույցի խնդիրները չեն սահմանափակվում դպրոցների կառուցմամբ պատերազմող երկրներում եւ գիտական բացահայտումների հրապարակմամբ: «Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ հաղորդակցությունների հիման վրա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն ձգտում է առավել բարձր նպատակի հասնել` ամրապնդել մարդկանց գիտակցության մեջ խաղաղությունը պաշտպանելու գաղափարը»:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն այսօր յուրօրինակ լաբորատորիա է նոր գաղափարների եւ մոտեցումների համար, որոնք հիմք են ծառայում միջազգային նորմատիվ փաստաթղթերի համար էթիկական ոլորտի խնդիրները լուծելու նպատակով: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն միաժամանակ նաեւ տեղեկատվության փոխանակման կենտրոն է, այն տեղեկատվություն է եւ գիտելիք է տարածում, օգնելով անդամ երկրներին զարգացնել հասարակության ներուժը գործունեության ամենատարբեր ոլորտներում, մասնավորապես, այսպես կոչված «մարդկային գործոնը»:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն նպաստում է միջազգային համագործակցության զարգացմանը 190 իսկական եւ 6 ասոցիացված անդամ երկրների միջեւ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ հաղորդակցությունների ոլորտում: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն աշխատում է միջազգային երկխոսություն հաստատելու ուղղությամբ, որը հիմնված կլինի ունիվերսալ մարդկային արժեքները եւ յուրաքանչյուր քաղաքակրթության ու մշակույթի ինքնիշխանությունը հարգելու վրա:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ֆինանսավորումն իրականացվում է երկու աղբյուրներից` բյուջե, որի չափերը 2002-2003թթ. հասան $544 մլն եւ արտաբյուջետային միջոցներ, որոնց ծավալը 2002-2003թթ. հասավ $400 մլն, որոնց թվում` $113 մլն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին տրամադրվեցին անդամ պետությունների կողմից զարգացող երկրներում նախագծեր իրականացնելու համար:

Созданная гендиректором ЮНЕСКО 4 февраля Группа высокого уровня по проблемам мира и диалога между культурами займется выработкой рекомендаций, касающихся укрепления духа терпимости, примирения и спокойствия, как в рамках отдельных сообществ, так и на мировом уровне.
Первое заседание Группы высокого уровня соберется 18 февраля в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже. Этой встречей будет отмечено начало Международного года сближения культур.
“ЮНЕСКО располагает всем инструментарием, необходимым для поиска интеллектуального и гуманистического ответа на проблемы, создаваемые глобализацией и текущим кризисом”, – заявила генеральный директор ЮНЕСКО Ирина Бокова.
Как сообщает пресс-служба ЮНЕСКО, на встрече Группы высокого уровня состоится широкий обмен мнениями о новых измерениях парадигмы мира. Роль образования в предотвращении конфликтов станет одной из ключевых тем, на которых будет сосредоточено внимание ее членов. После торжественного открытия заседаний Группы высокого уровня во второй половине дня 18 февраля состоится общая дискуссия за круглым столом на тему “Диалог культур: новые пути к миру”.
ЮНЕСКО (UNESCO – United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) – Организация Объединенных Наций (ООН) по вопросам образования, науки и культуры – создана 16 ноября 1945 года, штаб-квартира находится в Париже.
Цель ЮНЕСКО по Уставу сформулирована следующим образом: “Содействовать укреплению мира и безопасности путем расширения сотрудничества народов в области образования, науки и культуры в интересах обеспечения всеобщего уважения справедливости, законности и прав человека, а также основных свобод, провозглашенных в Уставе ООН, для всех народов без различия расы, пола, языка или религии”.
Главные функции организации: поощрение международного сотрудничества; обмен знаниями, базирующимися на научных достижениях и исследованиях; исследование и разработка перспективных форм образования, науки, культуры, коммуникаций и информации.
Членами ЮНЕСКО являются 191 государство и 6 стран-сотрудников.
Финансирование ЮНЕСКО производится из двух источников: Бюджет, размеры которого в 2002-2003 гг. достигли $544 млн. Внебюджетные средства, в период 2002-2003 гг. их объем достиг $400 млн., в том числе $113 млн. были предоставлены ЮНЕСКО государствами-членами для реализации проектов в развивающихся странах.