Հայ-թուրքական արձանագրությունները չեն քննարկվի ՀՀ Ազգային ժողովի մեկնարկած քառօրյաում, քանի որ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը դեռ իր դրական եզրակացությունը չի տվել: Հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանի առաջարկը` քննարկումը հաջորդ նիստ տեղափոխելու մասին, բավարարվել է:
Իր կողմից «Ժառանգություն» խմբակցությունը հայտարարել է, որ ՀՀ խորհրդարանը պետք է իր քաղաքական դիրքորոշումը հայտնի, քանի որ Արձանագրությունները կազմվել են ՀՀ «Միջազգային պայմանագրերի մասին» օրենքով նախատեսված բոլոր ընթացակարգերի խախտումներով:
Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի խորհրդարանական թղթակիցը, ՀՀԿ պատգամավոր Համլետ Հարությունյանը հայտարարել է, որ Արձանագրությունների վերաբերյալ ՀՀ ՍԴ-ն արդեն տվել է իր եզրակացությունը եւ հարկավոր է հավատարիմ մնալ այդ որոշմանը:
«Սահմանադրական դատարանն արդեն տվել է իր եզրակացությունն Արձանագրությունների բովանդակության, ոչ թե ստորագրման ընթացակարգի վերաբերյալ: Կառավարությունն ի դեմս ԱԳՆ-ի պետք է ներկայացնի խորհրդարանին բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերն ու տեղեկանքները, որոնք օգտագործվել են Արձանագրությունների ստորագրման համար»,-ասել է ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Վահան Հովհաննիսյանը:

22 February 2010 - 09:06 AMT
The Armenian National Assembly will not debate the Protocols on normalization of relations with Turkey, as the standing committee on foreign affairs has not provided a positive conclusion yet. Discussion of the documents by the parliamentary panel was postponed on chairman Armen Rustamyan’s request.
Heritage party representatives said that the Protocols were signed with violation of all procedures stipulated by the RA Law On International Agreements. Meanwhile, RPA member Hamlet Harutyunyan retorted that the Constitutional Court's ruling should be taken as a basis for discussions.
“The Constitutional Court issued a decision on the essence of the Protocols but not the way they were signed. The Armenian government should produce all essential documents related to the issue,” ARF-Dashnaktsutyun member Vahan Hovhannisyan said.
Parliament speaker Hovik Abrahamyan pledged that the documents will be furnished by the Ministry of Foreign Affairs of Armenia.