15 Փետրվար 2010 - 16:06 AMT
2009թ. դեկտեմբերի 21-25 Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ) իրականացրեց <b>«ԴիջիՏեք անիվների վրա»</b> ցուցահանդես-տոնավաճառի առաջին (պիլոտային) փուլը, որի շրջանակներում մասնակից ընկերությունները շրջեցին Հայաստանի Հանրապետության մարզային քաղաքներում (Չարենցավան, Հրազդան, Սեւան, Դիլիջան, Իջեւան ուղղությամբ)` կայանելով եւ ցուցադրվելով յուրաքանչյուրում մեկական աշխատանքային օր:
Այժմ` մարտ ամսին, ԻՏՁՄ վերսկսում է ցուցահանդես-տոնավաճառը: Միջոցառման նպատակն է նպաստել ՀՀ մարզային համայնքներում Տեղեկատվական եւ Հեռահաղորդակցական Տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) զարգացմանը եւ կիրառման ընդլայնմանը, ՏՀՏ ընկերությունների ապրանքների եւ ծառայությունների սպառման աշխարհագրության ընդլայնմանը եւ ՏՀՏ կրթության զարգացմանը:
Այս փուլը տեղի կունենա մարտի 3-7-ը Աշտարակ(1օր)-Ապարան(1օր)-Սպիտակ(1օր)-Վանաձոր(2օր) ուղղությամբ: Նախատեսում է ունենալ շուրջ 15 մասնակից` հայաստանյան ՏՀՏ ընկերություններից: Միջոցառման ընթացքում կկազմակերպվի ռոբոտների ցուցադրական ելույթ, ինչպես նաեւ կանցկացվեն սեմինարներ եւ դասընթացներ` նվիրված տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) եւ բիզնեսի կազմակերպմանը եւ ՏՏ օգտագործմանը առօրյա բիզնեսում:
Նախատեսվում է նաեւ միջոցառումը կազմակերպել հետեւյալ ուղղություններով`մարտի 24-28` Ստեփանավան, Ալավերդի, Տաշիր, Ամասյա, Աշոցք: Ապրիլի 12-16` Թալին, Արթիկ, Մարալիկ, Գյումրի: Մայիսի 6-9` Ստեփանակերտ, Շուշի: Մայիսի 17-21`Արտաշատ, Արարատ, Եղեգնաձոր, Վայք, Ջերմուկ: Հունիսի 1-5` Սիսիան, Գորիս, Ղափան, Քաջարան, Մեղրի:Հուլիսի 1-5` Գավառ, Վարդենիս, Մարտունի, Կարմիր, Սեւան: Այս մասին հաղորդում է ցուցահանդես-տոնավաճառի մամլո ծառայությունը:

Очередной этап выездной ярмарки-выставки <b>“DigiTec на колесах”</b> стартует 3 марта. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе организатора выставки, Cоюза предприятий информационных технологий (UITE), за 5 дней выставка побывает в Аштараке, Апаране, Спитаке и Ванадзоре (2 дня). Ожидается, что в ярмарке примут участие представители 15 армянских ИКТ. В ходе мероприятия запланирована презентация роботов, а также организация семинаров и тренингов, посвященные ИТ и организации бизнеса, а также использование ИТ в бизнесе.
Следующие этапы выставки “DigiTec на колесах” пройдут 24-28 марта в Степанаване, Алаверди, Ташире, Амасии, Ашоцке; с 12-15 апреля в Талине, Артике, Маралике и Гюмри; с 6-9 мая в Степанакерте и Шуши., 17-21 мая в Арташате, Арарате, Егекнадзоре, Вайке и Джермуке; 1-5 июня в Сисиане, Горисе, Капане, Каджаране, Мегри; с 1-5 июля в Гаваре, Варденисе, Мартуни, Кармир, Севане.
Пилотная часть ярмарки “DigiTec на колесах” прошла 21-25 декабря 2009, в рамках которой участвующие компании побывали в ряде городов Армении. Цель выставки – способствовать развитию и распространению информационных и коммуникационных технологий в регионах Армении, а также образование в области ИКТ.