12 Փետրվար 2010 - 09:27 AMT
Հայ-ամերիկյան առեւտրի պալատը Քաղաքական հետազոտությունների հիմնադրամի հետ համատեղ, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան աջակցությամբ, Հայաստանում հանրային քննարկումներ է նախաձեռնել «Հայ-թուրքական հարաբերություններն ու միջսահմանային ռեգիոնալիզմը» խորագրով:
«Հայ-թուրքական հարաբերությունների քննարկման ժամանակ հարկավոր է պատասխանել 3 հարցի` պարզել հայ հանրության կարծիքը այդ խնդրի շուրջ, պարզել միջազգային ու տարածաշրջանային հասարակությունների կարծիքը»,-ասել է ՀՀ վարչապետ <b>Տիգրան Սարգսյանը</b> քննարկումների ընթացքում:
Նա նաեւ անդրադարձել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթին Լոնդոնում եւ Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլին նրա հղած ուղերձին: Ըստ վարչապետի, նախագահը ցույց տվեց իր վճռականությունն այս հարցում եւ հավելեց, որ այդ դիրքորոշմանը սատարում են գերտերությունները:
«Դա խորապես գիտակցված քայլ է եւ կարելի է ասել, որ Հայաստանի նախագահը նոր էջ բացեց հայ-թուրքական հարբերություններում: Մենք գործ ունենք նոր իրղությունների հետ եւ պետք է հաշվի նստենք դրանց հետ»,-ասել է Տիգրան Սարգսյանը: Ըստ վարչապետի, բոլոր այդ հայտարարությունները չեզոքացնում են այն կասկածները, թե գործընթացը լոկ քաղաքական խաղ էր:
«Մենք լրջորեն ենք տրամադրված հարաբերությունների կարգավորման հարցում: Դա ապացուցում է, որ հայ-թուրքական հարաբերություններում նախապայմաններ չկան: Հարկավոր է ամուր կամք դրսեւորել գործընթացը շարունակելու համար»,-ասել է Տ.Սարգսյանը: Նա հայտարարել է, որ կան ուժեր, որոնք չեն համընկնում մեր պատկերացումների հետ եւ դա միանգամայն բնական է, սակայն մենք չպետք է կորցնենք զգոնությունը:
Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանն ու Թուրքիան եզակի շանս ունեն հարաբերությունները կարգավորելու համար, քանի որ սա այն դեպքն է, երբ բոլոր գերտերությունների դիրքորոշումները համընկնում են:

Армяно-американская торговая палата совместно с Фондом политических исследований при содействии посольства США в Армении организовали общественные обсуждения “Армяно-турецкие отношения и межграничный регионализм”.
“При рассмотрении армяно-турецких отношений необходимо ответить на три вопроса: выяснить мнение армянского общества поводу этой проблемы, выявить мнение международного и регионального сообщества», – сказал премьер-министр Армении Тигран Саркисян в ходе состоявшихся обсуждений.
Он также обратился к последнему выступлению президента Армении Сержа Саргсяна в Лондоне и его посланию к президенту Турции Абдулле Гюлю. По словам премьер-министра, президент показал свою решимость в данном вопрос и добавил, что эту позицию поддерживают сверхдержавы.
“Это глубоко осознанный шаг и можно сказать, что президент Армении открыл новую страницу в истории армяно-турецких отношений. Мы имеем дело с новыми реалиями и должны считаться с ними”, – подчеркнул Тигран Саркисян. По словам премьер-министра, все эти заявления снимают подозрения в том, что процесс был всего лишь политической игрой.
«Мы серьезно настроены на нормализацию отношений. Это доказывает, что в армяно-турецких отношениях нет никаких предусловий. Необходимо проявить твердую волю для продвижения этого процесса», – сказал он. Тигран Саркисян заявил, что есть силы, восприятие которых не совпадает с нашими представлениями и это вполне естественно, но мы не должны терять бдительности.
Премьер-министр отметил, что у Армении и Турции есть уникальный шанс наладить отношения, поскольку это тот случай когда позиции всех сверхдержав совпадают.