9 Փետրվար 2010 - 07:56 AMT
Տվյալ օրինագիծը կունենա միայն դրական ազդեցություն, քանի որ կպաշտպանի քաղաքացիների իրավունքները, որոնք տուժել են ՃՏՊ-ում
Ավտոքաղացիական պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրման (ԱՊՊԱ) մասին օրինագծի կառավարության նախաձեռնությունը կակտիվացնի ավտոապահովագրման շուկան, կրկնապատկելով դրա ծավալները: Այսպիսի կարծիք PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է «Ինգո Արմենիա» ապահովագրական ընկերության գործադիր տնօրեն Լեւոն Ալթունյանը: «Այդ օրենքի ընդունումը կխթանի Հայաստանի ավտոապահովագրման շուկայի զարգացումը, իսկ եթե հաշվի առնենք նաեւ կամավոր ապահովագրությունը, ապա մոտակա ժամանակ կարելի է ակնկալել պայթյունային զարգացում` Հայաստանի ֆինանսական շուկայի ծավալները կաճեն 3-4 անգամ», – ասել է նա:
Մասնագետի խոսքերով, տվյալ օրենքը կիրառվում է բոլոր զարգացած երկրներում, եւ ՀՀ-ի համար այն կունենա միայն դրական ազդեցություն, քանի որ կպաշտպանի քաղաքացիների իրավունքները, որոնք տուժել են ՃՏՊ-ում: «Քաղաքացիները իրենց պաշտպանված կզգան պետական մակարդակով», – ասել է նա:
ՀՀ կառավարությունը դեկտեմբերի 18-ին հավանություն է տվել «Ավտոտրանսպորտային միջոցների օգտագործումից բխող պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրության մասին» օրինագիծը: Այդ համակարգը գործում է գրեթե բոլոր երկրներում եւ իրեն դրսեւորել է որպես արդյունավետ համակարգ:
Տվյալ օրինագիծը նախատեսում է Ապահովագրական բյուրոյի ստեղծումը, կորոշի ապահովագրական սակագները եւ միջոցների փոխհատուցումը մարդուն եւ գույքին հասցրած վնասի համար: Բյուրոյում ներգրավված կլինեն մասնագետներ երեք ապահովագրական ընկերություններից, որոնք կզբաղվեն ավտոմեքենաների սեփականատերերի պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրմամբ: Գույքին հասցրած վնասը կգնահատվի 2 մլն դրամ, մեկ մարդուն` 4 մլն դրամ, երկուսին եւ ավելին` 9մլն դրամ: Նվազագույն ամսեկան անդամավճարը կկազմի 1000 դրամ:
Կստեղծվի նաեւ հատուկ երաշխիքային հիմնադրամ, քանի որ դեպքեր են լինում, երբ դժվար է գտնել ՃՏՊ-ի մեղավորներին:
Տվյալ օրինագծով որոշված է երկու համակարգ, որը կազմված է ութ ռիսկային ցուցանիշներից: Դրանց նպատակն է հստակեցնել ապահովագրական պոլիսի չափերը, քանի որ տարբեր ապահովագրական գործակալությունների վճարումները տարբերվելու են, եւ bonus-manus համակարգը հաշվի կառնի վարորդի պատմությունը, այսինքն` իրավախախտումների քանակով կորոշվի վարորդի պրոֆեսիոնալիզմը:
«Ավտոտրանսպորտային միջոցների օգտագործումից բխող պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրության մասին» օրինագծի քննարկումները տեղի կունենան փետրվարի 12-ին:
«Ինգո Արմենիա» ընկերությունը Հայաստանի խոշորագույն ապահովագրական ընկերություններից է: Հիմնվել է այն 1997թ. «Էֆես» անվանումով որպես ապահովագրական փակ բաժնետիրական ընկերություն: 2003թ. ընկերության բաժնետոմսերի հիմնական փաթեթը ձեռք բերեց «Ինգոգոսստրախ» ռուսական բաց բաժնետիրական ընկերությունը, որից հետո ընկերությունը վերանվանվեց «Ինգո Արմենիա» ապահովագրական փակ բաժնետիրական ընկերություն: 2009թ. սեպտեմբերի 30-ին «Ինգո Արմենիա» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի 75 տոկոսը պատկանում է «Ինգոգոսստրախ» ընկերությանը, իսկ 25 տոկոսը` Լեւոն Ալթունյանին: «Ինգո Արմենիա» ընկերությունը վերաապահովագրում է իր փաթեթն ապահովագրական այնպիսի հսկաների մոտ, ինչպիսիք են` Munich Re-ն եւ ACE-ն, ֆրանսիական SCOR-ը, ամերիկյան AIG-ն ու Chub Insurance Group-ը, լեհական Polish Re-ն, ռուսական «Ինգոսստրախ»-ը եւ այլն:

9 Февраль 2010 - 07:56 AMT
