10 Փետրվար 2010 - 08:48 AMT
Grant Thornton International ընկերությունը հրատարակել է 2010 թ-ի լավատեսության/հոռետեսության ամենամյա ցուցանիշները, համաձայն որի աշխարհի ձեռնարկատերները 2010 թ-ն ակնկալում են տարեկան շրջանառության աճ եւ չեն պատրաստվում բարձրացնել վաճառքի գները:
Զեկույցից նաեւ երեւում է, որ 2010թ.-ին շրջանառության աճի վերաբերյալ գործարարների սպասումները հասնում են +40%, ինչը բիզնեսի զարգացման միտումների տարբերակներից ամենաբարձրն է գնահատվել: Շրջանառության աճին հետեւեց զարմանալիորեն դրական տեսակետ, ըստ որի աճ է կանխատեսվում նաեւ գործարաններում եւ սարքավորումներում կատարվող ներդրումների (+31%) եւ շահութաբերության (+29%) մեջ: 36-ից 21 երկրների գործարարներն այս անգամ ավելի հոռետես էին վաճառքի գների աճի վերաբերյալ, քան 2009թ.-ին, ասվում է ընկերության մամլո ծառայության հաղորդագրությունում:
Ալեքս Մաքբիթը մեկնաբանում է.«Սա ենթադրում է,որ տնտեսական անկման ընթացքում գործարարները դարձել են ավելի ճկուն եւ արդյունավետ են ծախսում, ինչը կարող է թույլ տալ նրանց իջեցնել գները` ապահովելով շրջանառության աճ եւ, ինչը ավելի կարեւոր է՝ շահույթ: Մինչ համաշխարհային տնտեսությունը վերականգնվում է ճգնաժամից, մենք, հավանաբար, կտեսնենք,որ շատ ձեռնարկություններ օգուտ կքաղեն ճգնաժամից եւ կառաջնորդեն տնտեսական վերելքը»:
Ինչ վերաբերում է 2010թ.-ին զբաղվածության սպասումներին, ապա Եվրոպայում գործարարները շատ ավելի հոռետես էին, քան աշխարհի այլ երկրներում: Եվրոպայում գրանցվել է -1% բացասական ցուցանիշ՝ համեմատած Ասիայի եւ Լատինական Ամերիկայի, որոնք ունեն համապատասխանաբար +33% եւ +42% ցուցանիշ:
Grant Thornton Amyot ընկերությունը անդամակցում է Grant Thornton International-ի հիմնվել է 1990 թ-ն: Իր հիմնադրման սկզբից հավատարիմ է եղել Grant Thornton International բոլոր ընկերությունների կողմից ընդունված փիլիսոփայությանը` հաճախորդներին տրամադրել անհատական ծառայություններ ընկերության գործընկերների ղեկավարությամբ, ծառայությունները պետք է համապատասխանեն բարձր մասնագիտական չափանիշներին եւ այլն:
Տաս տարիների ընթացքում Grant Thornton Amyot ընկերությունը միջին եւ խոշոր ձեռնարկություններին, կառավարական կազմակերպություններին, Հայաստանի, Ուկրաինայի, Բելառուսի, Ղազախստան, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի եւ Վրաստանի ազգային եւ առեւտրային բանկերին տրամադրում է աուդիտորական, բազմակողմ խորհրդատվական ծառայություններ եւ փորձագիտական գնահատականներ: Հիմնվելով զարգացած միջազգային կառույցների վրա, եւ օգտագործելով համաշխարհային ճանաչում ստացած ապրանքանիշը եւ Grant Thornton-ում ընդունված բարձր որակի չափանիշները, ընկերությունը տրամադրում է ծառայություններ, որոնք համապատասխանում են հաճախորդների ամենախիստ պահանջներին:
Ընկերությունը գրանցված է ԱՄՆ-ի հանրային կազմակերպությունների հաշվետվության վերահսկողության կոմիտեում (PCAOB):
Grant Thornton Amyot ընկերությունը հանդիսանում է Հայաստանում գործող ՄԱԿ-ի շրջանակներում գործող Global Compact ցանցի անդամը, որի նպատակն է բարձրացնել ընկերությունների սոցիալական պատասխանատվությունը եւ օգնել Հայաստանին ինտեգրվել համաշխարհային տնտեսության մեջ:

Grant Thornton International опубликовало ежегодный доклад по показателям оптимизма/пессимизма на 2010 год, согласно которому предприниматели мира в 2010 году ожидают роста годового оборота и не намерены повышать цены продаж.
Об этом говорится в сообщении, предоставленном пресс-службой Grant Thornton Amyot. Международный доклад включает 7400 предприятия из 36 стран.
Согласно докладу, ожидания предпринимателей в отношении их годового оборота достигают +40%, что получило наивысшую оценку среди тенденций развития бизнеса. Росту годового оборота последовало очень удивительно положительное мнение, согласно которому ожидается увеличение числа заводов и инвестиций в оборудование (+31%), а также увеличение прибыльности (+29%). На этот раз 36 из 21 предпринимателей стран более пессимистичны в отношении роста цен продаж, чем в 2009 году.
По словам руководителю Grant Thornton International по линии услуг, предоставленных предприятиям частного сектора Алекса Магбита, это предполагает, что в период экономического спада предприниматели стали более гибкими и эффективнее расходуют, что позволяет им понижать цены, обеспечивая при этом рост годового оборота и, что наиболее важно, прибыль. «В то время пока мировая экономика восстанавливается после кризиса, можно будет наблюдать, что многие предприятия получили уроки и поведут к экономическому подъему», – отметил он.
Что же касается ожиданий занятости на 2010 год, то предприниматели стран Европы более пессимистичны, чем представители других стран мира. В Европе зафиксирован отрицательный показатель в -1%, против +33% стран Азии и +42% Латинской Америки.
Компания Grant Thornton Amyot, член Grant Thornton International, была основана в начале 1990-х. Со дня своего основания компания привержена к философии, принятой всеми компаниями Grant Thornton International: предоставление индивидуальных услуг клиентам под руководством партнеров компании, соответствие услуг высоким профессиональным стандартам и направленность услуг на нужды государственного и динамично развивающегося частного сектора.
На протяжении более десяти лет Grant Thornton Amyot предоставляет аудиторские, всесторонние консультационные услуги и экспертные оценки средним и крупным предприятиям, правительственным организациям, национальным и коммерческим банкам в Армении, Грузии, Украине, Беларуси, Узбекистане, Казахстане, Таджикистане и Киргизии. Опираясь на развитую международную структуру, используя всемирно известный товарный знак и принятые в сети Grant Thornton высокие стандарты качества, компания предоставляет услуги, соответствующие самым строгим требованиям клиентов.
Grant Thornton Amyot зарегистрированa в Комитете по надзору за отчетностью публичных компаний (PCAOB) США, что позволяет практиковать утверждение отчетностей публичных компаний, зарегистрированных на биржах ценных бумаг США, а также осуществлять аудит их армянских дочерних компаний.
Компания является членом действующей в Армении в рамках ООН сети Global Compact, целью которой является повышение социальной ответственности компаний и оказание содействия Армении в вопросе интеграции во всемирную экономику.