Եթե համաշխարհային տնտեսությունը չհայտնվի ճգնաժամի երկրորդ ալիքի ազդեցության տակ, Հայաստանի ՀՆԱ-ի տատանումը 2010թ. կարող է կազմել -3 տոկոսից մինչեւ +3 տոկոս: Այդ մասին մամլո ասուլիսում լրագրողներին է հայտնել «Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի նախագահ <b>Մանուկ Հերգնյանը</b>: Ընդ որում, ըստ նրա, սղաճի ցուցանիշն այս տարի կարող է տատանվել 6-9 տոկոսի սահմաններում:
Ինչ վերաբերում է ազգային արժույթի փոխարժեքին, ապա, ըստ նրա, հնարավոր են ճնշումներ, սակայն, «ամբողջական արժեզրկման մասին խոսք չի գնում»:
«Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնն առաջարկում է Հայաստանի կառավարությանը մշակել Հայաստանի կայուն զարգացման ռազմավարական մոդել: «Անհրաժեշտ է մշակել երկրի կայուն զարգացման մոդել, ոչ թե գնալ հնի հետքերով, այսինքն, ունենալ տնտեսություն, որտեղ դրամական փոխանցումների միջոցով սնվում է շինարարության ոլորտը, ունենալ ընթացիկ դեֆիցիտի եւ արտահանման խնդիր»,-ասել է նա: Բացի այդ, ըստ Հերգնյանի, Հայաստանի երկարաժամկետ ռազմավարությունը չի կարող հիմնվել նրա վրա, թե երկրի համար բաց են հաղորդակցության ուղիները, «դրանք ինչպես բացվում են, այնպես էլ կարող են փակվել»:
Այս կապակցությամբ Հերգնյանը հավելել է, որ տնտեսության կայուն զարգացման մոդելը պետք է հիմնված լինի այն դասերի վրա, որ Հայաստանը քաղեց ճգնաժամից, ինչպես նաեւ ռազմավարական եւ տեխնիկական ներուժի, գիտատար տնտեսության վրա:

11 Февраль 2010 - 11:22 AMT
Если мировую экономике не настигнет вторая волна кризиса, ВВП Армении в 2010 году может составить -3% до +3%. Об этом журналистам на пресс-конференции 11 февраля в Ереване заявил председатель исследовательского центра «Экономика и ценности» <b>Манук Ергнян</b>. При этом, по его словам, показатель инфляции в текущем году может колебаться от 6% до 9%.
Что же касается колебаний обменного курса нацвалюты, то, по его мнению, возможны некоторые давления, однако «Речь не идет о ее резком обесценении».
Исследовательский центр «Экономика и ценности» предлагает правительству Армении разработать стратегическую модель стабильного развития Армении. «Необходимо разработать модель стабильного развития страны, а не идти по старым следам: иметь экономику, где посредством трансфертов подпитывается сфера строительства, иметь проблему с текущего дефицита и стимулированием экспорта», – сказал он. Помимо этого, по словам Ергняна, долгосрочная стратегия Армении не может быть основана на том, что у страны есть открытые коммуникации, «они как открылись, так могут и закрыться».
В связи с этим председатель исследовательского центра добавил, что модель стабильного развития экономики страны должна основываться на уроках, которые Армения получила в условиях кризиса, а также на стратегическом и техническом потенциале, на наукоемкой экономике.