«Նաիրիտ գործարան» ՓԲ ընկերությունը եւ ընկերության արհեստակցական կազմակերպությունն այսօր ստորագրել են Կոլեկտիվ պայմանագիր, որը ոչ միայն կարգավորում է սոցիալ-աշխատանքային (տնտեսական) հարաբերությունները «Նաիրիտի» աշխատողների եւ գործատուի միջեւ, այլեւ նախատեսում է սոցիալական երաշխիքներ` սահմանելով Գործատուի եւ Արհմիության փոխադարձ իրավունքներն ու պարտականությունը, հաղորդում է կազմակերպության մամլո ծառայությունը:
«Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Վ. Մելքոնյանի եւ Արհմիության նախագահ Հ. Թադեւոսյանի կողմից Կոլեկտիվ պայմանագրի կնքման արարողությանն այսօր ներկա էին ՀՀ արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահ Է. Թումասյանը, ՀՀ էներգետիկայի փոխնախարար Ա. Սիմոնյանը, «Նաիրիտ Գործարան» ՓԲԸ խորհրդի անդամները, արտադրությունների արհմիութենական կազմակերպությունների նախագահները, պաշտոնատար այլ անձինք:
ՀՀ արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահ Է. Թումասյանը նկատեց, որ այս պայմանագիրը, գործատուի եւ աշխատողի փոխհարաբերությունների հստակության, ինչպես նաեւ վերջիններիս շահերի պահպանության տեսանկյունից, կարելի է համարել օրինակելի:
Կոլեկտիվ պայմանագիրը հստակեցնում է աշխատակիցների աշխատանքի եւ հանգստի ժամանակը, աշխատանքի անվտանգության եւ առողջության պահպանման պայմանները, երաշխավորում է ինչպես աշխատանքի եւ արձակուրդի վարձատրությունը` ՀՀ օրենսդրությանը համապատասխան, այնպես էլ կոլեկտիվի սոցիալական զարգացումը, ամրագրում է արհեստակցական կազմակերպության պարտավորություններն ու գործունեության երաշխիքները:
«Նաիրիտ» գիտա-արտադրական միավորում-ը ԽՍՀՄ-ի տարածքում քլորոպրենային կաուչուկի մենաշնորհային արտադրողն էր: Գործարանը պոլիքլորոպրենը արտադրում է 1940 թ-ից:
Երկարատեւ պարապուրդից հետո, ձեռնարկության աշխատանքը մասնակիորեն վերսկսվել է 1992-1993թթ: 2006 թ-ց գործարանի բաժնետոմսերի 90%-ը պատկանում են բրիտանական Rhinoville Property Limited կոնսորցիումին: Մնացած 10%-ը պատկանում է ՀՀ-ի կառավարությանը ի դեմս բնական ռեսուրսների եւ էներգետիկայի նախարարությունների:

9 Февраль 2010 - 06:53 AMT
ЗАО «Завод Наирит» и профсоюз предприятия заключили Коллективный договор, который регулирует не только социально-экономические отношения между работодателем и работниками завода, но и предусматривает их взаимные обязательства, сообщает пресс-служба предприятия.
Согласно сообщению, соглашение подписали гендиректор ЗАО «Завод Наирит» Ваан Мелконян и глава профсоюза Г. Тадевосян, на церемонии подписания присутствовали также президент Конфедерации профсоюзов Армении Эдуард Тумасян и заместитель министра энергетики Ара Симонян.
Коллективный договор конкретизируется время отдыха работников, условия обеспечения безопасности труда и здоровья, гарантируется вознаграждение за труд и отдых в соответствии с законодательством Армении, а также закрепляет обязательства профсоюза.
Научно-производственное объединение "Наирит" было на территории СССР монопольным производителем хлоропренового каучука. Полихлоропрены под торговым названием "Наирит" предприятие производит с 1940 года.
После многолетнего простоя работа предприятия была частично возобновлена в 1992-1993 годах. С 2006 года владельцем 90% акций завода является британский консорциум Rhinoville Property Limited, оставшиеся 10% акций принадлежат правительству Армении в лице министерства энергетики и природных ресурсов.
Среднемесячная мощность завода составляет 700-750 тонн продукции, однако в реальности ежемесячные объемы колеблются от 900-950 тонн до 500 тонн хлоропренового каучука.