ԼՂՀ-ն աշխարհի այլ երկրներից ոչնչով չի տարբերվում եւ պետք է միջազգայնորեն ճանաչվի: Այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը:
ԵԱՀԿ նախագահի հետ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հանդիպման մասին Լ.Ալավերդյանը կարծիք է հայտնել, որ այն կարելի է համարել Արցախը բանակցային գործընթացի վերադարձնելու եւս մեկ քայլ: Միեւնույն ժամանակ Լ. Ալավերդյանը դա համարում է հետընթաց դեպի այն իրավիճակը, երբ բանակցային գործընթացին մասնակցում էր ԼՂՀ-ն:
Նա նաեւ նշել է, որ ԵԱՀԿ նախագահի հետ ԼՂՀ նախագահի հանդիպումից կարելի է ենթադրել, որ փորձ է արվում բանակցային գործընթացը երկարաժամկետ ձգձգելու:

17 Февраль 2010 - 14:45 AMT
НКР ничем не отличается от других стран мира и его независимость должна быть признана международным сообществом. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявила секретарь парламентской фракции партии “Наследие” Лариса Алавердян.
Что касается встречи президента НКР Бако Сакаяна с председателем ОБСЕ, по мнению Алавердян, это можно считать еще одним шагом в деле возвращения Арцаха в переговорный процесс. При этом секретарь фракции «Наследие» считает это шагом назад, к тому состоянию, которое было в самом начале переговорного процесса, когда в них участвовал НКР.
Она также добавила, что встречу председателя ОБСЕ с главой НКР можно считать также и попыткой затягивания переговорного процесса на долгий срок.