Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը ցույց տվեց, որ այն կանխատեսել հնարավոր չէ, սակայն կարելի է հնարավորություն ստեղծել ճգնաժամն արդյունավետորեն կառավարելու: Ճգնաժամի շնորհիվ պարզ դարձավ, որ տնտեսական համատեքստում աշխարհը դադարել է միաբեւեռ լինելուց եւ զարգացող երկրները (Չինաստանը, Հնդկաստանը) արդեն կախված չեն միջազգային մեկ տնտեսական կենտրոնից: Այս մասին փետրվարի 20-ին Ծաղկաձորում տեղի ունեցած ամենամյա <b>«Կամուրջ»</b> միջազգային 7-րդ համաժողովի ընթացքում ասել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար <b>Ներսես Երիցյանը</b>:
Երիցյանի խոսքերի համաձայն, համաշխարհային ճգնաժամից զերծ չմնաց նաեւ Հայաստանը, սակայն ժողովրդի խորը գիտակցության եւ արդյունավետ կառավարման շնորհիվ հաջողվեց թուլացնել ճգնաժամի հետեւանքները: Նախարարի խոսքերի համաձայն, Հայաստանը արդյունավետ զարգացման համար պետք է ձեւավորի իր առաջնահերթությունները եւ հստակ ձեւակերպի նպատակները:
«Աշխարհը գնում է Արեւմուտքից դեպի Արեւելք, եւ եթե մենք իրավիճակը ճիշտ գնահատենք, ապա նոր հնարավորություններն օգտագործելու լայն հեռանկարներ կբացվեն մեր առջեւ: Դրա համար պետք է փոխել ե'ւ մեր տնտեսության մասշտաբները, ե'ւ մեր մտածողությունը, ե'ւ չսահմանափակվել միայն մեր պետության պաշարներով, քանի որ աշխարհում կապիտալն ավելի արագաշարժ է դարձել», – ասել է նա:
Նախարարն ասել է, որ Հայաստանում արդեն այս տարի մեկնարկում են խոշոր տնտեսական ծրագրեր` ճանապարհային շինարարության, հեռահաղորդակցության, ինչպես նաեւ ձեւավորվել է Համահայկական բանկը, որը ՀՀ տնտեսության զարգացման կատալիզատորի դեր կարող է խաղալ: Հայաստանի տնտեսության զարգացման համար պետք է ավելացնել հայկական ապրանքների արտահանումը եւ լայնացնել արտահանման աշխարհագրությունը, հատկապես ԵՄ շուկաներում:
«Դրա համար պետությունը պետք է նպաստի Հայաստանում բիզնեսի զարգացմանը, զարգացնել ձեռնարկատիրությունը եւ այլն: Այս ծրագրերի իրականացման համար պետք է զարգացնել կորպորատիվ կառավարումը, կենսաթոշակային ֆոնդը եւ ապահովագրման համակարգը», – նշել է Ն. Երիցյանը:

Мировой экономический кризис показал, что его невозможно заранее предвидеть и только можно создавать возможности, чтобы эффективно управлять кризисом. Благодаря кризису стало ясно, что в экономическом контексте мир уже перестал быть однополярным и развивающиеся страны (Китай, Индия) уже не зависят от одного международного экономического центра. Об этом 20-го февраля в Цахкадзоре в ходе 7-го ежегодного международного форума “Мост” заявил министр экономики Армении Нерсес Ерицян.
По словам Ерицяна, от мирового кризиса не осталась в стороне также Армения, где благодаря пониманию народа и эффективному управлению удалось смягчить последствия кризиса. Как заметил министр, в посткризисном мире Армения должна четко сформировать свои приоритеты и цели для эффективного развития.
Вместе с тем Ерицян заметил, что сейчас в мире уже будет идти борьба за передвижение капитала и рынков. “Мир идет от Запада к Востоку, и если мы правильно оценим ситуацию, то откроются реальные перспективы для использования новых возможностей. Для этого нужно менять как масштабы нашей экономики, так и наше мышление и не ограничиваться только ресурсами нашего государства, поскольку в мире капитал стал более мобильным”, – заметил он.
Министр экономики сообщил, что в Армении уже в этом году стартуют крупные экономические программы в сферах дорожного строительства, телекоммуникаций, а также будет сформирован Всеармянский банк, который может играть роль катализатора в развитии экономики РА.
Для развития экономики Армении, по словам министра, нужно увеличить экспорт армянских товаров и расширить их географию, особенно на рынках ЕС. “Для этого государство будет способствовать улучшению бизнес среды в Армении, привлекать инвестиции, развивать предпринимательство, диверсифицировать экономику”, – заметил он. Ерицян также добавил, что эти программы рассчитаны на 5-7 лет.
Для того чтобы эффективно реализовать намеченные программы, по мнению министра нужно в Армении развивать корпоративное управление, пенсионный фонд и систему страхования. “Осуществив вышеуказанные программы, Армения имеет все шансы превратиться страну диктующие стандарты в регионе”, – заключил Нерсес Ерицян.