9 February 2010 - 15:05 AMT
Վահան Տերյանի ծննդյան 125-ամյակի առթիվ փետրվարի 9-ին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այցելեց Կոմիտասի անվան պանթեոն եւ ծաղիկներ դրեց մեծանուն բանաստեղծի հուշաքարին:
Ինչպես հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը, բանաստեղծի հիշատակի արարողությունը միայն սկիզբն է նրա հոբելյանական միջոցառումների, որոնք կազմակերպում է ՀՀ կառավարության Վահան Տերյանի 125-ամյակի հոբելյանական հանձնաժողովը: Մտավորականներից ու պատասխանատու բարձրաստիճան պաշտոնյաներից կազմված հոբելյանական հանձնաժողովի նախագահն է վարչապետը:
Նույն հաղորդագրության մեջ ասվում է. «Հոբելյանական միջոցառումները ներառում են ինչպես ավանդական տերյանական օրեր բանաստեղծի ծննդավայրում եւ Օրենբուրգում (Ռուսաստանի Դաշնություն), այնպես էլ ուսանողական մրցույթ-փառատոն, հուշանվեր-գրքույկի հրատարակում, «Գրական թերթի» հոբելյանական համարի թողարկում, հայ նկարիչների եւ գրականության ցուցահանդեսներ, համադպրոցական մրցույթներ, «Վահան Տերյան» հանրագիտարանի հրատարակում, Վ. Տերյանի անվան կրթաթոշակի սահմանում, նամականիշի թողարկում եւ այլն»:

9 February 2010 - 15:05 AMT
В связи со 125-летием армянского поэта Ваана Терьяна премьер-министр Армении Тигран Саркисян 9 февраля посетил городской пантеон имени Комитаса и возложил цветы к надгробию выдающегося поэта.
Как сообщила пресс-служба правительства РА, церемония, посвященная памяти поэта, является только началом юбилейных мероприятий, организатором которых является правительственная юбилейная комиссия, созданная в связи со 125-летием поэта.
В том же сообщении говорится: “Юбилейные мероприятия включают как традиционные “Терьяновские дни” на родине поэта селе Гандза и в Оренбурге, так и студенческий конкурс-фестиваль, издание сувенирного сборника, выход в свет юбилейного номера “Литературной газеты”, выставки армянского изобразительного искусства и литературы, общешкольные конкурсы, издание энциклопедии “Ваан Терьян”, утверждение студенческой стипендии имени Ваана Терьяна и выпуск марки”.