12 Փետրվար 2010 - 11:52 AMT
Մոտ ժամանակներում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման բանակցությունների գործընթացում լուրջ առաջընթաց պետք չէ ակնկալել: Այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ՀՅԴ Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, եթե ղարաբաղյան հակամարտության հարցում Բաքուն շարունակի իր ընտրած այս դիրքորոշումը, ապա հակամարտության կարգավորումը հնարավոր կլինի երկու սցենարով` կամ Ադրբեջանը կհասնի իր ցանկալի արդյունքին խաղաղ ճանապարհով, կամ պատերազմ կսկսի:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին պատասխանելով, Կիրո Մանոյանն ասել է, որ Բաքվի ռազմատենչ հայտարարություններն ուղղված են ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միջնորդ երկրների, նաեւ Թուրքիայի դեմ: Բաքուն Անկարային նախազգուշացնում է, թե ինչ կարող է պատահել, եթե Թուրքիան որոշի բացել Հայաստանի հետ սահմանը եւ նրա հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատի: «Ադրբեջանն ուզում է ցույց տալ, որ շատ լուրջ է տրամադրված պատերազմի: Այդ է ապացուցում ԼՂՀ-ի եւ Ադրբեջանի զորքերի շփման գծում հրադադարի պարբերական խախտումները: Ադրբեջանը իրեն պահում է խռոված երեխայի պես, որի ձեռքում վտանգավոր զենք կա», – ասել է Հայ դատի գրասենյակի ղեկավարը:
Նրա կարծիքով, պետք չէ շփոթության մատնվել Ադրբեջանի հայտարարություններից, բայց եւ պետք չէ դրանք արհամարհել:

12 Февраль 2010 - 11:52 AMT
В ближайшее время не стоит ожидать серьезных подвижек в переговорном процессе по урегулированию карабахcко-азербайджанского конфликта. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава Центрального офиса Ай Дата Киро Маноян.
По его словам, если Баку продолжит занимать нынешнюю позицию по карабахской проблеме, то решение конфликта будет возможным по двум сценариям – или Азербайджан добьется желаемого результата в мирном процессе, или же начнет войну.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, Киро Маноян заявил, что милитаристские заявления Баку направлены не только в сторону Армении, но и в сторону стран – посредников карабахского урегулирования, а также в сторону Турции. Баку предупреждает Анкару, что случится, если Турция решит открыть границу с Арменией и установит с ней отношения. «Азербайджан желает показать, что он довольно серьезно настроен на войну и свидетельством этого являются периодические нарушения им режима прекращения огня на линии соприкосновения войск НКР и Азербайджана. Азербайджан ведет себя как обиженный ребенок, в чьих руках находится опасное оружие»,- сказал руководитель Ай Дата.
По его мнению, впадать в панику из-за заявлений азербайджанской стороны не стоит, но и нельзя их игнорировать.