11 Փետրվար 2010 - 12:22 AMT
Հայաստանում անշարժ գույքի շուկայի զարգացման համար դեռեւս մեծ պոտենցիալ կա, գտնում է «Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի նախագահ <b>Մանուկ Հերգնյանը</b>: Նրա կարծիքով, եթե 2010 թվականին անշարժ գույքի շուկայում ակտիվացում չլինի, ապա 2011-2012թթ. կարելի է զգալի ակտիվացում նկատել:
Մասնավորապես, Հերգնյանը նշեց, որ անշարժ գույքի շուկայի ակտիվացումն իրականացվելու է այն բանի հաշվին, որ այժմ հիփոթեքային վարկերի առաջարկի ավելացման միջոցով խթանվում է պահանջարկը: «Այդ առաջարկը կարող է հետ մնալ պահանջարկից, ինչը պայմանավորված է նրանով, որ 2009-ին նոր տներ չեն կառուցվել, այլ հիմնականում ավարտվել են սկսված շինարարական աշխատանքները»,- ասաց նա:
Ինչպես նշեց հետազոտական կենտրոնի նախագահը, դրան նպաստում է նաեւ այն գործոնը, որ Հայաստանում այլընտրանքային ներդրումային ակտիվներ չկան. զարգացած ֆոնդային շուկա չկա, իսկ ներդրումները պետք է հոսեն մեկ այլ ոլորտ, ուստի դրանք ինքնաբերաբար հոսում են հիփոթեքի գույքի շուկա: «Ահա թե ինչու Հայաստանում անշարժ գույքի ոլորտն ամենամեծ զարգացումն է ապրում»,- ավելացրեց նա:

For the development of the real estate market Armenia has a huge potential, the chairman of the Economy and Values Research Center of <b>Manuk Hergnyan</b> said.
In his opinion, if 2010 does not bring recovery in the real estate market, then in 2011-2012 tangible revival can be seen.
In particular, the demand is now stimulated by the increasing supply of mortgage loans. "This supply can lag behind the demand," he said.
According to Hergnyan, there are no alternative investment assets in Armenia, neither a developed stock market, and investment should flow into some area, so they automatically flow into the mortgage market. "That is why the real estate sphere in Armenia undergoes the greatest development,” he concluded.