«Հեռուստաեթերի չափանիշների ներմուծումը եւ դրանց բուռն քննարկումը հասարակայնության շրջանում դրական արդյունք կունենա հայ հեռուստատեսության համար, որը մենք կտեսնենք երկու տարի անց»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդեց Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսության Խորհրդի նախագահ <b>Ալեքսան Հարությունյանը</b>:
Նրա խոսքով, չափանիշների ներմուծման փորձառությունը նորություն չէ, եւ այն կիրառող երկրներն արդեն մեծ արդյունքների են հասել: Այդպիսի հեռուստաալիքներից մեկը ռուսական «Առաջին ալիքն» է:
«Շուտով մենք վկա կդառնանք այն բանին, որ հեռուստադիտեղին գնալով ավելի են գրավելու առավել բարձրորակ հեռուստահաղորդումներն ու ֆիլմերը»,- ընդգծեց Ալեքսան Հարությունյանը:
Խոսելով Հանրային հեռուստատեսության ապագա ծրագրերի մասին` Հարությունյանն ընդգծեց, որ եթերում դարձյալ հեռարձակվելու են սերիալները, բայց միայն այն սերիալները, որոնք առաջ չեն բերի մտավորականության դժգոհությունը:
«Մենք նաեւ որակյալ արտասահմանյան ֆիլմերի փաթեթ ենք ձեռք բերել, որոնցում եւ էրոտիկայի, եւ բռնության տարրեր կան, սակայն դրանք մենք ցուցադրելու ենք միայն կեսգիշերից հետո»,- ավելացրեց ՀՀՀ Խորհրդի նախագահը:
Նա ընդգծեց նաեւ, որ այժմ մշակման փուլում են գտնվում նոր նախագծեր, Գարեգին Նժդեհի եւ Խաչատուր Աբովյանի մասին պատմող ֆիլմեր, քաղաքական ծրագրեր:
«Ըստ իս, չափանիշների ներմուծումը ոչ միայն չի վնասի, այլեւ կօգնի հեռուստատեսությանը հասկանալ, որ հեռուստադիտողներին եւ հովանավորներին գրավելու համար բռնություն քարոզելու կարիք չկա»,- ընդգծեց Ալեքսան Հարությունյանը:

“Введение критериев телеэфира и их бурное обсуждение в обществе будет иметь положительный результат для армянского телевидения, который мы увидим через пару лет”,- сообщил на пресс-конференции в Ереване председатель Совета Общественной телерадиокомпании Армении (ОТА) <b>Алексан Арутюнян</b>.
По его словам, опыт введения критериев не является новостью, и страны, применяющие их, уже добились больших результатов. Одним из таких телеканалов он назвал российский “Первый канал”.
“Вскоре мы станем свидетелями того, что зрителей все больше будут привлекать более высококачественные телепередачи и фильмы”,- подчеркнул Алексан Арутюнян.
Говоря о будущих планах Общественного телевидения, Арутюнян подчеркнул, что в эфир будут выходить сериалы, однако такие, которые не вызовут неодобрения представителей интеллигенции.
“Мы приобрели также пакет качественных зарубежных фильмов, в которых содержатся и элементы эротики, и насилие, однако их мы будем показывать только после полуночи”,- добавил председатель Совета ОТА.
Он добавил также, что сейчас в стадии разработки находятся новые проекты, фильм о Гарегине Нжде и Хачатуре Абовяне, политические программы.
“На мой взгляд, введение критериев не только не повредит, но и поможет телевидению понять, что нет необходимости агитировать насилие, чтобы привлечь зрителей и спонсоров”,- подчеркнул Алексан Арутюнян.