12 Փետրվար 2010 - 11:52 AMT
Մոտ ժամանակներում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման բանակցությունների գործընթացում լուրջ առաջընթաց պետք չէ ակնկալել: Այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ՀՅԴ Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, եթե ղարաբաղյան հակամարտության հարցում Բաքուն շարունակի իր ընտրած այս դիրքորոշումը, ապա հակամարտության կարգավորումը հնարավոր կլինի երկու սցենարով` կամ Ադրբեջանը կհասնի իր ցանկալի արդյունքին խաղաղ ճանապարհով, կամ պատերազմ կսկսի:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին պատասխանելով, Կիրո Մանոյանն ասել է, որ Բաքվի ռազմատենչ հայտարարություններն ուղղված են ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միջնորդ երկրների, նաեւ Թուրքիայի դեմ: Բաքուն Անկարային նախազգուշացնում է, թե ինչ կարող է պատահել, եթե Թուրքիան որոշի բացել Հայաստանի հետ սահմանը եւ նրա հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատի: «Ադրբեջանն ուզում է ցույց տալ, որ շատ լուրջ է տրամադրված պատերազմի: Այդ է ապացուցում ԼՂՀ-ի եւ Ադրբեջանի զորքերի շփման գծում հրադադարի պարբերական խախտումները: Ադրբեջանը իրեն պահում է խռոված երեխայի պես, որի ձեռքում վտանգավոր զենք կա», – ասել է Հայ դատի գրասենյակի ղեկավարը:
Նրա կարծիքով, պետք չէ շփոթության մատնվել Ադրբեջանի հայտարարություններից, բայց եւ պետք չէ դրանք արհամարհել:

12 February 2010 - 11:52 AMT
Serious progress in Karabakh-Azerbaijani conflict is not to be expected in immediate future, according to Kiro Manoyan, director of ARF Bureau's Hay Dat and Political Affairs Office.
“Baku’s persisting with current position on Karabakh can lead to either of two scenarios: Azerbaijan’s gaining its end in a peaceful settlement or unleashing a war,” he stated at a news conference in Yerevan on Friday.
As Mr. Manoyan told a PanARMENIAN.Net reporter, Armenia is not the only country Baku’s militaristic statements are addressed to. Baku aims to warn Ankara about the possibility of renewed hostilities on the line of contact with NKR armed forces in case of Turkey’s opening the border with Armenia. “Repeated violations of the ceasefire are the evidence of Azerbaijan’s hostile attitude,” he said. “Azerbaijan behaves like a pouty child, flaunting a dangerous weapon.”