Փետրվարի 22-ին ՀՀ ԱԺ-ում կայացան ՀԱՊԿ ԱԱՀՈՒ ստեղծման մասին Պայմանագրի քննարկումները, որը խորհրդարանականներին ներկայացրեց Հայաստանի պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արա Նազարյանը:
Հայաստանի արտաքին հարաբերությունների գծով խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովի ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը, ներկայացնելով հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, նկատեց, որ համաձայնագիրը գործնական նշանակություն է տալիս ՀԱՊԿ մասին այն կետին, որ կազմակերպության անդամի հանդեպ ագրեսիան նշանակում է ագրեսիա ՀԱՊԿ հանդեպ
Ինչպես ընդգծեց Ռուստամյանը, դեռեւս շատ բան է պետք անել ՀԱՊԿ շրջանակներում որոշումներ ընդունելու մեխանիզմի հարցում, քանի որ Կազմակերպության անդամ երկրների պաշտպանության նախարարների Խորհուրդը որոշումները համաձայնությամբ է ընդունում: «Պետք է աշխատել այդ ուղղությամբ, որպեսզի համաձայնության մեխանիզմը չօգտագործվի որոշումները մշտապես հետաձգելու համար»,- ընդգծեց Արմեն Ռուստամյանը:

22 February 2010 - 13:19 AMT
On Monday, February 22, Armenian parliament addressed CSTO RRF formation agreement, put up for discussion by RA Deputy Minister of Defense Ara Nazaryan.
The head of RA NA Standing Committee on Foreign Affairs, Armen Rustamyan especially noted CSTO agreement provision, stipulating that aggression against member state spells aggression against organization as a whole.
“The resolutions of CSTO Defense Ministers council are being taken by consensus. Much has to be done to optimize the mechanism of decision making so that it won’t be used for constant postponement of urgent decisions,” Armen Rustamyan emphasized.