10 February 2010 - 17:27 AMT
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է ԻԻՀ նախագահի խորհրդական, ԻԻՀ մշակույթի եւ իսլամական կապերի կազմակերպության նախագահ Մեհդի Մոստաֆավիին, հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրին` Տիգրան Սարգսյանը բարձր է գնահատել ՀՀ եւ ԻԻՀ միջեւ մշակութային կապերի ամրապնդումը, նշելով, որ ժամանակակից աշխարհի խնդիրներից շատերի լուծման բանալին գտնվում է հոգեւոր, մշակութային ոլոտում: Կառավարության ղեկավարը կարեւորել է բարձրաստիճան պատվիրակությունների փոխադարձ պաշտոնական այցերը, այդ թվում նշելով նաեւ վերջերս Երեւանում տեղի ունեցած հայ-իրանական միջկա֊ռավարական հանձնաժողովի 9-րդ նիստը` ԻԻՀ ԱԳ նախարար Մանուչեհր Մոթթաքիի համանախագահությամբ: Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ այս օրերին Թեհրանում կազմակերպվող ARMEX 2010 տնտեսական ֆորումին` Հայաստանի եւ Իրանի գործարարների մասնակցությամբ:
Անդրադառնալով հայ-իրանական մշակութային հարաբերությունների ներկայիս մակարդակին` զրուցակիցները համոզմունք են հայտնել, որ «ՀՀ մշակույթի նախարարության եւ ԻԻՀ մշակույթի եւ իսլամական կապերի կազմակերպության միջեւ 2010-2012 թթ. մշակութային համագործակցության մասին» գործնական ծրագրի ստորագրումը նոր խթան կհանդիսանա փոխհամագործակցության հետագա զարգացման համար:
Տիգրան Սարգսյանը գոհունակությամբ է խոսել Իրանի տարածքում հայկական պատմական եւ հոգեւոր կենտրոնների պահպանման հարցում ԻԻՀ պատկան մարմինների գործունեության մասին: Վարչապետը բարձր է գնահատել նաեւ Իրանի վերաբերմունքը հայ ժողովրդի նկատմամբ եւ օգտվելով առիթից` շնորհավորել է իրանական պատվիրակությանը Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 31-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:

10 February 2010 - 17:27 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял 10 февраля советника президента Исламской Республики Иран (ИРИ), президента организации по культуре и исламским связям Ирана Мехди Мостафави, сообщает пресс-служба Правительства РА.
Тигран Саркисян высоко оценил укрепление культурных связей Армении и Ирана, подчеркнув, что ключи к решению многих мировых проблем заключаются именно в культурных и духовных сферах. Премьер подчеркнул также важность двусторонних официальных визитов высокопоставленных делегаций, отметив в том числе прошедшее недавно в Ереване 9 заседание Армяно-иранской межправительственной комиссии, сопредседателем которой был министр иностранных дел Ирана Манучер Моттаки. Собеседники обратились также к проводимому в эти дни в Тегеране экономическому форуму ARMEX 2010, при участии бизнесменов из Армении и Ирана.
Тигран Саркисян и Мехди Мостафави также выразили уверенность в том, что подписание программы “О сотрудничестве в сфере культуры Министерства культуры Армении и организации по культуре и исламским связям Ирана в 2010-2012 гг” стнет стимулом для развития сотрудничества между двумя странами.
Тигран Саркисян выразил удовлетворение действиями иранских государственных структурв в деле сохранения армянских государственных и духовных центров на тертории Ирана, а также отношением Ирана к армянам. Премьер-министр РА также поздравил членов иранской делегации с 31 годовщиной победы исламской революции.