ԼՂՀ-ն աշխարհի այլ երկրներից ոչնչով չի տարբերվում եւ պետք է միջազգայնորեն ճանաչվի: Այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը:
ԵԱՀԿ նախագահի հետ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հանդիպման մասին Լ.Ալավերդյանը կարծիք է հայտնել, որ այն կարելի է համարել Արցախը բանակցային գործընթացի վերադարձնելու եւս մեկ քայլ: Միեւնույն ժամանակ Լ. Ալավերդյանը դա համարում է հետընթաց դեպի այն իրավիճակը, երբ բանակցային գործընթացին մասնակցում էր ԼՂՀ-ն:
Նա նաեւ նշել է, որ ԵԱՀԿ նախագահի հետ ԼՂՀ նախագահի հանդիպումից կարելի է ենթադրել, որ փորձ է արվում բանակցային գործընթացը երկարաժամկետ ձգձգելու:

17 February 2010 - 14:45 AMT
NKR, as a state, is no different from other countries of the world and has to be acknowledged by the international community, Heritage parliamentary group secretary Larisa Alaverdyan said.
As she told a news conference in Yerevan, the meeting between NKR President Bako Sahakyan and OSCE Chairman is a step forward to Artsakh’s involvement in negotiations, but also a return to the start of the talks, with Karabakh among negotiating parties.
Larisa Alaverdyan characterized NKR President – OSCE Chairman meeting as an attempt at dragging out negotiation process.