18 Փետրվար 2010 - 10:23 AMT
Հայաստանի կառավարության շենքի առջեւ տեղի է ունեցել «Ոսկու շուկայի» աշխատակիցների բողոքի ակցիան, որոնք դժգոհում են հարկային մարմինների գործողություններից: Սակայն գործադուլավորներն իրենք այն հարցին, թե իրենց կարծիքով ինչով են պայմանավորված հարկային ծառայության գործողությունները, չկարողացան հստակ պատասխան տալ: «Ոսկու շուկայի» ներկայացուցիչը պահանջում է վերանայել ֆիքսված հարկային վճարումների չափերը, որոնք նախկինում հաստատել էր կառավարությունը:
Մասնավորապես, հանրահավաքի մասնակիցները հրաժարվում են ՀԴՄ-ների տեղադրումից` պահանջելով կայուն վճարումներ` 14 հազար դրամ պետական հարկ եւ 5 հազար դրամ սոցվճար: Նրան բողոքում են նաեւ գույքահարկի դեմ, որը տարեկան կազմում է 11 տոկոս: Ըստ նրանց, եթե կառավարությունը չընդունի նրանց առաջարկները, շուրջ 5000 մարդ գործազուրկ կդառնա:
Հանրահավաքի մասնակիցների հետ հանդիպեց ՀՀ կառավարության քաղաքացիների ընդունելության եւ դիմումների քննարկման վարչության պետ Ալեքսանդր Ղազարյանը: Նա հավաստիացրել է հավաքվածներին, որ նրանց հետ կհանդիպի նաեւ պետեկամուտների կոմիտեի ներկայացուցիչը` իրավիճակը ուսումնասիրելու եւ բողոքները քննարկելու նպատակով:

Перед Правительством Армении прошла акция протеста работников рынка золотых изделий, недовольных действиями налоговой службы. Однако сами бастующие на вопрос чем обусловлены незаконные, по их мнению, действия налоговиков, не смогли дать четкого ответа. Представитель рынка золотых изделий требует пересмотреть фиксированные налоговые выплаты, которые ранее были установлены правительством.
В частности, митингующие отказываются от чеков контрольно- кассовых аппаратов, требуя стабильных выплат в размере 14 тыс. драмов госпошлины и 5 тыс.драмов на социальные выплаты. Бастующие также протестуют против налогов на имущество, которые они платят в размере 11% в год. По словам работников, если правительство не примет их предложения, 5000 людей останутся без работы.
К митингующим вышел начальник управления по приему граждан и рассмотрению заявлений Правительства РА Александр Казарян. Он заверил собравшихся, что к ним придет представитель госкомитета по доходам для выяснения ситуации и рассмотрения жалоб.