12 Փետրվար 2010 - 13:27 AMT
Այսօր Հայ-ամերիկյան առեւտրի պալատի կողմից Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան աջակցությամբ Քաղաքական հետազոտությունների հիմնադրամի հետ համատեղ կազմակերպված «Հայ-թուրքական հարաբերությունն ու միջսահմանային ռեգիոնալիզմը» թեմայով հասարակական քննարկումների ընթացքում TEPAV թուրքական հետազոտական կենտրոնի նախագահ Գյուվեն Սակը զեկույց ներկայացրեց ազատականացման գործում Թուրքիայի փորձի եւ հարեւանների հետ հարաբերությունների զարգացման գործում մասնավոր սեկտորի դերի մասին:
Նրա խոսքով, Թուրքիան նոր շուկաների որոնումներում ավելի շատ հակվում է դեպի Արեւելք: Դրա հետ մեկտեղ Սակը նշեց, որ հայ-թուրքական սահմանի բացումը կծառայի տարածաշրջանում զբոսաշրջության զարգացմանը: Նա ավելացրեց նաեւ, որ երկրների միջեւ սահմանի բացումը դրական ազդեցություն կունենա Հայաստանի տնտեսության վրա:
Թուրք փորձագետը նկատեց, որ չգիտեր, թե Հայաստանն ակտիվ աշխատանք է տանում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում: Նրա խոսքով, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման արդյունքում Հայաստանն ու Թուրքիան կկարողանան համագործակցել նաեւ այդ ոլորտում:

12 Февраль 2010 - 13:27 AMT
Сегодня в ходе общественных обсуждений по теме “Армяно-турецкие отношения и межграничный регионализм”, организованных армяно-американской Торговой палатой совместно с Фондом политических исследований при содействии посольства США в РА, председатель турецкого исследовательского центра TEPAV Гювен Сак представил доклад об опыте Турции в либерализации экономики и роли частного сектора при развитии отношений с соседями.
По его словам, Турция в поисках новых рынков больше склоняется к Востоку. При этом Сак отметил, что с открытием армяно-турецкой границы у региона появится большой потенциал для развития туризма. Он также добавил, что открытие границы между странами положительно скажется на экономике Армении.
Турецкий эксперт заметил, что не знал, что Армения активно работает в сфере высоких технологий. По его словам, с нормализацией армяно-турецких отношений, Армения и Турция смогут сотрудничать и в этой сфере.