20 Փետրվար 2010 - 10:14 AMT
Արցախի Վերածննդի օրվա առթիվ Արցախի Հանրապետության նախագահ <b>Բակո Սահակյանը</b> ողջույնի խոսքով դիմել է ԼՂՀ Ազգային ժողովի բոլոր գումարումների պատգամավորներին: Ուղերձում մասնավորապես ասված է. «Ուրախ եմ ողջունել բոլորիդ եւ շնորհավորել մեր ողջ ժողովրդին : Ձեզնից յուրաքանչյուրն իր մեջ կրում է այդ օրվա խորհուրդը եւ անձնական ավանդ ունի ազգային-ազատագրական շարժման գաղափարների իրականացման գործում: Մեր ընկերներից շատերն իրենց կյանքն են զոհել հանուն այդ գաղափարների հաղթանակի: Հավերժ փառք ու պատիվ նրանց»,-ասվում է ուղերձում
«1988 թվականի փետրվարի 20-ը դարձավ մեր ազգային վերազարթոնքի սկիզբը: Մենք ոտքի ելանք պաշտպանելու հայրենի հողի վրա ազատ ու անկախ ապրելու, սեփական ճակատագիրն ինքնուրույն տնօրինելու մեր բնական իրավունքը` միջազգային հանրության կողմից ընդունված համընդհանուր նորմերին ու սկզբունքներին համապատասխան: Մեր խաղաղ ու արդարացի պահանջին Ադրբեջանը պատասխանեց դաժան ու արյունալի պատերազմով, որը դարձավ բազում մարդկային զոհերի ու ավերածությունների պատճառ:
Արցախի հերոսական ժողովուրդը համայն հայության հետ ձեռք ձեռքի կարողացավ դիմակայել բոլոր փորձություններին եւ բռնեց ժողովրդավարական պետություն կառուցելու ուղին: Մեզ համար այդ ուղին անշրջելի է ու հաստատուն»,-ասել է Բ.Սահակյանը:
«Մենք խորապես համոզված ենք, որ ժամանակակից աշխարհում առկա բոլոր խնդիրները հնարավոր է լուծել միայն ու միայն քաղաքակիրթ ճանապարհով, բանակցությունների սեղանի շուրջ եւ անմիջական երկխոսության միջոցով: Այնինչ Ադրբեջանի իշխանություններն այսօր էլ շարունակում են վարել ռազմատենչ քաղաքականություն` սեփական ժողովրդին պահելով մշտական լարվածության եւ պատերազմի վերսկսման վտանգի տակ: Այդ սպառնալիքներն իզուր են եւ անտեղի: Մենք ունենք կանոնավոր ու մարտունակ բանակ, որը միշտ պատրաստ է արժանի հակահարված տալ մեր պետության եւ ժողովրդի անվտանգության դեմ ուղղված ցանկացած ոտնձգության:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բոլոր գումարումների Ազգային ժողովն այս տարիների ընթացքում մեծ դերակատարություն է ունեցել մեր անկախ պետականության կայացման, պետական ինստիտուտների ձեւավորման, ժողովրդավարական արժեքների ամրագրման գործում: Այսօր առջեւում են հերթական խորհրդարանական ընտրությունները: Դա անչափ կարեւոր քաղաքական իրադարձություն է մեր ժողովրդի կյանքում: Եվ բոլորս միասին պետք է անենք ամեն ինչ, որպեսզի այս ընտրությունները եւս անցնեն միջազգային չափանիշներին համապատասխան եւ մեկ քայլ առաջ տանեն մեզ Արցախի կայուն ու բարեկեցիկ ապագան կերտելու ճանապարհին»,-ասվում է ԼՂՀ նախագահի ուղերձում:

20 February 2010 - 10:14 AMT
On Artsakh Revival Day, NKR President Bako Sahakyan addressed a welcome message to members of NKR parliament.
The message said:
“I am glad to welcome you and congratulate all our compatriots on Artsakh Revival Day. Each of you carries the very symbol of this day, having made a personal contribution to realization of the ideas of national liberation movement. Lets’ hold in honor and glory the memory of our friends who laid down their lives for victory of these ideas.
We celebrate February 20, 1988 as the starting point for the revival of our nation. We stood to defend our natural right for a free and independent life in correspondence with international norms and principles, the right to be masters of our destinies.
Azerbaijan reacted to our peaceful and fair demand with a cruel and bloody war, ensuing in thousands of victims and heavy devastations.
The heroic people of Artsakh, supported by Armenians all over the world, managed to withstand all ordeals on the way to building a democratic state. To us this way has been irreversible and final.
We are confident that every problem in contemporary world can be resolved in civilized manner, through direct dialogue. Yet, Azeri authorities continue with militaristic policy, keeping their own people in a situation of permanent tension and impending threat of war resumption. These threats are inappropriate and futile. Our regular and efficient army is ready to give a fitting rebuff to any encroachment upon security of our state and people.”
“NKR National Assembly has taken major efforts to build an independent statehood, form state institutions and consolidate democratic values. New parliamentary elections will be held soon. For our people it is a political event of utmost importance, to be held in correspondence with international standards. It will take us a step further on the way to building stability and prosperity in Artsakh,” NKR leader emphasized in his address.