Մասնավոր հատվածի ձեռնարկությունների շրջանում լավատեսության ցուցանիշը աճել է՝ ազդելով Գրանթ Թորնթոն Ինթերնեշնլի (Grant Thornton International) լավատեսության/հոռետեսության ցուցանիշի վրա եւ 2010թ.-ի համար արձանագրելով դրական +24% ցուցանիշ՝ ի համեմատություն անցյալ տարվա -16% անկմանը, որը երբեւէ գրանցված ցուցանիշներից ամենացածրն էր, ասվում է Grant Thornton Amyot-ի մամլո ծառայության հաղորդագրությունում:
Միջազգային գործարար զեկույցը, որը ընդգրկում է 36 երկրների 7400 ձեռնարկություններ, այժմ 18 տարեկան է եւ այս տարի հատուկ անդրադառնում է 10 երկրների, որտեղ գործարարները ավելի լավատես են իրենց տնտեսության վերաբերյալ, քան ենթադրում է Միջազգային արժութային հիմնադրամի (ՄԱՀ) կանխատեսումը:
Չիլիի, Հնդկաստանի, Ավստրալիայի, Վիետնամի եւ Բրազիլիայի գործարարներն ամենալավատեսն են աշխարհում: Նրանց ցուցանիշը գերազանցում է +70%: Տրամադրության ամենամեծ փոփոխությունը Հոնգկոնգում էր, որտեղ անցյալ տարվա -49% հոռետեսության ցուցանիշը այս տարի այն վերածվել է լավատեսության +64% (113% աճ): Սանդղակի մյուս ծայրում են շատ եվրոպական երկրներ,որոնք շարունակում են հոռետես մնալ ապագայի նկատմամբ: Դրանք են՝Իտալիան,Դանիան, Ֆինլանդիան եւ Ֆրանսիան, որոնց ցուցանիշը +9% է: Ավելի ցածր դիրք են զբաղեցնում Հունաստանը եւ Իռլանդիան՝ ունենալով համապատասխանաբար -23 եւ -42 ցուցանիշներ: Իսպանիան, որն ունի -56 եւ Ճապոնիան, որն ունի -72% ցուցանիշ, պահել են իրենց տեղը որպես աշխարհի ամենահոռետեսական երկրներ, չնայած նույնիսկ այստեղ նախորդ տարվա համեմատ աճ է գրանցվել:
Հայ գործարարները սակավ լավատես են իրենց կանխատեսումներում 2010թ.-ի համար՝ անցյալ տարվա +46-ի փոխարեն ցուցաբերելով +32% ցուցանիշ, եւ շատ մոտ են համաշխարհային միջին ցուցանիշին:
Համեմատելով ԱՄՀ-ի 2009թ.-ի ՀՆԱ տվյալների հետ՝ այն երկրները, որոնք խուսափել են տնտեսական անկումից (օրինակ Ավստրալիան, Չինաստանը,Հնդկաստանը եւ Վիետնամը), կամ համեմատաբար ավելի քիչ են տուժել ճգնաժամից (օրինակ Բրազիլիան, Հոնգկոնգը, Կանադան եւ Նոր Զելանդիան), բոլորը հայտնվել են աղյուսակի վերեւի մասում, ինչը զարմանալի չէ:
Grant Thornton Amyot ընկերությունը անդամակցում է Grant Thornton International-ի հիմնվել է 1990 թ-ն: Իր հիմնադրման սկզբից հավատարիմ է եղել Grant Thornton International բոլոր ընկերությունների կողմից ընդունված փիլիսոփայությանը` հաճախորդներին տրամադրել անհատական ծառայություններ ընկերության գործընկերների ղեկավարությամբ, ծառայությունները պետք է համապատասխանեն բարձր մասնագիտական չափանիշներին եւ այլն:
Տաս տարիների ընթացքում Grant Thornton Amyot ընկերությունը միջին եւ խոշոր ձեռնարկություններին, կառավարական կազմակերպություններին, Հայաստանի, Ուկրաինայի, Բելառուսի, Ղազախստան, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի եւ Վրաստանի ազգային եւ առեւտրային բանկերին տրամադրում է աուդիտորական, բազմակողմ խորհրդատվական ծառայություններ եւ փորձագիտական գնահատականներ: Հիմնվելով զարգացած միջազգային կառույցների վրա, եւ օգտագործելով համաշխարհային ճանաչում ստացած ապրանքանիշը եւ Grant Thornton-ում ընդունված բարձր որակի չափանիշները, ընկերությունը տրամադրում է ծառայություններ, որոնք համապատասխանում են հաճախորդների ամենախիստ պահանջներին:
Ընկերությունը գրանցված է ԱՄՆ-ի հանրային կազմակերպությունների հաշվետվության վերահսկողության
կոմիտեում (PCAOB):
Grant Thornton Amyot ընկերությունը հանդիսանում է Հայաստանում գործող ՄԱԿ-ի շրջանակներում գործող Global Compact ցանցի անդամը, որի նպատակն է բարձրացնել ընկերությունների սոցիալական պատասխանատվությունը եւ օգնել Հայաստանին ինտեգրվել համաշխարհային տնտեսության մեջ:

Optimism amongst privately held businesses (PHBs) around the world has bounced back to give the Grant Thornton global optimism/pessimism index for 2010 an optimism balance of +24%, compared to its lowest ever score of -16% this time last year, reported the press office of Grant Thornton Amyot.
The International Business Report (IBR) survey of over 7,400 PHBs across 36 economies, now in its 18th year, also highlights a group of ten economies where businesses are more optimistic about the outlook for their economies than International Monetary Fund (IMF) forecasts might suggest.
Businesses in Chile, India, Australia, Vietnam and Brazil are the most optimistic in the world, all scoring over +70%. The biggest swing in sentiment was in Hong Kong which moved from deep pessimism last year (-49%) back to an optimistic +64% this year (a 113% rise). At the other end of the scale, many eurozone countries remain pessimistic about the future; Italy, Denmark, Finland and France all scored +9% or lower with Greece (-23%) and Ireland (-42%) even more gloomy. Spain (-56%) and Japan (-72%) kept their places as the most pessimistic economies in the world, although even here the figures were slightly up on last year.
Armenian businessmen are less optimistic in their forecast for 2010, showing +32% against the last year’s +46%, and are positioned very close to the global average indicator.
When compared to the IMF's GDP figures for 2009, economies that avoided recession (for example, Australia, mainland China, India and Vietnam) or suffered a relatively minor recession (such as Brazil, Hong Kong, Canada and New Zealand) all feature, not surprisingly, at the top of the league table.
Grant Thornton Amyot LLC, the Armenian Member of Grant Thornton International, is a multi-professional group of Public Accountants and Auditors, Financial Advisers, Business, Industry, Tax and Legal Consultants.
Grant Thornton Amyot (then Amyot Exco Armenia) was founded in 1991, and has since been providing audit missions, in-depth professional consulting services, expert advice to governmental organizations, top-level enterprises, national and commercial banks in CIS countries: Armenia, Georgia, Belarus, Kazakhstan and Uzbekistan.
Grant Thornton Amyot has extensive experience of audit and consulting services for different sized enterprises, commercial and investment banks in CIS countries, projects financed by The World Bank Group, UN System, EBRD, EU/EC, USAID, Eurasia Foundation, GTZ, KfW and other International Finance/Lending Institutions and Organizations.
The experts provide assurances to management, corporate directors, investors and lenders. This includes assurance on the reliability and security of financial and non-financial information, business processes and controls, regulatory compliance and information.