Գազի գնի բարձրացումը 2010 թ. Հայաստանում տնտեսական դանդաղ աճ կբերի: Այս մասին փետրվարի 11-ին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է «Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի նախագահ <b>Մանուկ Եգանյանը</b>:
Նրա խոսքերի համաձայն, կենտրոնը ուսումնասիրել է, թե ինչ ազդեցություն կունենա գազի գնի բարձրացումը տնտեսական աճի վրա: «Սակայն, մեր ունեցած փորձից ելնելով, կարող եմ ասել, որ երբ Հայաստանում գազի գինը 3 անգամ բարձրացավ, այդ ժամանակաընթացքում սպառողական գնի ինդեքսը բարձրացավ 4 տոկոս», – ասել է նա:
Բացի այդ, հետազոտական կենտրոնի նախագահն ավելացրել է, որ տիրապետում են Ռուսաստանի, Ուկրաինայի եւ Բելառուսի տնտեսության ուսումնասիրման փորձը, որոնցում հատուկ մոդելներ կան, որի հիման վրա էլ հաշվարկվում են գազի գնի բարձրացման ազդեցութունը ՀՆԱ վրա, դրանցում ազդեցության միջին չափը 5 տոկոս է:
Ըստ Եգանյանի, գազի գնի բարձրացումը կհանգեցնի արժեզրկման ճնշման որոշակի բարձրացման:
«Հայռուսգազարդ»-ը դիմել է Հասարակական ծառայությունները համակարգող հանձնաժողովին` առաջարկելով վերանայել բնական գազի գործող գները: Ընկերությունն առաջարկել է վերանայել մեկ ամսվա ընթացքում 10.000խ/մ գազ սպառողների տարիֆները, ինչպես նաեւ բնական գազի գազամատակարարման, բաշխման եւ բեռնման համակարգի օպերատորի ծառայությունների տարիֆները:

11 Февраль 2010 - 12:05 AMT
Повышение цен на газ приведет к замедлению темпов экономического роста в Армении в 2010 году. Об этом журналистам на пресс-конференции 11 февраля в Ереване сказал председатель исследовательского центра «Экономика и ценности» Манук Ергнян. По его словам, Центр не проводил исследования в отношении того, как изменения цен на газ скажется на экономической динамике. «Однако, исходя из имеющегося опыта, могу сказать, что раньше, когда в Армении цены на газ повышались в 3 раза, то в этот период индекс потребительских цен увеличивался на 4 процентных пункта», – сказал он.
Помимо этого, председатель исследовательского центра добавил, что имеются исследования на примерах экономик России, Украины и Беларуси, где созданы специальные модели, на основе которых рассчитывается уровень воздействия изменения цен на газ на ВВП, где в среднем влияние может достигать 5%.
Помимо этого, по словам Ергняна, повышение цен на газ может привести к определенному росту инфляционного давления.
ЗАО «АрмРосгазпром» обратились в КРОУ с предложением пересмотреть действующий тариф на природный газ. Компания предлагает пересмотреть тарифы для потребителей, использующих до 10 000 куб.м в месяц, а также тарифы услуг оператора системы газоснабжения, газораспределения и транспортировки природного газа.