Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը ցույց տվեց, որ այն կանխատեսել հնարավոր չէ, սակայն կարելի է հնարավորություն ստեղծել ճգնաժամն արդյունավետորեն կառավարելու: Ճգնաժամի շնորհիվ պարզ դարձավ, որ տնտեսական համատեքստում աշխարհը դադարել է միաբեւեռ լինելուց եւ զարգացող երկրները (Չինաստանը, Հնդկաստանը) արդեն կախված չեն միջազգային մեկ տնտեսական կենտրոնից: Այս մասին փետրվարի 20-ին Ծաղկաձորում տեղի ունեցած ամենամյա <b>«Կամուրջ»</b> միջազգային 7-րդ համաժողովի ընթացքում ասել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար <b>Ներսես Երիցյանը</b>:
Երիցյանի խոսքերի համաձայն, համաշխարհային ճգնաժամից զերծ չմնաց նաեւ Հայաստանը, սակայն ժողովրդի խորը գիտակցության եւ արդյունավետ կառավարման շնորհիվ հաջողվեց թուլացնել ճգնաժամի հետեւանքները: Նախարարի խոսքերի համաձայն, Հայաստանը արդյունավետ զարգացման համար պետք է ձեւավորի իր առաջնահերթությունները եւ հստակ ձեւակերպի նպատակները:
«Աշխարհը գնում է Արեւմուտքից դեպի Արեւելք, եւ եթե մենք իրավիճակը ճիշտ գնահատենք, ապա նոր հնարավորություններն օգտագործելու լայն հեռանկարներ կբացվեն մեր առջեւ: Դրա համար պետք է փոխել ե'ւ մեր տնտեսության մասշտաբները, ե'ւ մեր մտածողությունը, ե'ւ չսահմանափակվել միայն մեր պետության պաշարներով, քանի որ աշխարհում կապիտալն ավելի արագաշարժ է դարձել», – ասել է նա:
Նախարարն ասել է, որ Հայաստանում արդեն այս տարի մեկնարկում են խոշոր տնտեսական ծրագրեր` ճանապարհային շինարարության, հեռահաղորդակցության, ինչպես նաեւ ձեւավորվել է Համահայկական բանկը, որը ՀՀ տնտեսության զարգացման կատալիզատորի դեր կարող է խաղալ: Հայաստանի տնտեսության զարգացման համար պետք է ավելացնել հայկական ապրանքների արտահանումը եւ լայնացնել արտահանման աշխարհագրությունը, հատկապես ԵՄ շուկաներում:
«Դրա համար պետությունը պետք է նպաստի Հայաստանում բիզնեսի զարգացմանը, զարգացնել ձեռնարկատիրությունը եւ այլն: Այս ծրագրերի իրականացման համար պետք է զարգացնել կորպորատիվ կառավարումը, կենսաթոշակային ֆոնդը եւ ապահովագրման համակարգը», – նշել է Ն. Երիցյանը:

“The world is no longer unidirectional, and developing countries (China, India) no longer depend on one economic center,” RA Minister of Economy Nerses Yeritsyan addressed 7th international economic forum Bridge in Tsakhkadzor on February 20.
According to the minister, the effective governance helped to mitigate the impact of the global crises on the Armenian economy. As he mentioned, Armenia should set its goals and priorities for effective development.
Besides, Nerses Yeritsyan said, that the war on moving capital and markets would star now all over the world. “The world moves from West to East and, if Armenia properly evaluates the situation, if Armenia properly evaluates the situation, it can make use of new opportunities.
Thus, we need to change the scale of our economy and our approaches, involving outside resources,” he said.
Large-scale programs on road construction, telecommunications are starting this year, All-Armenian bank will be founded to boost the economy, he said.
The minister stressed the need to grow Armenian exports and expand their geography, especially in EU countries. “Armenia will continue to improve its business environment, attract investments and diversify the economy,” he promised.
“Corporative governance, pension fund and insurance system should be developed furthermore. Armenia may dictate standards in the region,” Nerses Yeritsyan concluded.