Եթե համաշխարհային տնտեսությունը չհայտնվի ճգնաժամի երկրորդ ալիքի ազդեցության տակ, Հայաստանի ՀՆԱ-ի տատանումը 2010թ. կարող է կազմել -3 տոկոսից մինչեւ +3 տոկոս: Այդ մասին մամլո ասուլիսում լրագրողներին է հայտնել «Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի նախագահ <b>Մանուկ Հերգնյանը</b>: Ընդ որում, ըստ նրա, սղաճի ցուցանիշն այս տարի կարող է տատանվել 6-9 տոկոսի սահմաններում:
Ինչ վերաբերում է ազգային արժույթի փոխարժեքին, ապա, ըստ նրա, հնարավոր են ճնշումներ, սակայն, «ամբողջական արժեզրկման մասին խոսք չի գնում»:
«Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնն առաջարկում է Հայաստանի կառավարությանը մշակել Հայաստանի կայուն զարգացման ռազմավարական մոդել: «Անհրաժեշտ է մշակել երկրի կայուն զարգացման մոդել, ոչ թե գնալ հնի հետքերով, այսինքն, ունենալ տնտեսություն, որտեղ դրամական փոխանցումների միջոցով սնվում է շինարարության ոլորտը, ունենալ ընթացիկ դեֆիցիտի եւ արտահանման խնդիր»,-ասել է նա: Բացի այդ, ըստ Հերգնյանի, Հայաստանի երկարաժամկետ ռազմավարությունը չի կարող հիմնվել նրա վրա, թե երկրի համար բաց են հաղորդակցության ուղիները, «դրանք ինչպես բացվում են, այնպես էլ կարող են փակվել»:
Այս կապակցությամբ Հերգնյանը հավելել է, որ տնտեսության կայուն զարգացման մոդելը պետք է հիմնված լինի այն դասերի վրա, որ Հայաստանը քաղեց ճգնաժամից, ինչպես նաեւ ռազմավարական եւ տեխնիկական ներուժի, գիտատար տնտեսության վրա:

If the second wave of the crisis does not hit the world economy, Armenia's GDP in 2010 would change from -3% to +3 per cent, <b> Manuk Hergnyan </b>, chairman of the "Economy and Values” research center told a press conference on February 11 in Yerevan. However, according to him, the inflation rate within the current year can vary from 6 to 9 per cent.
The national currency exchange rate is not likely to undergo sharp depreciations. "Economy and Values” research center proposed to the Government of Armenia to develop a strategic model of stable development of the country.
"We need to develop a model of sustainable development, instead of having the economy, where the money remittances fuel the construction sphere, experiencing problems with deficit," he said.
In addition, according to Hergnyan, long-term strategy of Armenia cannot rely on the fact that the country has open communications, since "they can close". The model of sustainable development should be based on the lessons Armenia learnt in a crisis, as well as on technological potential, on the knowledge-based economy. Budgeted growth is expected at 1.2 per cent, inflation is projected at 4 ± 1.5 per cent.