12 Փետրվար 2010 - 09:27 AMT
Հայ-ամերիկյան առեւտրի պալատը Քաղաքական հետազոտությունների հիմնադրամի հետ համատեղ, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան աջակցությամբ, Հայաստանում հանրային քննարկումներ է նախաձեռնել «Հայ-թուրքական հարաբերություններն ու միջսահմանային ռեգիոնալիզմը» խորագրով:
«Հայ-թուրքական հարաբերությունների քննարկման ժամանակ հարկավոր է պատասխանել 3 հարցի` պարզել հայ հանրության կարծիքը այդ խնդրի շուրջ, պարզել միջազգային ու տարածաշրջանային հասարակությունների կարծիքը»,-ասել է ՀՀ վարչապետ <b>Տիգրան Սարգսյանը</b> քննարկումների ընթացքում:
Նա նաեւ անդրադարձել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթին Լոնդոնում եւ Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլին նրա հղած ուղերձին: Ըստ վարչապետի, նախագահը ցույց տվեց իր վճռականությունն այս հարցում եւ հավելեց, որ այդ դիրքորոշմանը սատարում են գերտերությունները:
«Դա խորապես գիտակցված քայլ է եւ կարելի է ասել, որ Հայաստանի նախագահը նոր էջ բացեց հայ-թուրքական հարբերություններում: Մենք գործ ունենք նոր իրղությունների հետ եւ պետք է հաշվի նստենք դրանց հետ»,-ասել է Տիգրան Սարգսյանը: Ըստ վարչապետի, բոլոր այդ հայտարարությունները չեզոքացնում են այն կասկածները, թե գործընթացը լոկ քաղաքական խաղ էր:
«Մենք լրջորեն ենք տրամադրված հարաբերությունների կարգավորման հարցում: Դա ապացուցում է, որ հայ-թուրքական հարաբերություններում նախապայմաններ չկան: Հարկավոր է ամուր կամք դրսեւորել գործընթացը շարունակելու համար»,-ասել է Տ.Սարգսյանը: Նա հայտարարել է, որ կան ուժեր, որոնք չեն համընկնում մեր պատկերացումների հետ եւ դա միանգամայն բնական է, սակայն մենք չպետք է կորցնենք զգոնությունը:
Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանն ու Թուրքիան եզակի շանս ունեն հարաբերությունները կարգավորելու համար, քանի որ սա այն դեպքն է, երբ բոլոր գերտերությունների դիրքորոշումները համընկնում են:

12 February 2010 - 09:27 AMT
Armenian-American Chamber of Commerce, Foundation for Political Research and US Embassy in Armenia organized a public debate on Armenian-Turkish relations and cross-border regionalism.
“Opinions of Armenian society, as well as international and regional communities are to be assessed in analyzing relations with Turkey,” RA Prime Minister <b>Tigran Sargsyan</b> said in his remarks.
According to him, the speech President Sargsyan delivered at Chatham House in London as well as the message he addressed to Turkish President Abdullah Gul, prove the RA President’s resoluteness on the issue.
“President Sargsyan opened a new page in the history of RA-Turkey relations. New realities we’re currently facing have to be reckoned with,” PM Sargsyan said, adding that presidential statements completely dispel suspicions of the whole process being just a political game.
“We’re serious in our intention to normalize ties without preconditions. We have to show strong political will to make progress, at the same time trying to remain on guard,” Mr. Sargsyan emphasized.
“Armenia and Turkey are given a unique chance to normalize ties, enjoying superpowers’ support in the issue,” he concluded.