22 Փետրվար 2010 - 13:11 AMT
2010 թ. սկզբին ինտերնետի մանրածախ գինը նվազել է երկու անգամ: Այսօր տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ՀԾԿՀ անդամ Սամվել Արաբաջյանն ասել է, որ ինտերնետի մանրածախ գինը նկատելիորեն նվազել է` ճանապարհ բացելով բարձր արագությամբ ինտերնետի համար: Նա նշել է, որ ցածր արագությամբ ինտերնետ ծառայության տրամադրման սակագները (128Gbt/) նվազել են ընդամենը 30%-ով:
«Թեեւ ինտերնետի սակագների մասին ՀԾԿՀ որոշումը գործելու էր 2010 թ. հունվարի 1-ից, սակայն շատ պրովայդերներ դրանք նվազեցրել էին դեռեւս անցյալ տարվա նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին, կամ ավելացրել էին արագությունը 2-3 անգամ` նույն գնի առկայությամբ», – ասել է նա:
Համաձայն «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» ՀՀ օրենքի, ՀԾԿՀ-ն չի կարգավորում ինտերնետ բաժանորդների համար մանրածախ սակագները, եւ դրանք ամբողջությամբ կարգավորվում են շուկայի միջոցով: «Կարգավորիչը պատասխանատու է ընկերություններին տրամադրվող ծառայությունների հավասարազոր պայմաններ ստեղծելու համար, որոնք ինտերնետ կապի ոլորտում ներդրումներ են կատարելու` բաժանորդների համար լավագույն կապ ապահովելու նպատակով», – նշել է նա: Սամվել Արաբաջյանը վստահություն հայտնեց, որ Հայաստանում ինտերնետի սակագների իջեցման գործընթացը շարունակվելու է:
2009 թ. նոյեմբերին ՀԾԿՀ-ն որոշում է ընդունել մեծածախ ինտերնետ կապի առավելագույն սակագին սահմանել ամսական 174 հազ. դրամ` 1 Mbt արագության համար, ինչը երկու անգամ ցածր է նախորդ սակագներից:

Розничная цена на Интернет на начало 2010 года снизилась почти в два раза. Как сообщил в ходе сегодняшней пресс-конференции член Комиссии по регулированию общественных услуг Самвел Арабаджян, розничная цена на Интернет ощутимо снизилась на доступ к высокоскоростному Интернету, в то время как услуги на предоставление Интернет-связи с низкой пропускной скоростью (128 Кбит/с) снизились лишь на 30%.
“Несмотря на то, что решение КРОУ о снижении тарифов на Интернет должно было вступить в силу с 1 января 2010 года, многие провайдеры снизили их еще в ноябре-декабре прошлого года, либо увеличили пропускную скорость в 2-3 раза за ту же плату”, – сказал он.
Согласно закону РА «Об электронных коммуникациях», КРОУ не регулирует розничные тарифы для абонентов Интернет, и они полностью регулируются рынком. “Регулятор ответственен за создание равных условий для компаний, которые будут инвестировать в сферу Интернет-связи для обеспечения наилучшего качества связи для пользователей», – отметил он. Самвел Арабаджян также выразил уверенность, что процесс снижения цен на Интернет в Армении продолжится.
В ноябре 2009 году КРОУ приняло решение установить максимальный тариф на оптовый Интернет в размере 174 тысяч драм в месяц при скорости 1Мбит/с., что почти в два раза ниже предыдущих тарифов.