Законодательная инициатива правительства Армении о внедрении обязательного страхования автогражданской ответственности (ОСАГО) внесет активизацию на рынок автострахования, удвоив его объемы. Такое мнение корреспонденту PanARMENIAN.Net высказал исполнительный директор страховой компании «Инго Армения» Левон Алтунян. «Принятие данного закона послужит катализатором развития рынка автострахования, а при учете еще и добровольного страхования в ближайшее время можно ожидать взрывного развития – увеличение объемом финансового рынка Армении в 3-4 раза», – сказал он.
По словам специалиста, данный закон применятся во всех цивилизованных странах, и для Армении ОСАГО будет иметь только положительный эффект, поскольку позволит защитить права граждан, пострадавших от ДТП. «Граждане будут чувствовать себя защищенными на государственном уровне», – заверил он.
Правительство Армении 18 декабря одобрило проект закона «Об обязательном страховании ответственности, возникающей при эксплуатации автотранспортных средств». Система обязательного страхования ответственности действует практически во всех странах мира и уже зарекомендовала себя как эффективная система для пострадавших от использования автотранспортных средств, а также механизм, повышающий уровень доверия к государству.
Данный законопроект предусматривает создание Страхового бюро для определения страховых тарифов и возмещения средств, нанесенных имуществу и человеку, куда войдут представители тех страховых компаний, которые будут заниматься обязательным страхованием ответственности автовладельцев. Ущерб, нанесенный имуществу, будет оцениваться в 2 млн. драмов, нанесенный одному человеку – в 4 млн. драмов, а двум и более – в 9 млн. драмов. Минимальный же месячный взнос со стороны страховщиков составит 1000 драм.
Будет также создан специальный гарантийного фонда страхования ответственности по возмещению ущерба пострадавшим, поскольку бывают случаи, когда трудно находить виновников ДТП.
Данным законопроектом определены 2 системы осуществления автострахования: система, состоящая из 8 рисковых показателей, целью которой является уточнение размера страхового полиса, поскольку размер страховых выплат различных страховых агентств будет отличаться, и система bonus-manus, которая учитывает историю водителя, то есть по количеству правонарушений определяется профессионализм водителя. В случае же, если восстановить здоровье пострадавших от дорожно-транспортных происшествий в Армении не удастся, будет создана специальная комиссия, финансирующая лечение данных граждан за границей.
Обсуждение законопроекта “Об обязательном страховании ответственности автовладельцев” состоится 12 февраля 2010 года в НС РА.
“Инго Армения” — одна из крупнейших армянских страховых компаний. Основана в 1997 году с названием “Эфес” страховое закрытое акционерное общество. В 2003 году основной пакет акций компании приобрело российское открытое страховое акционерное общество “ИНГОССТРАХ”, после чего компания была переименована в “Инго Армения” страховое закрытое акционерное общество.
По положению на 30.09 2009 г. 75 % акций ЗАО «ИНГО Армения» принадлежит «ИНГОССТРАХ»-у, и 25% – Левону Алтуняну. “Инго Армения” перестраховывает свой пакет у таких страховых гигантов как немецкие Munich Re и ACE, французская SCOR, американские AIG и Chub Insurance Group, польская Polish Re, российская Ингосстрах и т.д.